wtorek, 1 października 2024 09:16
Reklama
Reklama
Reklama

Wernisaż Ewy Minge i OTWARCIE ATELIER QUANTUM Jarosława Kukowskiego, znanego malarza surrealisty z Tczewa AWANGARDA KULTURY LOKALNEJ

Jarosław Kukowski, artysta malarz - surrealista pochodzący z Tczewa postanowił wzbogacić Tczew o kolejne miejsce, w którym prezentowana będzie sztuka. Mowa o Atelier Quantum otwartym 9 czerwca uroczyście, wspólną wystawą ze słynną projektantką mody, malarką i pisarką – Ewą Minge.
Wernisaż Ewy Minge i OTWARCIE ATELIER QUANTUM Jarosława Kukowskiego, znanego malarza surrealisty z Tczewa AWANGARDA KULTURY LOKALNEJ

Autor: Zbigniew Mocny


 

Wystawa była głównym wydarzeniem podczas otwarcia Atleier. Ewa Minge zaprezentowała swoje najnowsze obrazy oraz rzeźby. Obrazy tworzyła m.in. podczas pleneru malarskiego w Sopocie, o którym jakiś czas temu informowaliśmy.


 

- Marek Duchnowski jest osobą dzięki, której te obrazy się tutaj znalazły oraz dzięki której zaczęła się moja przygoda z malarstwem – mówiła Ewa Minge. - Marek zorganizował moją pierwszą wystawę i do dnia dzisiejszego się przyjaźnimy. Poznałam Jarka Kukowskiegi właśnie dzięki Markowi. Jeśli spotyka się malarza, wybitnego artystę, który niczego nie udaje i jest po prostu autentyczny – potrafi wykonać dowcip artystyczny i wykonać doskonałą pracę, jest to szczególnie cenne. Jarosław jest moim przyjacielem, ale też mistrzem i nauczycielem jeśli chodzi o sztukę. Tłumaczył mi np. dlaczego obraz powinien mieć werniks (śmiech). W swoich obrazach maluje emocje, to co czuję w danym momencie. Moje pierwsze obrazy, które się sprzedały były związane z tematyką sakralną jak obraz „Zmartwychwdstanie”. Podchodzę do płótna nie składam go graficznie, po prostu podchodzę i maluję. Zaczynam zawsze od czarnego podkładu, potem biała kredka, farby...


 

Artystka podkreśliła, że nie lubi rzeczy statycznych, co udowadnia w swojej sztuce, a wcześniej projektach modowych. Zapowiedziała też wystawę w Paryżu „7 Grzechów Współczesnych”. Będzie to siedem rzeźb. Zapewne niedługo dowiemy się więcej o tym ciekawie zapowiadającym się projekcie.


 

Wystawa prac Ewy Minge nie byłaby możliwa, gdyby nie nowe miejsce, w którym będą odbywać się różne wydarzenia artystyczne. A jest nim kamienica przy ul. Podmurnej 13, gdzie urządzono Atelier Quantum, która została wyremontowana z prywatnych środków.

 

– Jest to miejsce, gdzie maluję obrazy, powstają rzeźby i instalacje artystyczne – przyznaje Jarosław Kukowski, twórca i właściciel atelier. - Przychodzą tu też studenci szlifujący swój warsztat. Mam zaszczyt współpracować z wybitnymi twórcami sztuki różnych dziedzin i cieszę się, że mogę zainteresować ich naszym pięknym miastem, pełnym możliwości i stale się rozwijającym. Udało się pozyskać na wernisaż najnowsze prace Ewy Minge, która mimo nawału pracy i obowiązków przyjechała, by opowiedzieć o swoim malarstwie.


 

Jarosław Kukowski nazywa swoje Atelier miejscem spotkań kameralnych, wystaw, zapowiedź większych wystaw, eksperymentów artystycznych... Wydarzenie objęła patronatem paryska Galeria Quantum.


 

W atelier zostało wyodrębnione miejsce do pracy twórczej, a także część ekspozycyjna. Cała inwestycja i wydarzenie inaugurujące zostały zrealizowane z prywatnych środków.

Zgodnie z założeniem programowym, prezentacje prac współczesnych malarzy w Atelier Quantum stanowić będą preludium do wystaw w Fabryce Sztuk – instytucji, z którą J. Kukowski współpracuje pro publico bono od wielu lat, m.in. jako juror konkursów plastycznych. W jednym z nich oceniał nadesłane prace dzieci i młodzieży z czołowym twórcą realizmu magicznego Marcinem Kołpanowiczem. W październiku br. w Fabryce Sztuk zostanie zorganizowana wystawa retrospektywna Jarosława Kukowskiego z okazji jego 30-lecia pracy twórczej.


 

Na wernisaż zostały zaproszone m.in. osoby kierujące kulturą w Tczewie: Krzysztof Korda - dyr. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, Alicja Gajewska - dyr. Fabryki Sztuk oraz Tomasz Hildebrandt, dyr. Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.

 

- Jestem pod ogromnym wrażeniem Atelier Quantum – mówiła Alicja Gajewska. - To wspaniałe miejsce w świetnej lokalizacji, tym bardziej, że już niebawem zorganizujemy zieloną strefę – przestrzeń edukacyjną. Myślę, że wspólnie będziemy realizować wspaniałe projekty. Dziękuję, że otwiera Pan swoją galerię w Tczewie – w swoim rodzinnym mieście. Jest Pan świetnym przykładem, że można pochodzić z Tczewa i zrobić wielką karierę. W tym roku będzie Pan świętował 30 lat pracy artystycznej, którą uświetnimy wystawą w Fabryce Sztuk, na którą wszyscy Państwo jesteście zaproszeni!


Otwarcie Atelier uświetnili swoją obecnością malarze: wspomniana Eva Minge, Daniel Pawłowski i Krzysztof Wiśniewski, a także przedstawiciele władz samorządowych. Dzień później w pracowni gościł prezydent Mirosław Pobłocki. Artystyczne miejsce odwiedziła również delegacja z Dębna – miasta partnerskiego Tczewa.


 

Jarosław Kukowski jest związany z Tczewem od dzieciństwa. Szczególnie jest mu bliskie Stare Miasto. Atelier Quantum bez wątpienia wzbogaciło tę dzielnicę Tczewa. 

 

W. Mocny/Fot. Zbigniew Mocny


 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Czytanie książek z aktorami dla dzieci i dorosłych, a wieczorem odkrywanie tajemnic tczewskiej biblioteki Czytanie książek z aktorami dla dzieci i dorosłych, a wieczorem odkrywanie tajemnic tczewskiej biblioteki Biblioteka w Tczewie serdecznie zaprasza na Noc Bibliotek – coroczne wydarzenie, w którym biblioteki w całym kraju zapraszają Czytelników i mieszkańców do odwiedzin w weekendowy wieczór. Także tczewska książnica zaprasza do siebie.W tym roku główną atrakcją będzie… czytanie książek. Ale za to w jakim wykonaniu! Czytaniem reżyserowanym zajmą się aktorzy ze Studia Aktorskiej Interpretacji Literatury – którzy potrafią, jak mało kto, w ciekawy i zabawny sposób oddać treść książki. Nie będzie to pierwszy raz gdy przed tczewską publicznością wystąpią aktorzy SAIL – wcześniejsze spotkania zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i wypełniały sale po brzegi!Czytanie reżyserowane zostanie wykonane przez aktorów pod kierunkiem reżysera spektaklu Adriana Wiśniewskiego. Grupę aktorów stanowi zespół twórców i wykonawców tworzący własne projekty autorskie, których misją jest szerzenie musicalu i muzyki filmowej w Polsce i po polsku. W spektaklu będącym adaptacją utworu Anny Łajming wezmą: Adrian Wiśniewski (reżyser, aktor), Anna Bugajska (aktorka), Natalia Piotrowska-Paciorek (aktorka), Kamil Dominiak (aktor) oraz Bolesław Scholl (udźwiękowienie i światło).PROGRAMO godz. 16.00 - zaczynamy czytaniem fragmentu książki Darii Kaszubowskiej Franc i tajemnica Jantaru. Historia dzieje się na niedalekich Kaszubach, gdzie młodzi bohaterowie muszą przeprowadzić niebezpieczne śledztwo, od którego zależy los całych Kaszub. Młodzi czytelnicy poznają nie tylko wartość przyjaźni czy współpracy, ale i lokalne legendy i kulturę. Z pewnością, w takim wykonaniu fragmentu książki, każdy sięgnie po całą lekturę! O godz. 18.00 - zacznie się kolejne czytanie reżyserowane, tym razem dla starszych czytelników, w którym aktorzy przedstawią swoją interpretację utworu Szczęście Anny Łajming. Ta pochodząca z Kaszub autorka, dwudziestolecie międzywojenne spędziła w Tczewie, który barwnie opisała w swojej późniejszej twórczości. Zaprezentowany utwór pokazuje, że aby znaleźć szczęście, potrzeba naprawdę niewiele. Interpretacja w wykonaniu zaproszonych aktorów sprawi, że łatwiej będzie to szczęście odnaleźć. O godz. 20.00 – zwiedzanie zabytkowego budynku biblioteki na Starym Mieście. Jakie tajemnice kryją się w tym liczącym 176 lat obiekcie? Co mieściło się w nim wcześniej? Jakie pamiątki po dawnych czasach możemy znaleźć do dzisiaj? Na to, i wiele innych pytań, odpowiedzi można będzie poznać już w sobotę 5 października 2024 r. Noc Bibliotek w Tczewie sobota, 5.10.2024Od godz. 18.00Miejska Biblioteka Publiczna ul. J. Dąbrowskiego 6Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.10.2024 18:00 – Data zakończenia wydarzenia: 05.10.2024 22:00
4.10 - 6.10 2024 - Festiwal Przygody Wanoga Wejherowo 4.10 - 6.10 2024 - Festiwal Przygody Wanoga Wejherowo Festiwal Przygody „WANOGA” to największa tego typu impreza odbywająca się jesienią w północnej Polsce. Wydarzenie to skierowane jest do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych tematyką podróżniczą, turystyką oraz aktywnymi formami spędzania wolnego czasu.Termin tegorocznego Festiwalu to 4 - 6 października 2024. Program festiwalu obejmuje pokazy filmów, slajdów, fotografii z podróży po świecie, a także liczne imprezy plenerowe. Imreza ma być inspiracją do pogłębiania wiedzy krajoznawczej, a także rozbudzenia zainteresowania walorami turystycznymi świata i regionu pomorskiego.Wśród gości festiwalu znajdą się ludzie oryginalni, często bardzo znani, którzy w sposób ciekawy zechcą podzielić się swoimi pasjami, dokonaniami i osiągnięciami. Będą wśród nich wyczynowi eksploratorzy, jak i autostopowicze, himalaiści i zwyczajni wędrowcy, odkrywcy i podróżnicy, grotołazi i żeglarze. Jednym słowem Ci wszyscy, dla których podróżowanie - bardziej niż celem samym w sobie - jest pasją i sposobem na doświadczanie życia.Festiwal Przygody Wanoga - PROGRAM 2024:PIĄTEK, 4 października 2024Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Prelekcje podróżnicze – 18:00-22:0018:00 – Weronika Kwapisz – Motocyklem dookoła Wietnamu19:00 – Wojciech Mura – 15 miesięcy przez Pacyfik20:00 – Piotr Trybalski – Ogarnianie Islandii21:00 – Michalina Kupper – Zagros Mountain Trail – przez góry Iraku SOBOTA, 5 października 2024Rzeka Reda (Zamostne –> Orle)Spływ kajakowy rzeką Redą, godz. 11:00-14:00 Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Warsztaty podróżnicze – godz. 13:00-14:00Piotr Trybalski – Fotografowanie w podróży – jak robić zdjęcia budzące emocje?Prelekcje podróżnicze – godz. 15:00-22:0015:00 – Karolina Gawonicz, Michał Łukaszewicz – Międzyświaty. Wyprawa przez kanadyjskie Barren Lands16:00 – Julita Ilczyszyn – Zrealizować niemożliwe17:00 – Wojciech Ganczarek – Podróż totalna. Ameryka Łacińska na rowerze 2013-202318:30 – Piotr Krzyżowski – Moja droga na Dach Świata19:30 – Marcin Meller – Gaumardżos! Opowieści z Gruzji20:30 – Agnieszka Kołodziejska – Polacy na emigracjiSala zabaw dla dzieci – godz. 15:00-19:00 NIEDZIELA, 6 października 2024Wejherowo, godz. 11:00-13:00Marsz nordic walking Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Warsztaty podróżnicze – godz. 13:00-14:00Adam Cieplak (Wyprawomaniak.pl) – Jak się mieszka w campervanie?Prelekcje podróżnicze – godz. 14:00-20:0014:00 – Dominik Wieczorkiewicz – Hulajnogą wokół Jeziora Niasa15:00 – Jakub Tolak, Zofia Samsel (Foxes in Eden) – Życie w drodze – droga przez życie16:00 – Tomasz Owsiany – YVYpóra. Twarze Paragwaju17:30 – Elżbieta Dzikowska – Przez światSala zabaw dla dzieci – godz. 14:00-18:00 Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie!BILETY można nabywać internetowo poprzez system Evenea:https://evenea.pl/pl/wydarzenie/12WANOGAWanoga - to słowo oznaczające w języku kaszubskim wycieczkę, podróż lub wędrówkę, a także określenie nieco z przymrużeniem oka kogoś kto wciąż wędruje, podróżuje, czyli wanożi. Festiwalowe atrakcje:• cykl spotkań z podróżnikami, eksplorerami i dziennikarzami podróżniczymi• slajdowiska, reportaże, filmy reportażowe• rajd na orientację• konkursy z nagrodami• stoiska z literaturą podróżnicząData rozpoczęcia wydarzenia: 04.10.2024
Reklama
Reklama