Po czym poznać, że nadszedł czas na wymianę okien?
Niepoprawnie osadzone profile okienne mogą przyczyniać się do znacznych strat ciepła w okresie grzewczym. Natomiast w sezonie letnim wpływają na tendencję do przegrzewania się pomieszczeń. W takim przypadku warto zastanowić się nad zakupem nowych okien, które spełniają wymogi stawiane budownictwu energooszczędnemu. Nieszczelne okna powodują nie tylko zauważalne straty ciepła, ale też nie chronią dostatecznie przed dźwiękami dochodzącymi z zewnątrz.
Jednym z alarmujących sygnałów wskazujących na konieczność wymiany elementów stolarki okiennej jest przeciekający parapet. Wówczas okno nie zapewnia dostatecznej ochrony przed wpływem czynników atmosferycznych. Przenikanie wody opadowej podczas silnego wiatru i deszczu niesie ze sobą konsekwencje w postaci zawilgocenia pomieszczeń. Sprzyja też powstawaniu pleśni czy grzyba na ścianach. Do wymiany całego okna powinna również skłonić pęknięta lub zbita szyba. Zazwyczaj do takich uszkodzeń dochodzi wskutek nieszczęśliwego wypadku.
Wymiana okien PCV
Nowoczesne systemy okienne wyróżniają się trwałością oraz szczelnością. Mogą nam posłużyć przez co najmniej piętnaście lat. Warto jednak mieć świadomość, że nawet najlepszej jakości okna PCV nie ochronią przed nadmiernymi stratami ciepła, jeśli są źle osadzone. Z tego względu montaż powinna przeprowadzić profesjonalna ekipa, która zajmuje się również pomiarami otworów okiennych. Z tym zadaniem mogą uporać się nawet w ciągu jednego dnia.
Wszelkie prace remontowe warto wykonywać w czasie, gdy na zewnątrz panują umiarkowane temperatury. Odnosi się to również do montażu okien PCV, który nie jest zalecany w przypadku minusowych temperatur. Specjaliści uważają także, że bywa ryzykowny w trakcie upałów. Najbardziej optymalna temperatura do montażu profili okiennych wynosi ok 10 stopni Celsjusza. Dlatego warto zaczekać z wymianą stolarki do wiosny lub wczesnej jesieni.
Kiedy wymienić okna PCV?
Starszej generacji systemy okienne mogą przestać spełniać należycie swoje funkcje. Po kilkunastu latach użytkowania często pojawiają się problemy z otwieraniem bądź zamykaniem okien, co wpływa na komfort obsługi oraz szczelność konstrukcji. Stare profile i białe ramy mogą też zżółknąć po pewnym czasie. Nie tylko z tego wskazana jest wymiana okien w całym domu. Wiele osób decyduje się na ten krok przed rozpoczęciem modernizacji budynku czy ociepleniem elewacji. Niektórzy podejmują decyzję o wymianie stolarki wyłącznie ze względów estetycznych.
Nie brakuje też osób, dla których ogromne znaczenie ma komfort akustyczny. W związku z tym decydują się na zakup okien o dźwiękoszczelności na poziomie 40-45 dB. Optymalną ochronę przed uciążliwymi dźwiękami zapewnią modele o współczynniku izolacyjności akustycznej powyżej 50 dB. Nad wymianą okien na nowe powinni zastanowić się także właściciele mieszkań na parterze. W tym przypadku najlepszym wyborem są egzemplarze kl. RC3-RC4, które zostały wyposażone w solidne okucia.
Jakie okna PCV wybrać?
Na naszym rynku znajduje się szeroki wybór systemów okiennych, które zostały wyprodukowane z trwałego polichlorku winylu. Największą popularnością cieszą się modele energooszczędne, które można wyposażyć w pakiet trzyszybowy z ciepłymi ramkami. Gdzie można nabyć egzemplarze o niskim współczynniku przenikalności cieplnej? Warto zaufać sprawdzonej marce i zakupić okna u renomowanego producenta stolarki, np. Domel. Oferta dotyczy systemów PCV, których konstrukcja bazuje na sześciokomorowych profilach. Firma Domel posiada też w sprzedaży okna innowacyjne z ultrawąskimi profilami oraz ukrytym skrzydłem.
Napisz komentarz
Komentarze