Obchody rozpoczęły się pocztem sztandarowym szeregu organizacji tczewskich związanych z koleją w tym NSZZ „Solidarność” Kolejowa, KKS Unia Tczew, kolejarzy, radnych powiatowych i szkolne. Z okazji całej epoki działalności Kolejowego Klubu Sportowego „Unia” Tczew miasto ufundowało sportowcom czek na 10 tys. zł.
Oczywiście nie mogło zabraknąć akcentów historycznych. Okazuje się, że Most Tczewski jest tylko 5 lat starszy od kolejnictwa w Tczewie, które liczy 17-lat. Most Tczewski przez kilka lat był najdłuższym mostem świata, potem Europy. Nieodłącznie związany jest z historią kolei tej części świata. Przypomnijmy, że w 1857 r. oddano do użytku pierwszy drogowo-kolejowy most przez Wisłę, a kolejowy oddano do użytku w 1890 r. Napływ inwestycji do Tczewa po otwarciu linii kolejowych zwiększyła się o 50 proc., a dla Tczewa rozpoczął się dynamiczny rozwój.
Tczew jest miastem kolejarzy, dlatego o tradycjach kolejowych powstało wiele książek, a z pewnością jest to materiał na nie jeden artykuł.
Podczas obchodów w CKiS gościła olimpijka wioślarstwa – Czesława Kościańska oraz rodzice tegorocznego Mistrza Świata w wioślarstwie – Mateusza Biskupa. Wychowankiem KKS Unii Tczew był także zmarły w tym roku Kazimierz Zimny, mistrz biegów. W barwach Unii trenuje obecnie 200 młodych adeptów różnych dyscyplin sportowych.
Z okazji potrójnego jubileuszy nie mogło zabraknąć zespołu harfistki – Jadwigi Tomczyńskiej i trzech okazałych tortów.
W. Mocny/Fot. Jacek Cherek
Z okazji jubileuszy kolejowych otrzymaliśmy okolicznosciowy wiersz autorstwa Tadeusza Brunona Kretkowskiego. Kolejowy poeta dedykuję go wszystkim obecnym i byłym pracownikom PKP w Tczewie, ,Zajączkowie Tczewskim i SOK.
Drezyna
Stoi na stacji mała drezyna
Dzień przed nią długi, pracę zaczyna
Tor rozjazdami jej w głowie kręci,
Zielone światło ,lecz nie ma chęci.
Stoi i cisza, zapalić nie chce
Coś w silniku przewody łechce.
Czasem zakrztusi się od niechcenia
Ona nie może i nie ma lenia.
Paliwo wlano, jest bardzo śliczna
Lecz ona woli być elektryczna.
Chce mieć mieszkanie, wyposażenie
Znów zobaczycie jak mknie w terenie.
Myśli błąkają - parowozami ,
Para buchała, ciągle rurami.
To byli oni a tu jest ona
Taka samotna i zamyślona.
Świat gna do przodu a ona cierpi
Gdy ona rusza, szyna nie dźwięczy.
Ciągłe powroty, nuda bocznic i wrony
Semafor stoi przy niej zmęczony.
Gdy Pendolino torami gna , pędzi ...
EIP * strojąc miny, postojem ją więzi.
I co się dzieje ? On mruga jej snami !
Wszystkie jej światła zaszły pasami.
TBK-IWO 2022 r.
TBK-IWO 2022 r.
Z okazji Dnia Kolejarza dla obecnych i byłych pracowników PKP stacji Tczew, Zajączkowa Tczewskiego osobne dla Straży Ochrony Kolei ,
Życzy wszystkim zdrowia i pomyślności .
Tadeusz Brunon Kretkowski , emeryt PKP. Członek Tczewskiego Koła Literatów im. Romana Landowskiego przy Bibliotece Publicznej w Tczewie im. Aleksandra Skulteta.
Napisz komentarz
Komentarze