7 grudnia zapraszaliśmy mieszkańców Tczewa do udziału we mszy świętej w intencji księdza proboszcza, mówiąc wprost za jego zdrowie. W czwartek pojawiło się wiele plotek o jego śmierci. Niestety dziś informację potwierdziła redkacja „Pielgrzyma” na swojej stronie.
Ks. St. Cieniewicz ma wielkie zasługi w wa,ce o wolność, demokrację i utrwalanie religii chrześcijańskiej w dobie komunizmu, a zwłaszcza stanu wojennego. Zmarł budowniczy największego kościoła diecezjalnego i wieloletni duszpasterz, którego słowa słuchaliśmy z uwagą i które pozostanąw naszej pamięci.
Polecajmy śp. kapłana Stanisława Bożemu Miłosierdziu!
WIECZNY ODPOCZYNEK RACZ MU DAĆ PANIE
Życiorys:
Ukończył Collegium Marianum w Pelplinie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1964. Był wikariuszem m.in. Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Łęgu (1966–1968), Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Lisewie (1968–1969) i Parafii Świętego Józefa w Tczewie (1970–1980). Dekretem z dnia 25 sierpnia 1980 biskup chełmiński Bernard Czapliński zamianował ks. Stanisława Hieronima Cieniewicza proboszczem nowo ustanowionej (dekret z 8 sierpnia 1980) parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Tczewie. Prowadził budowę nowego, największego kościoła w Diecezji Pelplińskiej, w okresie od 15 września 1982 do 15 września 1998. Funkcję proboszcza sprawował do sierpnia 2015. W latach 1989–2013 pełnił także funkcję dziekana dekanatu tczewskiego. Otrzymał tytuł prałata honorowego Jego Świątobliwości oraz kanonika honorowego Kapituły Katedralnej Pelplińskiej. Za wieloletnie krzewienie ideałów „Solidarności” władze Tczewa nadały mu w 1990 tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tczewa. W 1992 został diecezjalnym duszpasterzem ludzi pracy. Od 1995 był też diecezjalnym duszpasterzem policji. 24 stycznia 2016, w kościele pw. NMP Matki Kościoła w Tczewie biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej ks. Wiesław Śmigiel dokonał odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej, poświęconej ks. Stanisławowi Cieniewiczowi, budowniczemu i pierwszemu proboszczowi parafii na tczewskich Suchostrzygach. Od 2019, będąc już emerytowanym księdzem, pełni posługę duszpasterską w Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Leśnicach koło Lęborka.
Ksiądz Stanisław Cieniewicz w czasach PRL-u angażował się w ruch opozycyjny oraz organizował spotkania patriotyczno-religijne. W notatce Naczelnika Wydziału IV WUSW w Gdańsku z 5 lutego 1987, został zaliczony do księży prezentujących negatywną postawę społeczno-polityczną bądź mających powiązania z opozycją polityczną: „Negatywnie ustosunkowany do ustroju PRL. Utrzymywał kontakty z przedstawicielami opozycji politycznej, udzielał im pomocy i wsparcia materialnego oraz organizował dla nich i z ich udziałem nabożeństwa intencjonalne”.
Źródło: wikipedia.pl/Pielgrzym.pl
Fot. Wawrzyniec Mocny
Napisz komentarz
Komentarze