czwartek, 21 listopada 2024 09:34
Reklama
Reklama

Już w ten weekend Europejska Noc Muzeów! Podajemy z jakich atrakcji warto skorzystać! AWANGARDA KULTURY LOKALNEJ

To wyjątkowa noc, podczas której za symboliczną złotówkę można odwiedzać muzea, galerie, biblioteki, teatry, zamki, centra kultury i akademie. Specjalnie dla Czytelników Gazety Tczewskiej i portalu Tczewska.pl przygotowaliśmy najciekawsze miejsca w regionie, które naszym zdaniem warto odwiedzić. Jesteśmy przekonani, że znajdziecie coś dla siebie i miło spędzicie tegoroczną Europejską Noc Muzeów!
Już w ten weekend Europejska Noc Muzeów! Podajemy z jakich atrakcji warto skorzystać! AWANGARDA KULTURY LOKALNEJ

Grodzisko Owidz 
Podobnie jak w latach ubiegłych, Grodzisko Owidz przygotowało dla mieszkańców i gości specjalną ofertę. Już 13 maja, za symboliczną złotówkę, zwiedzić będzie można Muzeum Mitologii Słowiańskiej (18.00 i 19.00), odbyć niezwykłą podróż razem z przewodnikiem po grodzie na wzgórzu (18.00 i 19.00), posłuchać opowieści w ciemności Szymona Góralczyka z grupy Karawana Opowieści (20.30), a także posłuchać opowieści przy blasku ogniska, które przygotował charyzmatyczny przewodnik Sztorm (20.30). 
Bilety dostępne będą wyłącznie w dniu wydarzenia, 13 maja, w sklepiku w Grodzisku. 
Uwaga! Na niektóre pozycje obowiązują limity osób. 

Zamek i Stare Miasto w Gniewie
Moc atrakcji czeka także na osoby, które w najbliższą sobotę odwiedzą Gniew. 
- Tego dnia na wzgórzu zamkowym będzie możliwość zwiedzania zamku i wystaw archeologicznych z przewodnikiem oraz wystawy „I Love Kociewie” w Domu Bramnym - mówią pracownicy Centrum Kultury i Biblioteki publicznej w Gniewie i dodają, że ponadto zorganizowane będą warsztaty rękodzieła. - Na starym mieście odbędą się przejazdy bryczki oraz stylizowana sesja fotograficzna w strojach z minionej epoki. Z kolei w Muzeum Kapsla odbędzie się wystawa, gry w kapsle oraz bicie rekordu w budowaniu wieży - zdradzają. 
Kolejnym elementem Europejskiej Nocy Muzeów w Gniewie będzie zwiedzanie kościoła św. Mikołaja, prezentacja cennych eksponatów związanych z gniewskimi patronami oraz spotkanie autorskie z Joanną Jodełką.
- Do CKiBP zapraszamy na zajęcia kreatywne „Co w bibliotece piszczy” oraz zwiedzanie wystaw: fotografii historycznej „Zabytki Gniewu w retro obiektywie”, obrazów Gniewskiej Grupy Malarskiej i „30 lat rekonstrukcji historycznej w Gniewie”. Dodatkowymi atrakcjami będzie pokaz kucia „U kowala na robocie” oraz mennica, w której można wybić własną monetę. Ostatnią z atrakcji będzie nocny maraton szachowy, który zaczniemy już o godzinie 20.00 – podsumowują i zapraszają pracownicy CKiBP.
Noc Muzeów w Gniewie startuje o godzinie 19.00 i potrwa do północy. 

 



Muzeum zamkowe w Malborku 
Ciekawą ofertę przygotował także Zamek w Malborku, jednak symboliczne bilety za złotówkę zostały sprzedane w mgnieniu oka. Jeśli więc chcecie zwiedzić ten obiekt, skorzystajcie z normalnej oferty Muzeum Zamku w Malborku, lub spróbujcie w przyszłym roku, kupując bilet z dużym wyprzedzeniem. 

Szable w dłoń na zamku w Kwidzynie 
„Szable w dłoń” – takie hasło przyświecać będzie tegorocznej Nocy Muzeów na zamku w Kwidzynie. 
Odwiedzający to miejsce, będą mogli spotkać się z ułanami, obejrzeć umundurowanie i uzbrojenie z okresu wojen szwedzkich, wziąć udział w warsztatach z wykonywania ryngrafów (medalionów religijnych lub patriotycznych), wysłuchać prelekcji Joanny Jezierskiej pt. „Kobiety wśród żołnierzy” (20.30), czy obejrzeć prezentację dr. Justyny Liguz zatytułowanej „Kwidzyn - miasto garnizonowe”. W godzinach od 20.00 do 23.00 zamek udostępni do zwiedzania podziemia oraz I piętro budowli. Bilety do nabycia w kasie zamkowej. 

