Czym jest niepłodność i kiedy zgłosić się do lekarza?
Niepłodność można skutecznie leczyć, w przeciwieństwie do bezpłodności, która jest stanem nieodwracalnym. Problemy z uzyskaniem ciąży mogą być wynikiem różnych przyczyn, leżących po stronie zarówno kobiety, jak i mężczyzny (lub też dotyczyć jednocześnie obojga partnerów).
Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia, niepłodność to stan, kiedy po 12 miesiącach regularnych starań partnerzy nie uzyskują ciąży. Po upływie tego czasu zaleca się konsultację lekarską. W przypadku niepokoju lub gdy w przeszłości pojawiły się kłopoty z poczęciem dziecka, warto zrobić to wcześniej – już po 6 miesiącach. Wskazaniem do konsultacji w krótszym terminie jest też wiek kobiety powyżej 35 lat.
Najczęstsze przyczyny niepłodności kobiet
Za kobiecą niepłodność odpowiadają często zaburzenia hormonalne oraz niedrożność jajowodów. Nieprawidłowości hormonalne mogą rozregulowywać cykl menstruacyjny i negatywnie wpływać na proces owulacji. Powodem niedrożności jajowodów są między innymi infekcje bakteryjne i zrosty, powstałe na skutek stanów zapalnych. Niepłodność jest nierzadko związana z nieprawidłowym stylem życia – nadmiernym stresem, brakiem snu, zbyt dużym obciążeniem fizycznym organizmu, czy niezbilansowaną dietą.
Kłopoty z zajściem w ciążę i jej utrzymaniem mogą być też efektem wad narządów rozrodczych (np. występowania przegrody w macicy) lub zmianami, takimi jak polipy, torbiele, czy wspomniane zrosty. Z niepłodnością są powiązane także niektóre choroby, takie jak endometrioza (występowanie błony śluzowej macicy poza jamą tego narządu). Nawet 5-10% kobiet w wieku rozrodczym cierpi na zaburzenie endokrynologiczne nazywane zespołem policystycznych jajników (PCOS). Zaburzenie to jest jedną z najczęstszych przyczyn trudności z uzyskaniem ciąży. Więcej na temat PCOS przeczytasz na stronach kliniki leczenia niepłodności Gameta: https://gameta.pl/blog/pcos-przyczyny-objawy-i-sposoby-leczenia/
Leczenie niepłodności – metody
Współczesna medycyna dysponuje wieloma skutecznymi metodami leczenia. To, jakie zostaną zastosowane, jest kwestią indywidualną w przypadku każdej pary. Pierwszym etapem całego procesu jest diagnostyka, czyli zestaw badań i innych czynności pozwalających poznać przyczynę problemu. Diagnostyką – i jeśli zajdzie taka potrzeba, również leczeniem – zwykle obejmuje się oboje partnerów.
Najczęściej stosowane metody leczenia niepłodności, to:
- Leczenie farmakologiczne – np. przyjmowanie hormonów pozwalających uregulować cykl lub ustabilizować inne zaburzenia natury endokrynnej czy antybiotyki leczące infekcje.
- Leczenie operacyjne – często to małoinwazyjne metody endoskopowe, niewymagające hospitalizacji. W ten sposób usuwa się zmiany, takie jak mięśniaki, polipy, torbiele, czy ogniska endometriozy.
- Metody rozrodu wspomaganego – to inseminacja (wstrzyknięcie odpowiednio przygotowanego nasienia do dróg rodnych kobiety z użyciem cienkiego cewnika) oraz zapłodnienie pozaustrojowe (in vitro).
In vitro to najskuteczniejsza ze znanych obecnie metod leczenia niepłodności. Polega na połączeniu komórki jajowej i plemnika w laboratorium. Komórki pobiera się wcześniej od obojga partnerów, a powstały po ich połączeniu zarodek transferuje się do jamy macicy kilka dni po zapłodnieniu. Procedurę poprzedza również stymulacja i monitoring owulacji – dzięki temu możliwe jest uzyskanie większej liczby komórek jajowych niż w naturalnym cyklu. W określonych przypadkach (np. nosicielstwo chorób genetycznych) możliwe jest skorzystanie z dawstwa komórek jajowych lub nasienia.
Gdzie można leczyć niepłodność?
Kompleksową pomoc pary mogą uzyskać w klinikach leczenia niepłodności – w zakresie diagnostyki, procesu leczenia, jak i innych aspektów, m.in. wsparcia psychologicznego, czy formalnego (związanego np. z dofinansowaniem in vitro). Przykładem takiej kliniki jest Gameta, z placówkami w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy, Kielcach i Gdyni. Pracuje tu interdyscyplinarny zespół lekarzy różnych specjalizacji związanych z płodnością kobiet i mężczyzn, a także specjalistów z zakresu diagnostyki (m.in. laboratoryjnej i obrazowej).
Napisz komentarz
Komentarze