Jak prezentuje się polski przemysł meblarski w liczbach?
Pod koniec ubiegłego roku Polski Fundusz Rozwoju opublikował raport „Kompendium polskie meble”. Wynika z niego, że:
- na koniec 2022 r. Polska była czwartym eksporterem mebli na świecie – tuż po Chinach, Niemczech i Wietnamie (ostatni z krajów znalazł się na liście ze względu na wojnę celną USA-Chiny),
- eksport mebli liczony w euro wzrósł o 10,6 proc. rok do roku, ale mierzony w kilogramach zmalał o 5,5 rok do roku,
- najwięcej mebli produkowanych przez polskich producentów trafia na rynki: niemiecki, francuski i angielski.
Silna pozycja polskich producentów mebli na światowym rynku nie pozostaje bez wpływu na rozpoznawalność mebli z metką made in Poland. Z liczb wynika, że polskie meble podbijają świat i można je znaleźć w mieszkaniach znajdujących się w jego wielu zakątkach. Czy jednak można wskazać konkretne meble, które cieszą się największą popularnością?
Kultowe meble z okresu PRL – czy je znasz?
Wiele mieszkań wystawianych na sprzedaż jest oferowanych wraz z wyposażeniem i meblami. Przykładem mogą być mieszkania na sprzedaż Tczew. Właśnie w takich lokalach wybudowanych w ubiegłym wieku najłatwiej trafić na rozpoznawalne meble, których historia sięga okresu PRL-u. O jakich meblach mowa?
Do najpopularniejszych mebli, które powstały w czasie PRL-u i jednocześnie reprezentują polską szkołę designu, należą:
- meblościanka, czyli mebel składający się z kilku segmentów posiadających wspólne ścianki boczne – produkcja meblościanek nie została zarzucona i dziś w odświeżonej formie ten mebel nadal można znaleźć w ofertach producentów,
- fotel muszelka – to właśnie kształt przywodzący na myśl muszlę jest wyróżnikiem tego fotela; w odświeżonej wersji to propozycja, która doskonale uzupełnia wystrój pomieszczeń urządzonych w stylu glamour,
- stolik kawowy „Kawa i papierosy” – intrygująca nazwa i lekka forma okazały się doskonałym połączeniem, a wystawiane na portalach ogłoszeniowych mieszkania na sprzedaż Tczew często są wyposażone właśnie w ten kultowy stolik.
Powyższa lista nie zawiera oczywiście nawet małej części wszystkich ciekawych i rozpoznawalnych projektów, które były produkowane przed laty. Trudno jednak nie zauważyć, że wiele najpopularniejszych mebli wraca w odświeżonych, dostosowanych do współczesnych standardów wersjach.
Które meble z metką made in Poland podbijają świat?
Chociaż meble z czasów PRL-u nie były szeroko reklamowane na Zachodzie, to z pewnością doświadczenia wyniesione z tego okresu wywarły duży wpływ na aktualną sytuację całej branży. Współcześnie zarówno projektanci, jak i producenci mebli z Polski cieszą się dużym uznaniem za granicą. Jednocześnie ogromny wybór mebli sprawia, że trudno wskazać konkretne fotele czy komody, które sprzedają się najlepiej i osiągają największe sukcesy. Czy z czasem się to zmieni?
Nie można wykluczyć, że za kilkanaście lat dziś produkowane meble zaczną być uznawane za kultowe i w rezultacie ich nazwy staną się powszechnie znane. Na to jednak trzeba jeszcze poczekać.
Napisz komentarz
Komentarze