Czego nie można wysyłać do Wielkiej Brytanii?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do Wielkiej Brytanii nie można wysyłać następujących przedmiotów:
- broń i substancje wybuchowe,
- łatwopalne substancje i odczynniki chemiczne,
- części samochodowe,
- środki psychoaktywne,
- leki na receptę, które można nabyć w Wielkiej Brytanii – do transportu są dopuszczone suplementy diety,
- alkohol i tytoń,
- towary wartościowe – najczęściej dzieła sztuki, biżuteria i antyki,
- pieniądze – monety i banknoty, także kolekcjonerskie,
- żywe rośliny i zwierzęta,
- żywność z krótkim terminem przydatności do spożycia,
- instrumenty muzyczne smyczkowe lub szarpane,
- przedmioty, które mogą być szkodliwe dla innych paczek,
- towary wymagające zachowania odpowiednich warunków podczas przewozu,
- produkty niezamknięte hermetycznie.
Trzeba także pamiętać, że Wielka Brytania nie należy już do Unii Europejskiej, a więc przedmioty wysyłane pomiędzy Polską a tym państwem podlegają ocleniu. Nie ma znaczenia, czy towary te są używane, czy nowe.
Jakiej wielkości powinny być przesyłki do Wielkiej Brytanii?
Firmy kurierskie zajmują się przewozem jedynie tych towarów, które są zgodne z ich wewnętrznym regulaminem. Najczęściej udostępniają w swojej ofercie, także na stronie internetowej, maksymalne wymiary czy wagę przesyłki, ale i inne warunki. Nie bez znaczenia jest też jej kształt. Wymagania różnią się w zależności od wybranej firmy kurierskiej. Najczęściej informacje o maksymalnych dopuszczalnych wymiarach paczek można znaleźć na stronach przewoźników lub platformach wysyłkowych, jak np. https://www.sendit.pl/.
Przesyłki, które przekraczają parametry podane przez firmy kurierskie, muszą być transportowane innymi metodami. Takimi usługami zajmują się specjalne przedsiębiorstwa, które dysponują uprawnieniami do przewożenia towarów ponadgabarytowych. Takie przedmioty często wymagają też odpowiedniego zabezpieczenia czy przygotowania specjalnej palety.
Z czego wynika zakaz przewożenia niektórych towarów do Wielkiej Brytanii?
W Wielkiej Brytanii obowiązują przepisy, które zakazują wwożenia niektórych towarów na teren państwa za pośrednictwem firm kurierskich. Wynika to z wewnętrznego prawa, a także porozumień pomiędzy krajami członkowskimi Unii Europejskiej a Wielką Brytanią. Przepisy najczęściej zakazują przewożenia towarów, które są nielegalne w jednym z państw.
Istnieją również wewnętrzne regulaminy firm kurierskich. Przewoźnicy mogą samodzielnie określać maksymalne wymiary, masę czy typ przedmiotów, które da się przewieźć w ramach standardowej usługi. Wiele firm nie podejmuje się transportu np. substancji płynnych. W razie uszkodzenia opakowania mogłyby one bowiem doprowadzić do zniszczenia pozostałych przesyłek. Regulaminy firm kurierskich są dostępne dla zainteresowanych – można je znaleźć na ich stronach internetowych.
Napisz komentarz
Komentarze