czwartek, 5 grudnia 2024 04:07
Reklama
Reklama

TYLKO U NAS! Jakie transporty widzieli mieszkańcy Tczewa na wysokości przystani? MAMY JUŻ ODPOWIEDŹ ORLENU!

W piątek, 13 stycznia wieczorem oraz w sobotę o godz. 8.00 zobaczyliśmy na przystani nadwiślańskiej w Tczewie barki, transportujące elementy instalacji rurociągowej. Otrzymaliśmy wiele telefonów i próśb o określenie z czym związany jest ten transport. Otrzymaliśmy informację z Orlenu z czym był związany transport. Były to pierwsze dostawy fragmentów instalacji Olefiny III budowanej na terenie Zakładu Produkcyjnego PKN ORLEN w Płocku, jak informuje Biuro Prasowe Orlenu.
TYLKO U NAS! Jakie transporty widzieli mieszkańcy Tczewa na wysokości przystani? MAMY JUŻ ODPOWIEDŹ ORLENU!

Autor: Zbigniew Mocny

Na terenie Zakładu Produkcyjnego PKN ORLEN powstaje instalacja Olefin III, której powierzchnia to prawie 100 ha (czyli 140 boisk do piłki nożnej).


 

- Pierwsze fragmenty instalacji przypłynęły właśnie z Korei – poinformowała Edyta Olkowicz, rzecznik prasowy Orlen SA. - Elementy te mają wymiar dłuższy niż boisko do gry w piłkę nożną i mierzą około 90 metrów i 9 metrów szerokości, czyli porównywalne do wymiarów średnicy koła na środku boiska piłkarskiego oraz wadze sięgającej około 300 ton, będą finalnie po dopłynięciu do Płocka rozładowane na tzw. nabrzeżu petrochemii, a następnie przetransportowane na teren budowy przy ul. Chemików w Płocku.


 

Jak się dowiedzieliśmy, inwestycja PKN ORLEN w rozbudowę Kompleksu Olefin jest pierwszą tego typu w Europie w ostatnich latach. Pozwoli ona na wykorzystanie istotnych dla konkurencyjności PKN ORLEN efektów skali.


 

- Obecnie koncern posiada ok. 5 proc. udziału w rynku petrochemicznym w Europie – tłumaczy E. Olkowicz. - Po realizacji inwestycji wzrośnie on do 6,4 proc. Tym samym PKN ORLEN wzmocni pozycję lidera w Europie Środkowej i wejdzie do grona największych producentów petrochemii, takich jak: Dow, Sabic, Ineos czy BASF. Realizacja inwestycji oznacza istotny krok w kierunku wzmocnienia segmentu petrochemicznego Zakładu Produkcyjnego w Płocku. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na początek 2025 r., wówczas docelowy udział przerobu ropy na produkty petrochemiczne w Płocku wzrośnie z 14 do 19%. To ważny krok w kontekście zmniejszającego się zapotrzebowania na produkty z rafinerii i spodziewanego do 2050 r. wzrostu aż o ok. 80 proc. na wysokomarżowe petrochemikalia. Produkty petrochemiczne, wytwarzane na instalacji Olefiny III będą bazą do produkowania wszelkich przedmiotów codziennego użytku, m.in. środków czystości i artykułów higienicznych oraz medycznych, a także włókien syntetycznych do produkcji odzieży czy masek ochronnych. Powstawać z nich będą również m.in. części samochodowe, elementy sprzętów AGD i urządzeń elektronicznych.


 

Zapytaliśmy też o kolejne transporty rzeczne przez Wisłę na wysokości Tczewa. Tak jak podejrzewaliśmy te ostatnie będą oczywiście kontynuowane. Planowane są systematycznie do końca marca, a ich spedytorem podobnie, jak transportu z 13 stycznia 2023 r. jest DSV R&C, podwykonawca generalnego realizatora zadania budowy instalacji Olefin III.


 

Opr. W. Mocny/Orlen SA

Fot. Zbigniew Mocny



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama