Zakup kampera – dla kogo?
Na przestrzeni ostatnich kilku, a nawet i kilkunastu lat caravaning uległ znacznym przeobrażeniom. Wielbiciele podróżowania kamperem mogą obecnie liczyć na całe spektrum udogodnień i możliwości, co zaś sprawia, iż caravaning stał się poniekąd sposobem na życie. Nic więc dziwnego, iż z roku na rok nieustannie wzrasta zainteresowanie tym tematem. Kampery na sprzedaż znajdziecie niemal na każdym kroku, co więcej – infrastruktura niczym nie przypomina tej sprzed kilku lat. Decyzja o zakupie pojazdu kempingowego powinna jednak zostać dobrze przemyślana.
Kampery nowe wiążą się z bardzo wysokim kosztem zakupu, tym samym należy liczyć się z nadprogramowymi wydatkami. Pojawia się zatem myśl… Kto w szczególności powinien rozważać zakup kampera? Przede wszystkim osoby, które planują podróż kamperem przynajmniej kilka razy w roku. Wówczas inwestycja ta zwróci się w ciągu najbliższych lat, a wy będziecie mogli korzystać z nowego nabytku o każdej porze dnia i nocy.
Kampery na sprzedaż i wynajem znajdziecie na stronie kampery - sprzedaż w klf24.pl.
Ile kosztują nowe kampery?
W zależności od waszych oczekiwań czy indywidualnych preferencji może sprawdzić się inne rozwiązanie. Osoby dysponujące niemal nieograniczonym budżetem mogą śmiało zdecydować się na zakup nowego pojazdu kempingowego. To jednak pamiętajcie, iż koszt nowego kampera wynosi około 200-300 tysięcy złotych. Kampery używane są oczywiście tańsze! Bez problemu znajdziecie zadbane pojazdy za 60 tysięcy złotych. Niemniej należy zwrócić w tym wypadku szczególną uwagę na ogólny stan techniczny pojazdu oraz dostępne w nim udogodnienia. Niekiedy zdarza się, iż poprzedni właściciel nie jest świadomy pojedynczych usterek lub większych wad, a to z reguły skutkuje koniecznością poniesienia dodatkowych opłat.
Nie możemy również pominąć kwestii związanych z eksploatacją kampera! Otóż decydując się na kupno pojazdu kempingowego, należy pamiętać, iż ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Sytuacja wygląda nie inaczej, jeżeli mowa o przechowywaniu kampera. Każdy kamper musi być przechowywany pod zadaszeniem. Jeżeli nie macie tej możliwości, wówczas nie pozostanie wam nic innego, jak zdecydować się na wynajem płatnego miejsca parkingowego.
Kampery – jaki model wybrać?
Bez względu na to czy zdecydowaliście się na zakup używanego, czy nowego kampera – warto wcześniej zastanowić się, jaki model wybrać. Luksusowe domy na kołach różnią się od siebie gabarytami czy udogodnieniami wewnątrz. W zależności od waszych możliwości finansowych, a także i oczekiwań wybierzecie inny model. Z doświadczenia wiemy jednak, iż to właśnie alkowa oraz póintegra stanowią jedne z najchętniej wybieranych pojazdów kempingowych. W przypadku osób, które planują zakup nowego kampera, integra może okazać się najlepszym wyborem. Pojazdy tego typu są budowane na bazie podwozia samochodu dostawczego, tym samym kabina oraz pozostałe strefy są projektowane od podstaw. Co za tym idzie? Istnieje możliwość całkowitej personalizacji kampera oraz wprowadzenia mniejszych bądź większych zmian.
Wybierając konkretny model, upewnijcie się, iż posiadacie uprawnienia wymagane do jego prowadzenia. Kampery o Dopuszczalnej Masie Całkowitej mniejszej bądź równej 3500 kg nakładają obowiązek posiadania prawa jazdy kategorii B. Bez obaw! Większość dostępnych na polskim rynku kamperów posiada w dokumentach tę właśnie wartość.
Czy mogę kupić kampera na firmę?
Tak! Aktualna sytuacja pandemiczna miała znamienny wpływ na dotychczasowe przyzwyczajenia podróżników, sprawiając przy tym, iż zaczęli oni rozważać zakup kampera na firmę. Pojazdy kempingowe zostały uznane za legalny i w pełni bezpieczny środek transportu, który może pełnić również funkcję przenośnego biura. Oczywiście należy wcześniej zapoznać się z aktualnymi regulacjami prawnymi! Zakup kampera na firmę jest możliwy – oczywiście, o ile wydatek ten jest przynajmniej w małym stopniu powiązany z profilem waszej działalności.
Wówczas istnieje możliwość odliczenia 100% wartości podatku VAT lub 50% jeżeli zakupiony kamper będzie wykorzystywany zarówno w celu służbowym, jak i prywatnym. Znajomość prawa z pewnością będzie pomocna!