Skarszewy powojenne – gra uliczna 
Jeśli nie lubicie zamków i nudzą Was muzealne wystawy, możecie wyruszyć do Skarszew, by wziąć udział w grze ulicznej „Skarszewy powojenne”. W ten sposób poznacie to niewielkie, ale jakże urokliwe miasteczko z zupełnie innej strony i w ciekawy sposób spędzicie czas wolny. 
Do gry mogą przystąpić zespoły składające się z co najmniej dwóch, a maksymalnie z pięciu osób. 
Zapisy przyjmowane będą w dniu wydarzenia, tj. 13 maja, od godziny 16.00 na Placu Zamkowym. Start nastąpi godzinę później. 

Muzeum Bursztyny, Dwór Artusa, Ratusz staromiejski 
Niezwykle bogatą ofertę przygotował sąsiedni Gdańsk. Od godziny 19.00 do godziny 1.00 zwiedzić będzie można Ratusz Głównego Miasta, gdzie znajdują się dwa najważniejsze pomieszczenia dawnego Gdańska - Wielka Sala Rady oraz Wielka Sala Wety. W Dworze Artusa zobaczymy największy piec kaflowy nowożytnej Europy i św. Jerzego walczącego ze smokiem. Przy okazji warto zwrócić uwagę na detale, które stanowią opowieść o Gdańsku i świecie, pozostawione przez dawnych mieszkańców miasta oraz modele okrętów zwisające nad głowami. Podczas wycieczki koniecznie trzeba zajrzeć do Muzeum Bursztynu, w którym na dwóch piętrach znajduje się blisko 1000 przedmiotów z bursztynu bałtyckiego. Co warto zobaczyć? Szachy z bursztynu, inkluzję pająka, czy może najcięższą bryłę bursztynu na świecie? Ty decydujesz! W zwiedzaniu pomogą instalacje multimedialne. To jednak nie wszystko, na miłośników ENM czekają także: Dom Uphagena, Muzeum Nauki Gdańskiej, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, Kuźnia Wodna w Oliwie czy Wartownia nr 1 na Westerplatte 

Bazylika katedralna i muzeum w Pelplinie 
Na naszej liście nie może zabraknąć także Pelplina, w którym znajduje się jedna z największych świątyń gotyku ceglanego w Polsce. Co ciekawe, zwiedzanie organizowane jest tydzień później, 20 maja, co umożliwi większej licznie osób odwiedzenie pięknych wnętrz budowli sakralnej. 
Oprócz koncertów, lekcji muzealnej dla dzieci i zwiedzania z przewodnikiem, przygotowano także wystawy i warsztaty. O szczegółach poinformujemy w kolejnym wydaniu Gazety Tczewskiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kabaret Ani Mru-Mru - grafika www NOWY TERMIN Kabaret Ani Mru-Mru - grafika www NOWY TERMIN ZMIANA TERMINU KABARET ANI MRU-MRU w premierowym programie „Mniej więcej” . Przekazujemy komunikat od Organizatora występu Kabaretu Ani Mru Mru – Scena Studio Jacek Pawlewski:W związku z chorobą w rodzinie jednego z członków Kabaretu, występ planowany na 26 października 2024r. zostaje przeniesiony na inny termin – 19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00 Wszystkie zakupione bilety zachowują ważność. W przypadku, gdyby nowy termin Państwu nie odpowiada - bilety można zwrócić. ZWROT BILETÓW:Osoby, które zakupiły bilety online przez system sprzedaży Interticket.pl otrzymają zwrot środków na konto bankowe. Wymagany jest kontakt /e-mail/ z interticket.plosoby, które zakupiły bilety w Kasie CKiS - zapraszamy do kasy po zwrot środków finansowych.osoby, które zakupiły bilety przez inne systemy sprzedaży – biletyna.pl, kupbilecik.pl – prosimy o kontakt e -mail z tymi bileteriamiPrzepraszamy za utrudnienia! ***Historia kabaretu ANI MRU-MRU nie jest długa, bo kabaret nie jest aż taki stary. Powstał tak naprawdę we wrześniu 1999 roku. Skład: Marcin Wójcik, Michał Wójcik oraz Waldemar Wilkołek.Kabaret ANI MRU-MRU wystąpi w Tczewie z najnowszym programem „Mniej więcej”! W nim nowe oblicze kabaretu i nowe niesamowite skecze, których długo nie zobaczycie w telewizji!\\  Nowy termin Kabaretu Ani Mru-Mru19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 19.01.2025 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 19.01.2025 22:00
Reklama
Reklama