wtorek, 3 grudnia 2024 18:27
Reklama
Reklama

2,5 tys. osób na trybunach obejrzało oblężenie krzyżackiej twierdzy!

W tym roku Malbork ponownie świętował od czwartku 21 do 23 lipca. W tych dniach nieprzerwanie trwał jarmark historyczny, rękodzieła i wyrobów spożywczych nawiązujących do epoki średniowiecza. Była m.in. jurta tatarska ze znakomitym jadłem i myśliwskimi narzędziami. Była mistera wiklina oraz różnego rodzaju naturalne mydła, maści i olejki na bóle głowy i inne dokuczliwości. Nie zabrakło pitnych miodów alkoholowych, które jak wiemy były wynalazkiem Słowian, a oprócz tego prezentowano znakomite wina rzemieślnicze, piwa regionalne... Oczywiście nie mogło obejść się bez pokazów oręża i walk historycznych na miecze, popis\ów miotania bombard...
2,5 tys. osób na trybunach obejrzało oblężenie krzyżackiej twierdzy!

Autor: W. Mocny

... katapult i balist, a także artystycznych pokazów z tańcem z flagami i teatru średniowiecznego. Tym jednak na co czekali turyści oraz malborczanie i mieszkańcy okolic (także tczewianie) musiała być inscenizacja bitwy o zamek malborski – oblężenie Malborka w reżyserii Aleksandra Krempecia.

Rekonstrukcja bitwy z 1410 r. odbyła się w dwóch odsłonach w piątek i sobotę. Nie zabrakło sceny z objęcia namiestnictwa stolicy zakonnej przez przybyłego ze Świecia komtura Von Plauena. Widowisko na wałach jego imienia obejrzało ok. 2,5 tys. widzów! Na trybunach dało się słyszeć turystów z różnych zakątków Polski, Francji, Niemiec oraz innych krajów. Po tym jak Polacy odstąpili od niezdobytych malborskich murów, miał miejsce tradycyjny, niezwykle widowiskowy pokaz fire show.

Elementem święta średniowiecznego miasta było także zwiedzanie zamku malborskiego w specjalnej, scenerii po zmroku. Po murach warowni oprowadzali nieocenieni przewodnicy malborscy – obowiązkowo w strojach z epoki. Innych przebierańców w tych dniach nie brakowało, czego dowiódł barwny korowód z odtwórcami historii. Nawet straganiarze mieli na sobie czapki kupieckie.

(tomm)/Fot. W. Mocny/Marek Charzewski, profil FB


 


Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama