Obchody rozpoczęto hymnem i wciągnięciem flagi na masz. Obchody otworzył wicewojewoda pomorski Aleksander Jankowski. W obchodach uczestniczyli także m.in. poseł Kazimierz Smoliński, starosta Mirosław Augustyn, st. bryg. Dariusz Żywicki, Zastępca Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP oraz Macieja Czarneckiego, burmistrza Gniewu i Mirosława Chyła, burmistrz Pelplina i przedstawiciele środowiska strażackiego regionu wraz z rodzinami.
- Maj nazywany jest miesiącem ochrony przeciwpożarowej. To tradycyjny dzień, w którym w całym kraju w komendach obchodzony jest Dzień Strażaka – mówił st. bryg. Andrzej Mróz, komendant Komendy Powiatowej PSP w Tczew. - Drodzy goście, funkcjonariusze i pracownicy cywilni PSP w Tczewie – z tego miejsca chciałbym podziękować wszystkim nagrodzonym wyróżnionym i nominowanym, to zaszczyt móc z Wami współpracować. Każdy dzień stawia przed Wami nowe zadania i motywuje do podejmowania nowych wyzwań. Współczesna ochrona przeciwpożarowa to nowoczesna i wszechstronna i samodoskonaląca się struktura, wpływająca istotnie na system bezpieczeństwa państwa. Jej wizerunek zaufanie społeczne jest dziełem Waszej wytrwałości, determinacji, entuzjazmu i kreatywności. Być strażakiem to nie tylko wyzwanie, ale i ogromny zaszczyt. To ponadprzeciętne poświęcenie wymagające hartu ciała i ducha. Ratowanie życia ludzkiego, gotowość niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują bez względu na własne bezpieczeństwo i porę roku czy dnia jest wpisana w codzienną pomocniczą służbę. Rozwój i postęp technologiczny niesie ze sobą nowe zagrożenia jak katastrofy komunikacyjne i techniczne, by im sprostać potrzebna jest wiedza, umiejętności i odwaga funkcjonariuszy straży pożarnej, ochotników. Dla nich najwyższe uznanie za gotowość operacyjną poświęcenie czasu i sił.
Komendant złożył serdeczne życzenia wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym zaangażowanym w ochronę ludności. 12 funkcjonariuszy otrzymało awans na wyższe stanowiska służbowe. 5 funkcjonariuszy otrzymało awans w stopniu, w tym 2 osoby zostały awansowane na pierwszy stopień oficerski.
- Gratuluje wszystkim odznaczonym, nagrodzonym i awansowanym. Dziękuję za Waszą wzorową postawę i zaangażowanie na rzecz ochrony życia, zdrowia i mienia mieszkańców powiatu tczewskiego i nie tylko - mówił poseł Kazimierz Smoliński. - Staramy się jako rząd, formacja polityczna i Parlament, doceniać Waszą ciężką pracę nie tylko w sprzęcie, ale i szkoleniu, bo sprzęt bez dobrej obsługi nic nie znaczy, dlatego dziękuję Wam za zaangażowanie, często kosztem życia rodzinnego. Ilość sprzętu, która w ostatnim czas trafiła do straży zawodowej i ochotniczej jest największa w ciągu ostatnich 30 lat. Staramy się doceniać OSP. Dodatek, świadczenie emerytalne które przyznaliśmy jako Parlament w jakiś sposób rekompensuje Waszą pracę. Będziemy w dalszym ciągu kontynuować to wsparcie.
- Zawsze bardzo chętnie o Was przyjeżdżam,bo także jestem z Kociewia - powiedział st. bryg. Dariusz Żywicki. - Chciałbym Wam podziękować za Wasze działania ratowniczo – gaśnicze. Szanowni państwo: widzicie ten ciężki sprzęt wysokiej klasy za strażakami. Funkcjonariusze komendy w Tczewie świetnie dbają o sprzęt i świetnie go wykorzystują nie tylko na ternie powiatu tczewskiego, ale i całego województwa.
Komendant gratulując strażakom, zwracał także uwagę na wspierania i pracę druhów i druhen z OSP oraz pracownikom zarządu straży pożarne. Podkreśli znacznie uchwalenia przez parlamentarzystów m.in. za uchwalenie ustawy modernizacyjnej.
Promocja oficerska odbyła się 4 maja br. w Warszawie podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka. Prezydium Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. pomorskiego Złotym medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczyło 9 osób, a srebrnym 2 osoby. Również Prezydium OW ZOSP RP woj. pomorskiego odznaczyło złotą odznaką Zasłużony dla Pożarnictwa Województwa Pomorskiego 1 osobę i brązową odznaką 1 osobę. Nagrodę Starosty Tczewskiego otrzymało 11 osób (funkcjonariusze i pracownik cywilny PSP oraz druhowie z jednostek OSP. 4 osoby otrzymały nagrodę od Prezydenta Miasta Tczewa.
Dodajmy, że tym razem bohaterami apelu strażaków nie byli tylko dorośli, bowiem wręczone zostało odznaczenie „Iuvenis Forti” dla 5-letniego Józefa Majewskiego. Odznaczenie jest przyznawane przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej młodym ludziom, którzy swoją wzorową – godną do naśladowania postawą przyczynili się do uratowania życia i zdrowia innych osób, wykazując się wiedzą i umiejętnościami, rozsądkiem i odwagą, dzielnością i opanowaniem w sytuacji niebezpiecznej.
W dniu 5 kwietnia br. mały Józef był chory i przebywał pod opieką dziadków. W godzinach przedpołudniowych Jego dziadek wyszedł prowadzić prace w ogrodzie. Krótko po Jego wyjściu, babcia Józia doznała udaru niedokrwiennego, w wyniku którego straciła władzę nad częścią ciała, nie mogła wstać i miała problemy z prawidłową mową. Józek na prośbę babci, widząc co się stało, odnalazł i zaalarmował dziadka. Dzięki szybkiemu wezwaniu zespołu ratownictwa medycznego babcia trafiła na oddział udarowy szpitala w Starogardzie Gdańskim, gdzie dzięki szybkiej reakcji od wystąpienia objawów otrzymała leczenie trombolityczne. Z dniem 13.04 została wypisana ze szpitala, a większość Jej objawów ustąpiła. Odpowiednie zachowanie wpłynęło na szybkość reakcji, dzięki czemu babcia Józia nie doznała stałego uszczerbku na zdrowiu lub nie poniosła śmierci.
Przedszkolacy z grupy Józia wzięli udział w roczystościach.
Jak podkreślają strażacy, w grupie przedszkolnej Józia, niecałe dwa tygodnie przed zdarzeniem, odbywały się zajęcia z prewencji społecznej prowadzone przez jednego z funkcjonariuszy z KP PSP Tczew, podczas których omawiane były sposoby zachowań podczas dokładnie takich zdarzeń oraz jak zachować się w przypadku obecności w pobliżu innego dorosłego lub jak prawidłowo wykonać i przeprowadzić zgłoszenie alarmowe na nr 112. Józef Majewski jest synem jednego z funkcjonariuszy KP PSP Tczew.
Wawrzyniec Mocny/Fot. Artur Wirkus
Napisz komentarz
Komentarze