Więcej informacji oraz obowiązujący cennik badań znajdą Państwo na stronie internetowej
http://szpitaletczewskiesa.pl/pracownia-endoskopowa jak i pod numerem telefonu 58 777-67-49
Endoskopia służy do wykonania badan8a wnętrza organizmu. Jest ono szczególnie istotne dla prawidłowej diagnozy chorób układu pokarmowego. Endoskop pozwala też na wykonanie drobnych zabiegów.
Zakres badań pracowni endoskopowej:
Sigmoidoskopia
Sigmoidoskopia z wycinkiem (uwzględnione badanie histopatologiczne)
Gastroskopia diagnostyczna
Gastroskopia diagnostyczna z wykonaniem testu ureazowego na obecność Helicobacter pylori
Gastroskopia diagnostyczna z biopsją ( uwzględnione badanie histopatologiczne) i test ureazowy
Gastroskopia z założeniem sondy
Kolonoskopia diagnostyczna
Kolonoskopia diagnostyczna z biopsją (uwzględnione badanie histopatologiczne)
Kolonoskopia z polipektomią (uwzględnione badanie histopatologiczne) ? 3 polipy wielkości do 10 mm
ERCP
Tamowanie krwawień z polipów.
Zakładanie sondy żywieniowej PEG
Opaskowanie żylaków przełyku.
ENDOSKOPIA – krótki opis badania
Pod tym pojęciem kryje się technika diagnostyczno - terapeutyczna służąca do obrazowania wnętrza ludzkiego organizmu, przeprowadzania drobnych zabiegów oraz pobierania materiału do badań histopatologicznych. Do tego typu zabiegów wykorzystuje się specjalne urządzenie – endoskop. Endoskop wyposażony jest w źródło światła oraz kamerę pozwalająca na rejestrowanie i przekazywanie w czasie rzeczywistym obrazu z badanego odcinka przewodu pokarmowego. Obraz wyświetlany jest na monitorze w odpowiednim powiększeniu. Endoskop posiada również tor pozwalający na wprowadzenie do badanego miejsca narzędzia, którym wykonać można drobne zabiegi, np. polipektomię lub pobrać materiał do badań. Nazwa badania endoskopowego uzależniona jest od odcinka przewodu pokarmowego, który ma być badany i wyróżniamy między innymi:
Gastroduodenoskopię: badanie, które polega na wprowadzeniu specjalnego wziernika (gastroskopu) przez jamę ustną do przełyku, a następnie do żołądka i dwunastnicy. Celem zabiegu jest optyczna ocena śluzówki tej części przewodu pokarmowego oraz jeśli istnieje potrzeba - pobranie wycinków do badania mikroskopowego ze znalezionych tam zmian, opanowanie krwawienia lub usunięcie polipa za pomocą pętli diatermicznej (tylko w warunkach szpitalnych).
Kolonoskopię: badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które polega na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika zakończonego kamerą i oglądaniu wnętrza jelita grubego. Do tego celu służy giętki instrument zwany kolonoskopem o długości od 130 do 200 cm. Celem badania jest optyczna ocena śluzówki jelita oraz, jeśli jest taka potrzeba, pobieranie wycinków błony śluzowej jelita grubego do badańhistopatologicznych, a także wykonywanie drobnych zabiegów, np. usuwanie pojedynczych polipów.
(…)
*Więcej informacji na stronach Szpitali Tczewskich SA
Szpitale Tczewkie SA
Napisz komentarz
Komentarze