poniedziałek, 25 listopada 2024 07:27
Reklama dotacje rpo
Reklama

XXIII zjazd Wojskowej Akademii Medycznej. Ciekawe wykłady i spotkanie po latach

Zamek Gniew gościł w dniach 8-11 czerwca 2023r. absolwentów Wojskowej Akademii Medycznej. W XXIII zjeździe Stowarzyszenia wzięło udział 173 członków. Poprzednia edycja naukowo-szkoleniowa miała miejsce w 2019 roku w Toruniu. Przerwa w zjazdach była uwarunkowana zarówno przez pandemię, wojnę na Ukrainie jak i odejściem po długotrwałej chorobie prezesa SA WAM kmdr dr n. med. Andrzeja Janusza Probuckiego.
XXIII zjazd Wojskowej Akademii Medycznej. Ciekawe wykłady i spotkanie po latach

Autor: W. Mocny

Założycielem Stowarzyszenia Absolwentów Wojskowej Akademii Medycznej był dr nauk medycznych - Jan Sieczkowski. Pomysł zorganizowania stowarzyszenia powstał w 1994 roku po powrocie ze stypendium w Houston w ośrodku immunoterapii nowotworów. 


 

Stale zaczynać od zera

- Musimy, to zrobić. Wtedy nasza Akademia się rozwijała i nikt nie pomyślał, że w sytuacji, kiedy wstępujemy do NATO, kiedy można było na bazie Wojskowej Akademii Medycznej zrobić dział mówiący o medycynie katastrof i bioterroryzmu. Koledzy amerykanie mówili: - to wy macie dobrze, macie uczelnię jedną z niewielu na świecie. Taka jest we Francji, Rosji od dawna w Leningradzie i w Stanach Zjednoczonych. Jednak decyzją polityczną w 2002 roku uczelnia została rozwiązana. Jak wspomina obecny prezes dr n. med. Piotr Łyczak – napisałem na jednym z któryś zebrań, motto konferencji: „Nasza narodowa maniera – stale zaczynać od zera”. W 1995 roku powstał komitet inicjacyjny, przez który zostały zorganizowane dwie konferencje medyczne i tym samym zostało zawiązane Stowarzyszenie Absolwentów Wojskowej Akademii Medycznej.

Podczas tegorocznego zjazdu na Zamku w Gniewie, odbył się szereg konferencji naukowo-szkoleniowych. Wśród nich wykłady o nietuzinkowej i ciekawej tematyce. Referat inauguracyjny 9 czerwca wygłosił Teofan Maria Domżała - „Twarz w życiu, w medycynie i sztuce”. Twarz człowieka jako wizytówka najbardziej rozpoznawalna oraz obraz urody, charakteru, nastroju, emocji, zdrowia czy choroby. Ciekawostką jest to, że nasz mózg może zapamiętać do 5 tysięcy różnych twarzy. Dr n. med. Jerzy Stodolny wygłosił referat - „Stopa – narząd znany i nieznany: fenomen natury”. Jak wspomina – stopa jest znaczącym narządem w powstawaniu zespołów bólowych u człowieka, szczególnie kręgosłupa. Stopa ma wszechstronne znaczenie w naszym życiu: jest to jednostka miary, stopa życiowa nawiązująca do ekonomii, stopa w technice, muzyce, geografii no i oczywiście w anatomii. Od czasu kiedy człowiek zszedł z drzewa, stopa stała się mechanizmem lokomocji oraz fundamentem ciała. Z biegiem czasu ewaluowała i to właśnie chód zrobił z nas ludzi. W całej mechanice człowieka, Leonardo Da Vinci jako jeden z pierwszych opisał mechanizm stopy i to jak ważną rolę pełni ona w anatomii człowieka. Wojciech Gaszyński przedstawił wykład pt. „Medycyna Zachodu a Medycyna Wschodu” - było to porównanie taoistycznej i holistycznej wizji zdrowia człowieka, oraz ciekawe informacje odnośnie powstania i mechanizmu akupunktury.

Słoneczna pogoda i dobra atmosfera

Podczas XXIII zjazdu zostały wręczone nagrody i medale im. Jana Sieczkowskiego zasłużonym członkom i sympatykom SA WAM. Wśród wyróżnionych: Roman Milkiewicz, Zdzisław Wachecki, Zbigniew Jabłoński, Roman Sudzik oraz wielu innym, którzy swoim wkładem przyczyniają się do trwania i rozwoju Stowarzyszenia. Zarówno pogoda jak i atmosfera, które towarzyszyły w tych dniach wszystkim uczestnikom były sprzyjające. Serdeczne podziękowania również otrzymał personel Zamku w Gniewie oraz pani Aleksandra Dubiela za pomoc i życzliwość w organizacji konferencji. Kolejna edycja XXIV planowana jest już na przyszły rok, na którą już dziś serdecznie zaprasza honorowy prezez Stowarzyszenia – Piotr Łyczak.



Paulina Filipowicz

Fot. W. Mocny



 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kabaret Ani Mru-Mru - grafika www NOWY TERMIN Kabaret Ani Mru-Mru - grafika www NOWY TERMIN ZMIANA TERMINU KABARET ANI MRU-MRU w premierowym programie „Mniej więcej” . Przekazujemy komunikat od Organizatora występu Kabaretu Ani Mru Mru – Scena Studio Jacek Pawlewski:W związku z chorobą w rodzinie jednego z członków Kabaretu, występ planowany na 26 października 2024r. zostaje przeniesiony na inny termin – 19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00 Wszystkie zakupione bilety zachowują ważność. W przypadku, gdyby nowy termin Państwu nie odpowiada - bilety można zwrócić. ZWROT BILETÓW:Osoby, które zakupiły bilety online przez system sprzedaży Interticket.pl otrzymają zwrot środków na konto bankowe. Wymagany jest kontakt /e-mail/ z interticket.plosoby, które zakupiły bilety w Kasie CKiS - zapraszamy do kasy po zwrot środków finansowych.osoby, które zakupiły bilety przez inne systemy sprzedaży – biletyna.pl, kupbilecik.pl – prosimy o kontakt e -mail z tymi bileteriamiPrzepraszamy za utrudnienia! ***Historia kabaretu ANI MRU-MRU nie jest długa, bo kabaret nie jest aż taki stary. Powstał tak naprawdę we wrześniu 1999 roku. Skład: Marcin Wójcik, Michał Wójcik oraz Waldemar Wilkołek.Kabaret ANI MRU-MRU wystąpi w Tczewie z najnowszym programem „Mniej więcej”! W nim nowe oblicze kabaretu i nowe niesamowite skecze, których długo nie zobaczycie w telewizji!\\  Nowy termin Kabaretu Ani Mru-Mru19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 19.01.2025 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 19.01.2025 22:00
Reklama
Reklama