piątek, 20 grudnia 2024 07:01
Reklama
Reklama

Jak leczyć kobiecą niepłodność?

Według szacunków Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii niepłodność może dotyczyć nawet 20% Polaków w wieku rozrodczym. Może mieć charakter przejściowy i być związana z nieodpowiednim stylem życia, jednak gdy trudności z poczęciem dziecka trwają dłużej niż rok, warto zgłosić się do lekarza. Co może wpływać na płodność kobiety i jakie metody leczenia oferuje współczesna nauka?
  • Źródło: Art. sponsorowany

Czym jest niepłodność i kiedy zgłosić się do lekarza? 

Niepłodność można skutecznie leczyć, w przeciwieństwie do bezpłodności, która jest stanem nieodwracalnym. Problemy z uzyskaniem ciąży mogą być wynikiem różnych przyczyn, leżących po stronie zarówno kobiety, jak i mężczyzny (lub też dotyczyć jednocześnie obojga partnerów).

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia, niepłodność to stan, kiedy po 12 miesiącach regularnych starań partnerzy nie uzyskują ciąży. Po upływie tego czasu zaleca się konsultację lekarską. W przypadku niepokoju lub gdy w przeszłości pojawiły się kłopoty z poczęciem dziecka, warto zrobić to wcześniej – już po 6 miesiącach. Wskazaniem do konsultacji w krótszym terminie jest też wiek kobiety powyżej 35 lat.

Najczęstsze przyczyny niepłodności kobiet 

Za kobiecą niepłodność odpowiadają często zaburzenia hormonalne oraz niedrożność jajowodów. Nieprawidłowości hormonalne mogą rozregulowywać cykl menstruacyjny i negatywnie wpływać na proces owulacji. Powodem niedrożności jajowodów są między innymi infekcje bakteryjne i zrosty, powstałe na skutek stanów zapalnych. Niepłodność jest nierzadko związana z nieprawidłowym stylem życia – nadmiernym stresem, brakiem snu, zbyt dużym obciążeniem fizycznym organizmu, czy niezbilansowaną dietą. 

Kłopoty z zajściem w ciążę i jej utrzymaniem mogą być też efektem wad narządów rozrodczych (np. występowania przegrody w macicy) lub zmianami, takimi jak polipy, torbiele, czy wspomniane zrosty. Z niepłodnością są powiązane także niektóre choroby, takie jak endometrioza (występowanie błony śluzowej macicy poza jamą tego narządu).  Nawet 5-10% kobiet w wieku rozrodczym cierpi na zaburzenie endokrynologiczne nazywane zespołem policystycznych jajników (PCOS). Zaburzenie to jest jedną z najczęstszych przyczyn trudności z uzyskaniem ciąży. Więcej na temat PCOS przeczytasz na stronach kliniki leczenia niepłodności Gameta: https://gameta.pl/blog/pcos-przyczyny-objawy-i-sposoby-leczenia/ 

Leczenie niepłodności – metody

Współczesna medycyna dysponuje wieloma skutecznymi metodami leczenia. To, jakie zostaną zastosowane, jest kwestią indywidualną w przypadku każdej pary. Pierwszym etapem całego procesu jest diagnostyka, czyli zestaw badań i innych czynności pozwalających poznać przyczynę problemu. Diagnostyką – i jeśli zajdzie taka potrzeba, również leczeniem – zwykle obejmuje się oboje partnerów.

Najczęściej stosowane metody leczenia niepłodności, to:

  • Leczenie farmakologiczne – np. przyjmowanie hormonów pozwalających uregulować cykl lub ustabilizować inne zaburzenia natury endokrynnej czy antybiotyki leczące infekcje. 
  • Leczenie operacyjne – często to małoinwazyjne metody endoskopowe, niewymagające hospitalizacji. W ten sposób usuwa się zmiany, takie jak mięśniaki, polipy, torbiele, czy ogniska endometriozy.
  • Metody rozrodu wspomaganego – to inseminacja (wstrzyknięcie odpowiednio przygotowanego nasienia do dróg rodnych kobiety z użyciem cienkiego cewnika) oraz zapłodnienie pozaustrojowe (in vitro).

In vitro to najskuteczniejsza ze znanych obecnie metod leczenia niepłodności. Polega na połączeniu komórki jajowej i plemnika w laboratorium. Komórki pobiera się wcześniej od obojga partnerów, a powstały po ich połączeniu zarodek transferuje się do jamy macicy kilka dni po zapłodnieniu. Procedurę poprzedza również stymulacja i monitoring owulacji – dzięki temu możliwe jest uzyskanie większej liczby komórek jajowych niż w naturalnym cyklu. W określonych przypadkach (np. nosicielstwo chorób genetycznych) możliwe jest skorzystanie z dawstwa komórek jajowych lub nasienia.

