sobota, 30 listopada 2024 06:36
Reklama
Reklama

[GALERIA ZDJĘĆ] Narodowe czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

W sobotę, 9 września o godz. 11.00 na Suchostrzygach przy fontannie Prezydent Miasta Tczewa Mirosław Pobłocki wspólnie z dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej Krzysztofem Kordą zaprosili do wysłuchania fragmenu „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
[GALERIA ZDJĘĆ] Narodowe czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

Autor: Artur Wirkus

Zebrani wzięli udział w quizie dotyczącym twórczości pisarki i znajomości w/w lektury.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że młodzi tczewianie tak licznie wzięli udział w obchodach uroczystości. Uczniowie Zespołu Szkól Technichnych: Nikodem Sijka i Michał Alfuth oraz uczennice II LO Agata Nowosad i Weronika Nowosad z ogromną wrażliwością i zaangażowaniem interpretowali tekst znakomitej pisarki. Wśród czytających znaleźli się także Zofia Daniel przewodnicząca Koła Lietratów, dyrektor i pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie. Na zakończenie imprezy wszyscy otrzymali zakładki oraz pamiątkowy stempel Narodowego Czytania.

Akcja „Narodowe Czytanie” jest organizowana przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polski od 2012.

Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Kolejna, dwunasta już odsłona ogólnopolskiej akcji społecznej jest objęta patronatem medialnym Pary Prezydenckiej: Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.


 

Dlaczego ta lektura?

– To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreślił w liście do organizatorów Prezydent RP Andrzej Duda.


 

MBP w Tczewie


Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama