Kultura palenia – osiem ciekawostek o papierosach
- Palenie papierosów jest przyczyną ponad 480 000 zgonów rocznie odnotowanych w USA.
- Każdy papieros zawiera ponad 4 000 różnych chemikaliów, w tym nikotynę, cyjanowodór i benzen, które powodują szereg konsekwencji zdrowotnych, w tym raka płuc, choroby układu krążenia i oddechowego, jak na przykład przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.
- Dym papierosowy zawiera dziesiątki substancji rakotwórczych, w tym tlenek węgla i azotu.
- Palenie papierosów może prowadzić do wcześniejszej śmierci nawet o 10-15 lat w porównaniu do osób niepalących. Jest główną przyczyną złego zdrowia u dzieci i młodzieży, których matka w czasie ciąży była biernym lub czynnym palaczem.
- Palenie papierosów może prowadzić do wcześniejszego starzenia się skóry, a także do pojawienia się zmarszczek i plam na twarzy.
- U mężczyzn może prowadzić do impotencji, a kobiet do zaburzeń hormonalnych.
- Palenie papierosów jest główną przyczyną złego zdrowia zębów i dziąseł, a także powstawania próchnicy i paradontozy. Dodatkowo na szkliwie pojawia się charakterystyczne odbarwienie, które nawet przy użyciu odpowiednich preparatów wybielających jest trudne w usunięciu.
- Palenie może prowadzić do zaburzeń snu, a także do trudności w koncentracji i pamięci oraz chrapania.
Jak ograniczyć palenie?
Istnieje wiele sposobów na ograniczenie i stopniowe rzucenie palenia. Warto również znaleźć „zastępstwo” za nikotynę. Wiele osób sięga po plastry czy gumy do żucia. Pamiętaj jednak, że działają one jedynie na krótko, dlatego warto postawić na wkłady bez nikotyny, które umieszcza się w dedykowanym podgrzewaczu. Wiele smaków znajdziesz tutaj: https://nexus.cool/aktualnosci-nexus/wklady-typu-heets/warianty-heets-i-wkladow-nexus/. To doskonała alternatywa dla tych, którzy walczą z uzależnieniem fizycznym i behawioralnym. Można w pierwszej kolejności skupić się na usunięciu nikotyny, a później na oduczeniu odruchu przykładania papierosa do ust. Jakościowe podgrzewacze znajdziesz tutaj: https://nexus.cool/.
Warto zmienić swoje dotychczasowe nawyki i zadbać o siebie. Zacznij jeść regularnie, nie pij alkoholu w dużych ilościach, znajdź zajęcie, które pozwoli Ci zająć czas, kiedy chciałbyś sięgnąć po papierosa. Może to być uprawianie nowego sportu, nauka, czytanie książki czy relaks w saunie lub na masażu. W ten sposób ograniczysz sytuacje, w których czujesz silną potrzebę sięgnięcia po papierosa, zminimalizujesz poziom stresu i poczujesz odprężenie. Poproś bliskich i przyjaciół o wsparcie i rozmawiaj z nimi o trudnościach, z którymi się mierzysz.
Napisz komentarz
Komentarze