Tajemnica ludzkiego ciała i duszy
Należy pamiętać, że ludzkie ciało to nie zestaw niezależnych klocków, które ktoś wrzucił do jednego pojemnika. Narządy są ze sobą ściśle połączone, a jakość ich pracy zależy od wielu czynników. Potrzeby duszy i ciała przeplatają się ze sobą, tworząc mieszaninę, którą nazywa się zdrowiem. Tymczasem lekarze specjaliści wielokrotnie skupiają się tylko na leczeniu chorób organicznych, bez dopuszczenia do siebie myśli, że odczuwany przez Pacjenta ból kręgosłupa lub atopowe zapalenie skóry może mieć podłoże w długotrwałym stresie. Tymczasem wiele dolegliwości to sposób, w jakim organizm sprzeciwia się napięciu, które dominuje w XXI wieku. Szybkie tempo życia, pędząca cyfryzacja i presja społeczna, by jednocześnie żyć realnie i wirtualnie sprawiają, że stres jest tak wielki, że organizm wysyła jasne sygnały swojej niezgody w postaci różnych dolegliwości takich jak bóle brzucha, kręgosłupa, głowy, nudności, problemy trawienne, bóle stawów, czy zespół jelita drażliwego.
Jak leczyć zaburzenia psychosomatyczne?
Na początek należy podkreślić, że zaburzenia psychosomatyczne to nie hipochondria. Leczenie warto zacząć w poradni psychologicznej (https://poradnia-harmonia.pl/), gdzie razem ze specjalistą omówisz kwestię tego, co Cię stresuje. Być może nie jesteś świadomy, że stan napięcia, w którym się znajdujesz, wymaga interwencji, więc psycholog lub psychoterapeuta pomoże uświadomić sobie skalę problemu. Podczas konsultacji uzgodnicie również sposoby rozładowania stresu, które warto wypróbować (https://poradnia-harmonia.pl/pomoc-on-line/). W przypadku leczenia zaburzeń psychosomatycznych nie wystarczy magiczna pigułka, która rozwiąże problem dolegliwości. Skoro jego przyczyna narodziła się w duszy, konieczne będzie zadbanie o zdrowie właśnie w tym wymiarze, przywrócenie wewnętrznego spokoju i drastyczne obniżenie poziomu stresu w życiu.
Jak obniżyć poziom stresu?
Wśród neutralizatorów stresu wyróżnia się zarówno prawidłową, odpowiednio bilansowaną dietę, seks, sen, jak i różne aktywności fizyczne. Nie chodzi tu jednak o to, by za wszelką cenę zmusić się do chodzenia na siłownię, czy wieczornego joggingu. To od Ciebie zależy, jaka aktywność fizyczna pozwoli Ci rozładować nagromadzone emocje, odzyskać spokój i wewnętrzną równowagę. Świetnie sprawdza się tu joga. Nie chodzi tu bowiem o to, by biec szybciej, czy skakać wyżej – taki sport to konkurencja, a konkurencja to stres. Tymczasem joga jako reduktor stresu pozwoli Ci przerwać błędne koło napięcia, w którym przeplatają się kolejne dni i noce. Zmiana stylu życia to zwykle najskuteczniejsze lekarstwo na zaburzenia psychosomatyczne, które już teraz zaliczane są przez specjalistów do niechlubnego grona chorób cywilizacyjnych.
Napisz komentarz
Komentarze