Reklama
sobota, 8 lutego 2025 15:54
Reklama
Reklama

Na tropie wrogów ludu…

25 kwietnia 1951 r. Jan Magdziarz – oficer śledczy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (PUBP) w Tczewie – wszczął śledztwo przeciwko Bolesławowi Przybyszowi, oskarżonemu o próbę zamachu na oddziałowego aresztu UB Stanisława Stancego. Głównym sprawcą był jednak jego kolega z celi – Franciszek Ziorkiewicz.
Na tropie wrogów ludu…

Areszt mieścił się wówczas w piwnicach gmachu UB (dzisiaj Miejskiej Biblioteki Publicznej) przy ul. Dąbrowskiego. Ze strony Franciszka Ziorkiewicza była to rozpaczliwa próba wyrwania się na wolność. Za kratami miał bowiem oczekiwać na wyrok w sprawie o podarcie portretu „Generalissimusa” Stalina.

Nieudana próba ucieczki

Historia rozpoczęła się 29 marca 1951 r. Wówczas to aresztowano i przewieziono do tczewskiego UB 22-letniego ucznia liceum w Gniewie Franciszka Ziorkiewicza. Zniszczył on portret Józefa Stalina wywieszony na murach jego szkoły. Aby tego dokonać, zakradł się do gabinetu lekarskiego, skąd można było dosięgnąć obrazu. W dodatku czyn swój popełnił, będąc członkiem ZMP.

„Przestępcę” umieszczono w tczewskim areszcie w jednej celi z Bolesławem Przybyszem. Ten 27-letni ślusarz-analfabeta oskarżony został o przestępstwo kryminalne, jak napisano w aktach – o „poderżnięcie nożem gardła” Bogumile Dąbrowskiej, mieszkance Opalenia. Śledztwo przeciwko obojgu prowadził prokurator powiatowy w Tczewie.

Ziorkiewicz, słusznie podejrzewając, że za wykroczenie czeka go kara więzienia, nie miał zamiaru siedzieć bezczynnie. Namówił więc swojego współtowarzysza z celi do podjęcia próby ucieczki. Plan był prosty: gdy oddziałowy przyjdzie z kolacją, Ziorkiewicz chluśnie mu w twarz kawą, a następnie obaj obezwładnią i skrępują strażnika podartymi kocami i prześcieradłami z celi. Odebraną strażnikowi bronią sterroryzują pozostałą straż i wydostaną się z budynku. Jako datę operacji wyznaczono dzień 17 kwietnia.

Plan, niestety, się nie powiódł. W krytycznym momencie stchórzył ten, który (jak się wydawało) miał więcej do stracenia – Bolesław Przybysz. W trakcie szamotaniny między oddziałowym Stancem a Ziorkiewiczem nie kiwnął palcem, tłumacząc potem w śledztwie, iż obawiał się konsekwencji czynu i nie widział sensu ucieczki. W rezultacie strażnik więzienny własnymi siłami uwolnił się i z powrotem zamknął skazańców w celi.

 

Zawrotne tempo oskarżenia

Sprawa trafiła na biurko oficera śledczego Jana Magdziarza. Miał wówczas 24 lata. W czasie okupacji rozpoczął naukę na tajnych kompletach w gimnazjum w Warszawie. Przez pierwsze lata powojenne mieszkał w Elblągu i terminował u ślusarza. Następnie pracował jako ślusarz m.in. w elbląskich tramwajach. Ostatecznie w październiku 1949 r. wybrał karierę w Referacie Śledczym UB. Warto dodać, iż funkcjonariusze śledczy UB słynęli już wówczas ze swojej brutalności i sadyzmu. To tutaj pracował Józef Dusza czy Józef Różański, który nadzorował śledztwo przeciwko Witoldowi Pileckiemu.

Magdziarz ze względu na swój „młody wiek” nie prowadził jeszcze spraw samodzielnie. Wkrótce przydzielono mu nadzorcę z UB, starszego wiekiem i doświadczeniem oficera. Pod jego kierunkiem przygotowany został akt oskarżenia. Tempo pracy było zawrotne – śledztwo zamknięto 27 kwietnia, akt oskarżenia sporządzono 11 maja, a wyrok wydano 25 maja. Komunistyczny aparat sprawiedliwości nie cackał się z przestępcami oskarżonymi o czyn kontrrewolucyjny... bo za taki uznano próbę ucieczki z tczewskiego aresztu. Warto dodać, iż materiały przesłane przez Magdziarza zostały świetnie przygotowane – zawierały nawet fotografie narzędzia zbrodni, czyli... dzbana z kawą.

Wyrok wydał Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku. Obu oskarżonych skazano na 5 lat więzienia. W sentencji napisano: „Przechodząc do wymiaru kary, zważył Sąd na znaczne napięcie złej woli po stronie osk[arżonego] Ziorkiewicza, który mimo młodego stosunkowo wieku zdecydował się na tak poważne przestępstwo, jakim jest zamach na urzędnika, przy czym obciąża oskarżonego okoliczność, że jest osobnikiem, który ze względu na swe wykształcenie więcej powinien i prędzej powstrzymać się od przestępstwa, aniżeli oskarżony Przybysz”. Zdecydowano także o zniszczeniu dowodów rzeczowych – podartych ręczników. Dodać jeszcze należy, że za podartego Stalina Ziorkiewicz otrzymał półtora roku więzienia.

