poniedziałek, 20 maja 2024 20:06
Reklama
Reklama

Zawyją syreny, zabrzmi hymn i pieśń powstańcza w godzinę W

Urząd Miejski w Tczewie zaprasza na uroczystości upamiętniające 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, które odbędą się 1 sierpnia o godz. 17.00 przy Obelisku Bitew II Wojny Światowej w Parku Kopernika.
Zawyją syreny, zabrzmi hymn i pieśń powstańcza w godzinę W

Autor: tczewska.pl

W programie uroczystości m.in. hejnał miasta i hymn państwowy, powstańczy Apel Poległych, rys historyczny, pieśń powstańcza, Słowo Boże, składanie kwiatów i zapalenie zniczy.

Jak poinformował Starosta Tczewski, w ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania, celem jednoczesnego upamiętnienia 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia o godz. 17.00 nadany zostanie akustyczny sygnał alarmowy (syrena).

Tegoroczną rocznicę wybuchu zrywu powstańczego Warszawy upamiętni także Młodzież Wszechpolska, która zaprasza o godz. 16.50 na spotkanie przy obelisku pamięci bitew II wojny światowej w parku Kopernika. Podobnie polegli zostaną upamiętnieni minutą ciszy, Wspólnie zaśpiewają hymn państwowy, powstańczą pieśń (Pałacyk Michla) oraz złożą kwiaty i znicze.


Wspólnie oddajmy cześć bohaterom!

Zachęcamy aby w tym dniu, jeżeli nie będziemy mogli uczestniczyć w spotkaniach, aby zatrzymać się na chwilę unieść głowę i choć przez chwilę pomyśleć o ofiarach minionych czasów...


Godzina „W”

Powstanie Warszawskie zostało rozpoczęte zbrojnym wystąpieniem oddziałów Armii Krajowej 1 sierpnia 1944 o godz. 17.00. Była to godzina „W”. Punktualnie o godz. 17.00 jednostki Okręgu Warszawskiego AK oraz oddziały dyspozycyjne KG AK zaatakowały niemieckie obiekty we wszystkich dzielnicach okupowanej Warszawy. Polskie oddziały były pozbawione ciężkiej broni, bez której szturmowanie silnie umocnionych obiektów było niezwykle trudne. W heroicznej walce o niepodległość, w trakcie dwumiesięcznych walk oddziały powstańcze straciły bezpowrotnie blisko 16 tys. żołnierzy – z czego 10 tys. poległych oraz 6 tys. zaginionych, których należy uznać za zabitych. Rannych zostało ok. 20 tys. powstańców – w tym 5 tys. ciężko. Do niemieckiej niewoli trafiło ok. 15 tys. żołnierzy (w tym ok. 900 oficerów i 2 tys. kobiet). Nie jest znana dokładna liczba ofiar cywilnych. Powstanie Warszawskie to wielki zryw społecznościowy, o którym powinniśmy pamiętać. Brali w nim udział nie tylko dorośli mężczyźni, ale też kobiety i dzieci – każdy kto był w stanie utrzymać broń.


(tomm)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama