O godz. 17.00 podczas 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego władze miasta i powiatu z prezydentem Mirosławem Pobłockim i radnymi złożyli kwiaty i znicze pod Głazem Pamięci, gdzie upamiętniamy także bohaterów walk kampanii włoskiej, lecz dziś oddano tam hołd walczącej w 1944 r. Warszawie. W spotkaniu uczestniczyła również Młodzież Wszechpolska, której członkowie mieli ze sobą transparent z napisem: „Pamiętamy”, gdzie pierwsza litera utworzona była ze znaku powstańczej kotwicy.
Dawny Tczew oraz przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddziału Kociewskiego, jak co roku spotkali się także przed godziną „W” w parku miejskim przy Pomniku Harcerzy poległych podczas II wojny światowej. Członkowie Dawnego Tczewa przygotowali 78 zniczy, z których po minucie ciszy o godz. 17.00 ułożono znak Polski Walczącej.
Warto w tym dniu pamiętać, że Rada Instytutu Strat Wojennych podała, że wartość samych tylko strat materialnych wynosi ponad 380 mld zł (zniszczono ponad 20 tys. nieruchomości). Mieszkańcom i jeńcom wojennym Niemcy urządzali masakry. Tysiące wywieźli i zamęczyli w niemieckich, nazistowskich obozach koncentracyjnych.
Jedyne reparacje wojenne jakie otrzymali Polacy, to śmiesznie niskie "odszkodowania" - nieadekwatne do skali cierpień, strat i wykorzystywania w niewolniczej pracy. Tym bardziej że odszkodowania RFN wypłacił kilkudziesięciu krajom. Dodajmy, że w imieniu PRL reparacji zrzekło się kierownictwo PRL totalitarnego państwa, po odpowiednim nacisku na polskie, komunistyczne władze przez ZSRR, co sprawia że układ ten nie jest prawem obowiązującym w wolnej po 1989 r. Polsce.
(tomm)/Fot. Z. Mocny
Napisz komentarz
Komentarze