piątek, 4 października 2024 23:18
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

AWANGARDA TWÓRCÓW LOKALNYCH. Rękodzieło w pelplińskich krużgankach i na gniewskim rynku

Czas przed świętami Bożego Narodzenia na Kociewiu, a zresztą także w całej Polsce poświęcamy także na wydarzenia, związane z polską tradycją. Na całym Kociewiu odbywają się liczne jarmarki bożonarodzeniowe. Tak było w ostatnich dniach, gdy odbywały się one w Tczewie, Pelplinie, Gniewie, a także w Starogardzie czy Owidzu, a z pewnością nie tylko tam. Jarmarków jest bowiem bez liku.
AWANGARDA TWÓRCÓW LOKALNYCH. Rękodzieło w pelplińskich krużgankach i na gniewskim rynku

Autor: W. Mocny

W ostatnią niedzielę Kociewskie Centrum Kultury zaprosiło wielu wystawców do zaprezentowania swojego rękodzieła w krużgankach przy katedrze pelplińskiej.


 

Stoły i stoliki wprost uginały się od rękodzieła! 

Nie zabrakło wybornych specjałów kuchni świątecznej. Były zatem rozmaite miody oraz rzeźby z wosku, a także pyszne produkty masarskie: wędzone kiełbasy, szynki i boczki oraz ciasta piernikowe i ręcznie malowane pierniczki (prosto ze Sztumu, wypiekane dzień wcześniej, jak zdradziła ich autorka), które cieszyły się sporym wzięciem.

Tym jednak, co najbardziej przyciągało były kramy rękodzielnicze. Pani z Pruszcza handlowała biżuterią wykonaną z wypalanej i później malowanej gliny. Oferowała koraliki, ręcznie malowane bombki, naszyjniki, bransoletki, koraliki. Na innym stosiku hitem okazały się bardzo popularne w ostatnim czasie krasnale, czy jak kto woli Mikołaje, którym spod stożkowatej czapki wystaje tylko okrągły nos. Nie brakowało ceramiki (misy), świec rzemieślniczych, pudełek, kuferków z de coupage. Handlowano również wyrobami na szydełku i koronkami. Były czapki szydełkowe, obrusy, serwetki. Ozdób choinkowych oferowano bez liku. Kramy otwierali rzemieślnicy z wiązankami i wieńcami adwentowymi stoiska Deko Natura Agnieszki Pelplińskiej ze Starogardu Gd.

Powtarzalnym motywem były anioły wykonane różnymi technikami i rozmaitej wielkości. Stworzone z drewna, z elementami makramy, czy pomysłowe na szydełku z małą lalką.

Jak to na Kociewiu, wychodzący ze mszy parafianie zanim kupili jakiś wyrób dobrze się zastanowili, oglądając złotówkę z trzech stron, jak również i... polecany towar. Niemniej wszyscy po zakupie wydawali się zadowoleni. Szkoda, że zabrakło czegoś ciepłego dla handlarzy (wszak grochówka czy inna zupa nie byłyby sporym wydatkiem na rękodzielników poświęcających niedzielę dla promocji diecezji, Pelplina i Kociewia) i jakiegoś akcentu świątecznego od organizatorów. Można było np. puścić stonowane kolędy, na pewno skłaniałyby odwiedzających do dłuższego pobytu w przykatedralnych krużgankach.

O godz. 18-tej miał miejsce koncert kolęd w katedrze.

W ostatni piątek, 16 grudnia niepełnosprawni zaprosili na swoje wydarzenie do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Tradycyjnie terapeuci z podopiecznymi z Polskiego Stow. Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Koło w Tczewie i innych zaprzyjaźnionych ośrodków, połączyli prezentację swoich wyrobów rzemieślniczych z koncertami kolęd, na instrumentach orffa oraz konkursami.


 Wcześniej o świętach nie zapomniał Gniew

4 grudnia gniewianie świętowali podczas Gniewskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego: „Gniew dzieciom na święta”. Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie razem z Gminą Gniew przygotowały liczne atrakcje dla mieszkańców! W urokliwych, pięknie przyozdobionych kramach można było kupić pierniczki, ozdoby, bożonarodzeniowe rękodzieło, a także grzańca oraz ciasta.

Najmłodsi uczestnicy jarmarku korzystali ze wspaniałej Karuzeli Wiedeńskiej. Dla dzieci przygotowane zostały również warsztaty plastyczne, podczas których maluszki wraz z rodzicami i animatorkami tworzyły świąteczne opaski na głowę z bałwankami i reniferami. oraz warsztaty z dekorowania pierników. Gratką świąteczną był przemarsz Mikołajów ze Stowarzyszenia Gniewski Uniwersytet III Wieku oraz przy gościnnym udziale seniorów z Malborka. Otwarcia dokonał sam Burmistrz Maciej Czarnecki.


 

Akcenty świąteczne i opłatek

Im bliżej wigilii, tym akcentów świątecznych więcej. Odbyły się już pierwsze spotkania opłatkowe z udziałem burmistrza Chyły w Pelplinie czy w instytucjach miejskich Tczewa.

W poniedziałek, 19 grudnia w seminarium w Pelplinie odbyło się spotkanie opłatkowe neoprezbiterów oraz księży seniorów. 19 grudnia w budynku Kurii Diecezjalnej Pelplińskiej - przedświąteczne spotkanie opłatkowe dla pracowników dykasterii kurialnych.

Boże Narodzenie zawitało już wcześniej do Tczewa za sprawą konkursu dla dzieci z rodzinami „Piernikowa chatka, Fabryki Sztuk, w którym wykonano 11 fenomenalnych, fantazyjnych chatek z piernika. Uczestnicy konkursu wykonywali swoje dzieła m.in. z piernika, kruchego ciasta, z elementami haftu, szydełka lub z malowanych kartonów. Jury miało ciężki orzech do zgryzienia, lecz żadna z 11 rodzin tego dnia nie wracała do domu z pustymi rękami. Na koniec można było wykonać wspólnie z dziećmi ozdoby choinkowe.


 

W. Mocny


Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Czytanie książek z aktorami dla dzieci i dorosłych, a wieczorem odkrywanie tajemnic tczewskiej biblioteki Czytanie książek z aktorami dla dzieci i dorosłych, a wieczorem odkrywanie tajemnic tczewskiej biblioteki Biblioteka w Tczewie serdecznie zaprasza na Noc Bibliotek – coroczne wydarzenie, w którym biblioteki w całym kraju zapraszają Czytelników i mieszkańców do odwiedzin w weekendowy wieczór. Także tczewska książnica zaprasza do siebie.W tym roku główną atrakcją będzie… czytanie książek. Ale za to w jakim wykonaniu! Czytaniem reżyserowanym zajmą się aktorzy ze Studia Aktorskiej Interpretacji Literatury – którzy potrafią, jak mało kto, w ciekawy i zabawny sposób oddać treść książki. Nie będzie to pierwszy raz gdy przed tczewską publicznością wystąpią aktorzy SAIL – wcześniejsze spotkania zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i wypełniały sale po brzegi!Czytanie reżyserowane zostanie wykonane przez aktorów pod kierunkiem reżysera spektaklu Adriana Wiśniewskiego. Grupę aktorów stanowi zespół twórców i wykonawców tworzący własne projekty autorskie, których misją jest szerzenie musicalu i muzyki filmowej w Polsce i po polsku. W spektaklu będącym adaptacją utworu Anny Łajming wezmą: Adrian Wiśniewski (reżyser, aktor), Anna Bugajska (aktorka), Natalia Piotrowska-Paciorek (aktorka), Kamil Dominiak (aktor) oraz Bolesław Scholl (udźwiękowienie i światło).PROGRAMO godz. 16.00 - zaczynamy czytaniem fragmentu książki Darii Kaszubowskiej Franc i tajemnica Jantaru. Historia dzieje się na niedalekich Kaszubach, gdzie młodzi bohaterowie muszą przeprowadzić niebezpieczne śledztwo, od którego zależy los całych Kaszub. Młodzi czytelnicy poznają nie tylko wartość przyjaźni czy współpracy, ale i lokalne legendy i kulturę. Z pewnością, w takim wykonaniu fragmentu książki, każdy sięgnie po całą lekturę! O godz. 18.00 - zacznie się kolejne czytanie reżyserowane, tym razem dla starszych czytelników, w którym aktorzy przedstawią swoją interpretację utworu Szczęście Anny Łajming. Ta pochodząca z Kaszub autorka, dwudziestolecie międzywojenne spędziła w Tczewie, który barwnie opisała w swojej późniejszej twórczości. Zaprezentowany utwór pokazuje, że aby znaleźć szczęście, potrzeba naprawdę niewiele. Interpretacja w wykonaniu zaproszonych aktorów sprawi, że łatwiej będzie to szczęście odnaleźć. O godz. 20.00 – zwiedzanie zabytkowego budynku biblioteki na Starym Mieście. Jakie tajemnice kryją się w tym liczącym 176 lat obiekcie? Co mieściło się w nim wcześniej? Jakie pamiątki po dawnych czasach możemy znaleźć do dzisiaj? Na to, i wiele innych pytań, odpowiedzi można będzie poznać już w sobotę 5 października 2024 r. Noc Bibliotek w Tczewie sobota, 5.10.2024Od godz. 18.00Miejska Biblioteka Publiczna ul. J. Dąbrowskiego 6Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.10.2024 18:00 – Data zakończenia wydarzenia: 05.10.2024 22:00
4.10 - 6.10 2024 - Festiwal Przygody Wanoga Wejherowo 4.10 - 6.10 2024 - Festiwal Przygody Wanoga Wejherowo Festiwal Przygody „WANOGA” to największa tego typu impreza odbywająca się jesienią w północnej Polsce. Wydarzenie to skierowane jest do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych tematyką podróżniczą, turystyką oraz aktywnymi formami spędzania wolnego czasu.Termin tegorocznego Festiwalu to 4 - 6 października 2024. Program festiwalu obejmuje pokazy filmów, slajdów, fotografii z podróży po świecie, a także liczne imprezy plenerowe. Imreza ma być inspiracją do pogłębiania wiedzy krajoznawczej, a także rozbudzenia zainteresowania walorami turystycznymi świata i regionu pomorskiego.Wśród gości festiwalu znajdą się ludzie oryginalni, często bardzo znani, którzy w sposób ciekawy zechcą podzielić się swoimi pasjami, dokonaniami i osiągnięciami. Będą wśród nich wyczynowi eksploratorzy, jak i autostopowicze, himalaiści i zwyczajni wędrowcy, odkrywcy i podróżnicy, grotołazi i żeglarze. Jednym słowem Ci wszyscy, dla których podróżowanie - bardziej niż celem samym w sobie - jest pasją i sposobem na doświadczanie życia.Festiwal Przygody Wanoga - PROGRAM 2024:PIĄTEK, 4 października 2024Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Prelekcje podróżnicze – 18:00-22:0018:00 – Weronika Kwapisz – Motocyklem dookoła Wietnamu19:00 – Wojciech Mura – 15 miesięcy przez Pacyfik20:00 – Piotr Trybalski – Ogarnianie Islandii21:00 – Michalina Kupper – Zagros Mountain Trail – przez góry Iraku SOBOTA, 5 października 2024Rzeka Reda (Zamostne –> Orle)Spływ kajakowy rzeką Redą, godz. 11:00-14:00 Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Warsztaty podróżnicze – godz. 13:00-14:00Piotr Trybalski – Fotografowanie w podróży – jak robić zdjęcia budzące emocje?Prelekcje podróżnicze – godz. 15:00-22:0015:00 – Karolina Gawonicz, Michał Łukaszewicz – Międzyświaty. Wyprawa przez kanadyjskie Barren Lands16:00 – Julita Ilczyszyn – Zrealizować niemożliwe17:00 – Wojciech Ganczarek – Podróż totalna. Ameryka Łacińska na rowerze 2013-202318:30 – Piotr Krzyżowski – Moja droga na Dach Świata19:30 – Marcin Meller – Gaumardżos! Opowieści z Gruzji20:30 – Agnieszka Kołodziejska – Polacy na emigracjiSala zabaw dla dzieci – godz. 15:00-19:00 NIEDZIELA, 6 października 2024Wejherowo, godz. 11:00-13:00Marsz nordic walking Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Warsztaty podróżnicze – godz. 13:00-14:00Adam Cieplak (Wyprawomaniak.pl) – Jak się mieszka w campervanie?Prelekcje podróżnicze – godz. 14:00-20:0014:00 – Dominik Wieczorkiewicz – Hulajnogą wokół Jeziora Niasa15:00 – Jakub Tolak, Zofia Samsel (Foxes in Eden) – Życie w drodze – droga przez życie16:00 – Tomasz Owsiany – YVYpóra. Twarze Paragwaju17:30 – Elżbieta Dzikowska – Przez światSala zabaw dla dzieci – godz. 14:00-18:00 Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie!BILETY można nabywać internetowo poprzez system Evenea:https://evenea.pl/pl/wydarzenie/12WANOGAWanoga - to słowo oznaczające w języku kaszubskim wycieczkę, podróż lub wędrówkę, a także określenie nieco z przymrużeniem oka kogoś kto wciąż wędruje, podróżuje, czyli wanożi. Festiwalowe atrakcje:• cykl spotkań z podróżnikami, eksplorerami i dziennikarzami podróżniczymi• slajdowiska, reportaże, filmy reportażowe• rajd na orientację• konkursy z nagrodami• stoiska z literaturą podróżnicząData rozpoczęcia wydarzenia: 04.10.2024
Reklama
Reklama