Kiedy można zdiagnozować niepłodność?
Diagnostykę w kierunku zaburzeń płodności najlepiej jest rozpocząć w specjalistycznym ośrodku leczenia niepłodności, do którego powinni udać się, jeśli trudności z poczęciem dziecka trwają już dłuższy czas. Jak długo? To zależy przede wszystkim od wieku pary, a w szczególności kobiety. Przyjmuje się, że jest to powyżej roku bezskutecznych starań w przypadku młodszych pacjentek, pół roku u tych po 35 roku życia, a u tych nieco starszych po czterdziestce nie więcej niż trzy miesiące. Należy jednak pamiętać, że niepłodność to schorzenie dotyczące zarówno kobiety, jak i mężczyzny, dlatego też warto wspólnie udać się na pierwszą konsultację do placówki i podjąć decyzję o leczeniu.
Jak zdiagnozować niepłodność?
Pierwszym krokiem w diagnozowaniu niepłodności jest wywiad medyczny z lekarzem w klinice. Dzięki niemu ma on możliwość przeanalizować dotychczasową historię choroby pacjentów oraz przyjrzeć się dokumentacji medycznej. Specjalista może też zapytać o przebyte ciąże i porody, poronienia, przyjmowane leki i używki, choroby przewlekłe, choroby weneryczne, przebyte operacje, jak również o prowadzony styl życia. Podczas pierwszej wizyty u pań wykonuje się badanie ginekologiczne i USG transwaginalne. U mężczyzn zleca się badanie nasienia, które ma na celu sprawdzić liczbę i ruchliwość plemników, a także morfologię, czyli ich budowę. Istotne są też badania hormonalne pozwalające określić poziom hormonów płciowych mogących wpływać na płodność. W razie potrzeby pacjenci są kierowani na dodatkowe badania takie jak np. sono-HSG (histerosalpingografia), histeroskopia diagnostyczna lub zabiegowa, badania genetyczne czy laparoskopia. Po szczegółowej diagnostyce lekarz dobiera odpowiednie leczenie w zależności od przyczyny niepłodności. U kobiet stosuje się najczęściej terapię farmakologiczną. Następnym krokiem mogą być także zabiegi chirurgiczne. Gdy zaburzenia płodności okażą się bardziej zaawansowane i powyższe sposoby nie dadzą żadnego rezultatu, najczęściej rozpoczyna się leczenie metodami wspomaganego rozrodu w postaci inseminacji wewnątrzmacicznej (IUI) lub zapłodnienia pozaustrojowego in vitro (IVF).
Gdzie skorzystać z pomocy w Gdańsku?
Warto mieć świadomość, że niepłodność to problem, który można wyleczyć, dlatego też ważne, aby podejść do niego z rozsądkiem i pełnym zrozumieniem oraz postarać się znaleźć odpowiednich specjalistów. Pary zmagające się z trudnościami z zajściem w ciążę z Gdańska mogą skorzystać z pomocy kliniki leczenia niepłodności takiej jak Klinika Bocian zlokalizowanej przy Alei Grunwaldzkiej 103A. Ośrodek ten oferuje kompleksową diagnostykę i leczenie problemów z płodnością u kobiet i mężczyzn. To miejsce, w którym każdy pacjent jest traktowany indywidualnie. Dzięki fachowej wiedzy zespołu lekarzy można liczyć na szybką diagnostykę, a także na dobranie odpowiedniego i skutecznego leczenia. W ośrodku wykonywane są m.in. badania nasienia, badania hormonalne, badania USG, badania drożności jajowodów, badania genetyczne, jak również zabiegi inseminacji i in vitro.
W przypadku chęci zapisania się na wizytę do jednego ze specjalistów z Kliniki Bocian w Gdańsku należy skontaktować się z placówką telefonicznie: +48 58 350 28 80 lub napisać wiadomość na adres: [email protected].
Napisz komentarz
Komentarze