Jakie szkodniki najczęściej żerują na roślinach?
Działalność agrofagów generuje nawet do 20% strat w polskim rolnictwie i ogrodnictwie. Dlatego niezwykle istotne jest dokładne rozpoznanie atakującego szkodnika. Dzięki temu zastosujesz odpowiedni środek zaradczy, który pozwoli na ochronę plonów. Warto poznać przykłady agrofagów, które szczególnie szkodzą pośród polskich upraw.
Mszyce zbożowe
To grupa insektów, które atakują pszenicę, żyto, owies, pszenżyto oraz inne gatunki. Niezwalczane przyczyniają się do powstania ogromnych strat. Charakteryzują się dużą żarłocznością, a przy tym bardzo szybko się rozmnażają. Powodują wysychanie roślin i przenoszą choroby zboża. Ponadto doprowadzają do rozwoju grzybów. Mszyca zbożowa ma zielonkawo-brązowe zabarwienie.
Chowacz brukwiaczek
To chrząszcz, który najczęściej atakuje rzepak i rośliny kapustne. Jego larwy mają mleczny, lekko żółtawy odcień. Podczas żerowania powoduje powstawanie zgrubień i zniszczeń, a także większą podatność rośliny na infekcje. Brak profilaktyki i zwalczania może przyczynić się dużych strat w plonach – zwłaszcza w przypadku kapusty.
Więcej na temat szkodników żerujących na roślinach dowiesz się na stronie https://www.syngenta.pl/atlas-chorob-i-szkodnikow.
Jakie są metody na rozpoznanie szkodników?
Najskuteczniejszym sposobem na rozpoznanie agrofagów jest regularna kontrola stanu roślin. Dzięki temu możesz szybko rozpoznać objawy działania szkodników i zastosować odpowiednie środki. Duże znaczenie ma także wykorzystywanie preparatów oraz zabiegów ochronnych. To wpłynie na ograniczenie ryzyka ataku agrofagów i obniżenia plonów.
Napisz komentarz
Komentarze