 

Po rewizji wyrok złagodzony

Jaki były dalsze losy skazanych? Franciszek Ziorkiewicz doczekał się rewizji wyroku. 1 czerwca 1955 r. Zgromadzenie Sędziów Najwyższego Sądu Wojskowego wznowiło śledztwo. Zmieniło ono paragraf, z którego miał być sądzony, stwierdzając „[…] złagodzenie wymierzonej kary na mocy ustawy z 1952 r[oku] o amnestii, wywodząc, że przewód sądowy nie dostarczył dowodów, by skazany działał z pobudek kontrrewolucyjnych, że działanie skazanego było podyktowane chęcią uwolnienia się celem uniknięcia odpowiedzialności karnej”. Karę zmieniono ostatecznie na trzy lata i cztery miesiące więzienia. Termin zwolnienia, zgodnie z „nowym” wyrokiem, upływał 25 sierpnia 1954 r. Zdecydowano więc „zarządzić niezwłoczne wypuszczenie Ziorkiewicza Franciszka s. Leona na wolność”. Z jakiego paragrafu siedział więc oskarżony po sierpniu 1954 r. – nie wiadomo.

Epilog do sprawy dopisany został już po upadku komunizmu. 24 czerwca 1991 r. Sąd Wojewódzki w Gdańsku unieważnił wyrok Wojskowego Sądu Rejonowego. W sentencji ładnie napisano, iż Ziorkiewicz, „podejmując próbę ucieczki z aresztu […], dążył do uniknięcia represji za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego”. Smak tego symbolicznego zadośćuczynienia staje się jednak gorzki, gdy zna się losy ciemięzcy Ziorkiewicza z UB. Po 1951 r. Jan Magdziarz dalej robił karierę w komunistycznym aparacie represji. Po 1953 r. przeniesiony został do Lęborka, a po 1957 r. do Gdyni. Ścigał tutaj kolejnych „przestępców” politycznych, tj. dezerterów ze statków i uciekinierów z Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W ramach pracy inwigilował także ich rodziny. W momencie przejścia na emeryturę – w 1977 r. – dosłużył się stopnia kapitana MO. Na zasłużonym odpoczynku nie wysiedział jednak zbyt długo – w 1986 r. uprosił o ponowne przyjęcie do MO, gdzie trafił do Wydziału Ruchu Drogowego. Na drugą emeryturę przeszedł w 1990 r. Zmarł w Gdyni w 2005 r. Za swoją „pracę” otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (w 1974 r.).

 

Kara śmierci wykonana

Najgorszy los spotkał Bolesława Przybysza. Za swoją zbrodnię skazany został 2 lipca 1952 r. na karę śmierci przez powieszenie. Wyrok wykonano 12 września 1952 r. w gdańskim areszcie. Może ocaliłby życie, gdyby podjął próbę ucieczki. O tym, że nie była to sprawa beznadziejna, świadczy przypadek niemieckiego zbrodniarza wojennego – Pawła Preussa. Ten skazany na karę śmierci komisarz biskupi w Tczewie uciekł z aresztu UB i przedostał się do Niemiec Zachodnich. Ale to temat na inną historię.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie ***CLOSTERKELLERClosterkeller posiada swój własny, łatwo rozpoznawalny styl, dzięki czemu zdecydowanie wyróżnia się od innych zespołów w pierwszej lidze polskiego rocka. Choć gra muzykę nieco trudniejszą i bardziej ambitną, a jego najmocniejszą stroną są specyficzne ciężkie i mistyczne utwory (takie jak "Violette", "Cisza w jej domu", "Ogród półcieni" czy "Viridiana"), ma na koncie także przeboje, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego rocka ("Władza", "Agnieszka", "Scarlett", "Na krawędzi", "W moim kraju" czy niezwykła ballada "Czas komety").Zespół jest nieprzerwanie bardzo aktywny koncertowo od ponad 30 lat, a jednak każdy ich koncert brzmi energetycznie i świeżo tak jakby czas o nich zapomniał. Nie inaczej będzie na trasie Abracadabra Tour 2024, podczas której zespół oprócz swoich największych przebojów zaprezentuje przedpremierowo próbkę materiału, który w przyszłości znajdzie się na kolejnym - jedenastym już - albumie studyjnym.***STATE OF MINDZespół State of Mind powstał w marcu 2021 r. Muzyka zespołu to mikstura rockowo -metalowych brzmień z kobiecym wokalem oraz dużą ilością muzycznych pejzaży, malowanych dźwiękami instrumentów klawiszowych. Teksty zespołu poruszają tematy uniwersalne, takie jak poszukiwanie sensu, miłości, samotności i wewnętrznego odkrywania siebie, co w całości staje się podróżą przez różnorodne emocje, od euforycznych wzlotów po melancholijne i introspektywne momenty.Dzięki swojej charyzmie zespół na scenie tworzy atmosferę bliskości, zachowując jednocześnie intensywność rockowego koncer Closterkeller + State of Mind - koncert8 lutego 2025 godz. 19:00BILETY: Przedsprzedaż - 60 zł , w dniu koncertu - 70 zł /sprzedaż na bramce/https://www.biletomat.pl/.../closterkeller-state-of-mind.../Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.02.2025 19:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.02.2025 21:00
ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
Reklama
Reklama