Wycinka drzew na prywatnej posesji to nie tak prosty temat, jak początkowe może wydawać się wielu z nas. W 2017 roku zostały ustalone konkretne przepisy, które narzucają obowiązek zgłoszenia ewentualnej wycinki na naszej posiadłości bezpośrednio do urzędu gminy. Wszystko to w celu zapobiegania masowemu pozbywaniu drzew, które są ważne dla życia ludzkiego i całego środowiska. Zgłoszenie powinno zawierać w sobie dane oraz mapkę czy rysunek z zaznaczonym miejscem lokalizacji drzewa. Zazwyczaj w ciągu około 3 tygodni powinno dojść do analizy przypadku i ewentualnych oględzin, po czym do 14 dni należy czekać na odpowiedź. Do niestandardowej sytuacji może dojść w przypadku, gdy drzewo bądź krzew zostało umieszczone w rejestrze zabytków. W takim przypadku konieczne będzie uzyskanie decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków. Co w przypadku, gdy zignorujemy rozporządzenia? Za samodzielne działania niezgodnie z obowiązującym prawem grożą srogie kary finansowe. O wiele lepiej jest przeznaczyć pieniądze na profesjonalną firmę do wycinki drzew niż spłatę mandatu!
Jaka jest różnica pomiędzy zezwoleniem a zgłoszeniem wycinki drzewa?
Zezwolenie na usunięcie drzewa w istocie różni się od samego zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa. Zgłoszenie powinno dotyczyć zamiaru usunięcia drzewa o znacznej (dokładnie określonej w przepisach) grubości pnia i dokonuje go sam właściciel nasadzenia. Natomiast w przypadku zezwolenia na usunięcie drzewa wymagane jest w przypadku wycinki w szczególnych warunkach – przykład stanowią drzewa w pasie drogowym na drodze publicznej, drzewa i krzewy w parkach chronionych, a także drzewa w rezerwatach przyrody. Właściciele działek, którym zależy na wycięciu drzewa na własnej działce, zobowiązani są do zgłoszenia faktu do urzędu. Obowiązek zależy od obwodu pnia drzewa; w przypadku gdy będzie wynosił on mniej niż 50 cm, nie potrzeba zezwolenia. Nakaz obowiązuje, gdy obwód pnia drzewa, mierzony na wysokości 5 cm, znacznie przekracza określone wartości. Różnią się one w zależności od rodzaju drzew. Warto wiedzieć, że nie wszystkie wycinki na posesjach prywatnych muszą być rejestrowane w urzędach. Bez zgłaszania można wycinać:
krzewy;
drzewa i krzewy, które uległy złamaniom lub wywróceniom w wyniku wypadku, działalności czynników naturalnych bądź katastrofy;
drzewa takie jak bożodrzew gruczołkowaty i inne gatunki – w momencie kiedy obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza odpowiednich wartości;
drzewa i krzewy owocowe, które nie rosną na terenach zielonych takich jak bulwary czy dworki udostępnione do zwiedzania, a także nie znajdują się na części wpisanej do rejestru zabytków.
Gdzie szukać firm zajmujących się legalną wycinką drzew?
Oczywiście, drzewo nie musi zostać wycięte przez nas samodzielnie – w przypadku braku kompetencji lub odpowiednich narzędzi do wycinki drzew, dobrze jest skorzystać z pomocy ekspertów. Można ich znaleźć między innymi w Internecie, bazując na opiniach oraz ogłoszeniach specjalistów z okolicy. Dziś usługę wycinki drzew możesz zamówić online, na przykład na stronie panda-wywoz.pl - sprzątanie działek. Firma oferuje zainteresowanym między innymi wywóz odpadów, opróżnianie mieszkań, sprzątanie działek i ogrodów (w tym wycinkę drzew) oraz rozbiórki i wyburzenia. Panda Wywózki to grupa ekspertów, którzy w legalny i szybki sposób są w stanie pomóc tobie w pozbyciu się drzew z posesji prywatnej. Zdobądź zezwolenie i rozpocznij owocną współpracę!