Gdzie można leczyć niepłodność?

Kompleksową pomoc pary mogą uzyskać w klinikach leczenia niepłodności – w zakresie diagnostyki, procesu leczenia, jak i innych aspektów, m.in. wsparcia psychologicznego, czy formalnego (związanego np. z dofinansowaniem in vitro). Przykładem takiej kliniki jest Gameta, z placówkami w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy, Kielcach i Gdyni. Pracuje tu interdyscyplinarny zespół lekarzy różnych specjalizacji związanych z płodnością kobiet i mężczyzn, a także specjalistów z zakresu diagnostyki (m.in. laboratoryjnej i obrazowej).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NERWICA NATRĘCTW. Zaproszenie na zwariowaną komedię w gwiazdorskiej obsadzie m.in. Artur Barciś Lekka opowieść o skomplikowanych osobowościach w reżyserii Artura Barcisia. „Nerwica natręctw” to spektakl o tym, co może się wydarzyć, kiedy pacjenci gabinetu psychiatrycznego zaczną leczyć się nawzajem. Zapraszamy na niezwykłą komedię Teatru Gudejko, który stoi za takimi przebojami jak „Goło i wesoło”, „Między łóżkami” i „Berek, czyli upiór w moherze”.W poczekalni u genialnego psychiatry zawsze jest ciekawie. Jego pacjenci to osoby zmagające się z takimi problemami jak: niekontrolowane przeklinanie (choroba Tourette’a), przeliczanie wszystkiego (arytmomania), strach przed bakteriami (nozofobia), powtarzanie każdego zdania (palilalia), niemożność stanięcia na linii czy tytułowa nerwica natręctw. Już na co dzień bywa bardzo zabawnie.A co może się wydarzyć, kiedy z powodu absencji lekarza pacjenci zaczynają leczyć się sami? Odpowiedź poznają Państwo w trakcie tego komicznego spektaklu! Obsada:Karolina SawkaJowita BudnikKatarzyna Herman / Katarzyna AnkudowiczArtur Barciś / Maciej WierzbickiZdzisław WardejnKamil Kula / Damian KulecBilety: https://adria-art.pl/repertuar/6/teatr-nerwica-natrectw Komedia „Nerwica Natręctw” 11.01.2025, godz. 16.00 i 18.30 Ul. Kard. St. WyszyńskiegoCentrum Kultury i Sztuki w TczewieUWAGA! Spektakl od 18. roku życia! Agencja Adria ArtData rozpoczęcia wydarzenia: 11.01.2025 16:00 – Data zakończenia wydarzenia: 11.01.2025 21:00
Kabaret Ani Mru-Mru - grafika www NOWY TERMIN ZMIANA TERMINU KABARET ANI MRU-MRU w premierowym programie „Mniej więcej” . Przekazujemy komunikat od Organizatora występu Kabaretu Ani Mru Mru – Scena Studio Jacek Pawlewski:W związku z chorobą w rodzinie jednego z członków Kabaretu, występ planowany na 26 października 2024r. zostaje przeniesiony na inny termin – 19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00 Wszystkie zakupione bilety zachowują ważność. W przypadku, gdyby nowy termin Państwu nie odpowiada - bilety można zwrócić. ZWROT BILETÓW:Osoby, które zakupiły bilety online przez system sprzedaży Interticket.pl otrzymają zwrot środków na konto bankowe. Wymagany jest kontakt /e-mail/ z interticket.plosoby, które zakupiły bilety w Kasie CKiS - zapraszamy do kasy po zwrot środków finansowych.osoby, które zakupiły bilety przez inne systemy sprzedaży – biletyna.pl, kupbilecik.pl – prosimy o kontakt e -mail z tymi bileteriamiPrzepraszamy za utrudnienia! ***Historia kabaretu ANI MRU-MRU nie jest długa, bo kabaret nie jest aż taki stary. Powstał tak naprawdę we wrześniu 1999 roku. Skład: Marcin Wójcik, Michał Wójcik oraz Waldemar Wilkołek.Kabaret ANI MRU-MRU wystąpi w Tczewie z najnowszym programem „Mniej więcej”! W nim nowe oblicze kabaretu i nowe niesamowite skecze, których długo nie zobaczycie w telewizji!\\  Nowy termin Kabaretu Ani Mru-Mru19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 19.01.2025 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 19.01.2025 22:00
Reklama
Reklama