Uzasadnienie
Radni Powiatu Tczewskiego (formalnie Klub Radnych Powiat 2023) nie mogli wybrać gorszego terminu dla swojego zamach, jak 5 czerwca 2023 r., czyli dokładnie 25. rocznicę uchwalenia w parlamencie ustawy o samorządzie powiatowym. I to chyba najpełniej świadczy o ich intencjach, i stąd ten u nich pośpiech, nerwowość, próba zaskoczenia i działanie bez poszanowania ducha i istoty podstawowych standardów samorządności oraz bez merytorycznego uzasadnienia ich wniosków personalnych.
Ale po kolei. Jak było? Dnia 5 czerwca br. (od godz. 14.00) Rada Powiatu Tczewskiego miała dokończyć swoje posiedzenie sprzed tygodnia (30.05.2023), w tym program współpracy z organizacjami pozarządowymi, rozpatrzenie informacji o stanie bezpieczeństwa sanitarnego powiatu za 2022 rok, przyjęcie informacji lokalnych organizacji LOT „Kociewie” i „Wstęga Kociewia” oraz podjęcie uchwały ws. jednego z programów polityki zdrowotnej. Po ich wyczerpaniu, nagle Gabriela Makać (PNP) zaczęła przedstawiać serię agresywnych wniosków personalnych. Wpierw zawnioskowała o odwołanie wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Tczewskiego Witolda Sosnowskiego, ale nie potrafiła podać konkretnych tego powodów. Kol. W. Sosnowski zachował się honorowo i wobec nadzwyczajnej sytuacji, sam złożył rezygnację. Po jej przyjęciu radni „Powiatu 2023” wybrali w jego miejsce Marię Taraszkiewicz-Gurzyńską.
Należy wyjaśnić, że Pani Maria od kilku miesięcy powtarzała, że w ostatnim roku kadencji jest przeciwna jakimkolwiek zmianom personalnym. Ale ostatecznie postąpiła inaczej. Kolejno radna G. Makać postawiła wniosek o odwołanie przewodniczących większości komisji Rady Powiatu Tczewskiego (po ponad 4-letniej i wysoko ocenianej pracy): 1/ Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, 2/ Komisji Budżetu i Finansów, 3/ Komisji Gospodarki, Rolnictwa i Ochrony Środowiska, 4/ Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Prorodzinnej. I w konsekwencji przewagą jednego głosu, „nowego” radnego Tomasza Rezmerowskiego), kolejno odwoływano: Dariusza Godlewskiego, Marię Taraszkiewicz-Gurzyńska (ale na jej prośbę, po awansie na wiceprzewodniczącą Rady), Adama Kucharka i niżej podpisanego. Pani radna G. Makać ponownie nie miała ku temu jakichkolwiek argumentów. I to właśnie ma znamiona zamachu na samorządność! W miejsce odwołanych, odpowiednio powołano na przewodniczących Komisji: Wiesławę Tomaszewską, Tomasza Kajzera, Tomasza Rezmerowskiego i Andrzeja Demskiego (nie był nawet członkiem Komisji Zdrowia). Przed godziną 19.00 p. Gabriela Makać wyczerpała (jak się wydaje na tym etapie) swoje wielce kontrowersyjne i krzywdzące zmiany personalne. Nie zaprzeczyła Pani Makać, na moje konkretne zapytanie, że powyższe wnioski, były konsultowane z Przewodniczącym PnP na miasto i powiat. Być może, mogła tutaj zadziałać sił jego Wysokiego Urzędu?
W konsekwencji powyższych działań, na 10 miesięcy przed zakończeniem 5. letniej kadencji Rady Powiatu Tczewskiego, dokonano gwałtownych, z zaskoczenia i przede wszystkim niemerytorycznych zmian. Kto za to odpowiada? Mieszkańcy Tczewa i powiatu mają to prawo wiedzieć. Nie tylko radna G. Makać, ale również następujący radni: Waldemar Pawlusek, Bogdan Badziong, dr Krzysztof Korda, Marek Modrzejewski, Tomasz Kajzer, Tomasz Rezmerowski, Andrzej Demski, Wiesława Tomaszewska, Alicja Gajewska, i niestety Piotr Łaga. Z tej strony, tych radnych nie znaliśmy. A Pan Starosta M. Augustyn, dyplomatycznie milczał!? W moim przekonaniu istnieją istotne powody do zakwestionowania legalności dokonanych zmian personalnych. Wiele tu będzie zależeć od odwagi, konsekwencji i wytrwałości pozostałych radnych. I być może, najważniejsza tu będzie rola opinii publicznej. Nie ma bowiem żadnego usprawiedliwienia dla zamachu na samorządność Rady Powiatu Tczewskiego, podkreślmy, po ponad 4. latach rzetelnej i sumiennej pracy.
Jan Kulas
P.S. będę wdzięczny za wszelkie uwagi w tej sprawie na adres Biura Rady Powiatu Tczewskiego lub mój mail osobisty: [email protected]