Wiele osób rezygnuje z pomnażania zysków z prostego powodu – uważają, że lokowanie niewielkich kwot w instrumenty finansowe nie ma sensu. Takie działanie nie przyniesie dużych zysków. Mają jednak tylko częściowo rację, ponieważ – zdaniem ekspertów – małe kwoty doskonale nadają się do inwestowania „bardziej agresywnego”. Zatem, w jakie instrumenty ulokować dostępne środki? Oto kilka pomysłów.
- Konto oszczędnościowe
Konto oszczędnościowe jest jedną z najbezpieczniejszych metod pomnażania zysków. Im wyższe jest oprocentowanie, tym wyższych odsetek można się spodziewać.
Przykładowo, Konto Oszczędnościowe dostępne w Toyota Banku charakteryzuje się oprocentowaniem nawet do 5%. Kwota na poziomie 1000 zł, która będzie stopniowo powiększana o kolejne wpłaty, pozwoli na wypracowanie optymalnych zysków.
Dobrym rozwiązaniem jest wybór takiego konta oszczędnościowego, którego oprocentowanie rośnie wraz z kapitałem. Motywuje to do systematycznego odkładania pieniędzy, co przekłada się finalnie na wyższe zyski.
- Lokaty bankowe
Lokaty bankowe, podobnie jak konta oszczędnościowe, uważane są za jedne z bezpiecznych. Powodem jest brak ryzyka związanego z utratą kapitału oraz gwarancja wypłacanych zysków.
Jeśli chodzi o możliwe do wypracowania odsetki w ramach lokaty, kalkulator pomaga oszacować ich wysokość. Im wyższe oprocentowanie, tym większych zysków można się spodziewać.
Odsetki wypłacane są zawsze – pod warunkiem, że lokata nie zostanie zerwana przed okresem zapadalności.
- Obligacje skarbowe
Obligacje skarbowe to instrumenty przeznaczone dla osób, które lubią czuć się bezpiecznie. W tym przypadku – podobnie jak lokaty, kalkulator pokazuje mniejsze zyski w porównaniu z bardziej agresywnymi instrumentami.
Pieniądze w ramach obligacji skarbowych można ulokować na różny okres, np. 2 lub 4 lat. Do dyspozycji są również obligacje 10-letnie.
- Obligacje korporacyjne
Obligacje tego typu działają na podobnej zasadzie jak obligacje skarbowe. Różnica polega tym, że w obligacjach korporacyjnych emitentem są przedsiębiorstwa. Oprocentowanie w tym przypadku może być wyższe, jednak zwykle jest to okupione nieco większym ryzykiem.
- Akcje spółek
Inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych w akcje notowanych spółek uważane jest za działanie dość ryzykowne. Można jednak ograniczyć to zagrożenie m.in. właśnie wpłatą niewielkiej kwoty oraz inwestowaniem w akcje dużych spółek mających ugruntowaną pozycję na rynku. Zysk może będzie wtedy mniejszy, ale pewniejszy.
Ulokowanie mniejszej kwoty w instrumenty wcale nie jest złym pomysłem. Może przynieść korzyści finansowe – nawet w przypadku wyboru bardziej ryzykownych produktów. Aby zminimalizować niebezpieczeństwo, dobrym rozwiązaniem jest dywersyfikacja swojego portfela.
Napisz komentarz
Komentarze