poniedziałek, 6 stycznia 2025 12:55
Reklama
Reklama

PSE i konsultacje w sprawie linii energetycznych. W powiecie gdańskim i tczewskim w drugiej połowie września

Po wakacyjnej przerwie Polskie Sieci Elektroenergetyczne wracają do prowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami gmin województwa Pomorskiego. Konsultacje związane są z budową dwóch stacji i ponad 250 km nowych linii najwyższych napięć, którymi popłynie prąd z morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Inwestycja, której zakończenie przewidziane jest w 2028 r., rozpoczyna się od rozmów z mieszkańcami terenów, na których ma powstać nowoczesna sieć.

Autor: PSE SA

Pierwsze spotkania organizowane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne na Pomorzu, odbyły się już w maju. Teraz, po wakacyjnej przerwie, inwestor wznawia proces informacyjno-konsultacyjny, którym zostanie objęty m.in. obszar gmin Kolbudy, Przywidz, Trąbki Wielkie, Pruszcz Gdański, Suchy Dąb, Cedry Wielkie i Tczew. Program spotkań podajemy pod tekstem i w materiale graficznym. To gminy, na terenie których projektowana jest jedna z linii najwyższych napięć 400 kV, przebiegająca między nową stacją elektroenergetyczną w gminie Choczewo (pow. wejherowski) a istniejącą linią relacji Gdańsk Błonia – Grudziądz Węgrowo w gm. Cedry Wielkie (pow. gdański).

 

Inwestor zapowiada, że utrzymana będzie dotychczasowa formuła indywidualnych rozmów z mieszkańcami. Każdy zainteresowany będzie mógł spotkać się osobiście z przedstawicielami PSE i zapoznać z proponowanym przebiegiem linii, a także sposobem i harmonogramem budowy. Na miejscu będą zarówno projektanci, jak i osoby nadzorujące proces inwestycyjny.

 

Konsultacje społeczne

 

W powiatach gdańskim i tczewskim spotkania informacyjno-konsultacyjne z przedstawicielami PSE odbędą się w drugiej połowie września. Pierwsze już w poniedziałek 20 września w gminach Suchy Dąb i Trąbki Wielkie. Kolejne w gminie Cedry Wielkie – 21 września, Pruszcz Gdański i Tczew – 22 września. Natomiast 27- i 28. września spotkania zaplanowano w gminach Kolbudy i Przywidz. Właściciele nieruchomości potencjalnie objętych inwestycją otrzymają listowne zaproszenia na te spotkania. Mieszkańcy gmin i miejscowości, przez które przejdzie nowa linia, informacje znajdą w lokalnych mediach m.in. Gazecie Tczewskiej i urzędach gmin, a także na stronie internetowej pomorzedajemoc.pse.pl.

Program możesz także pobrać TUTAJ

- Zależy nam na jak największym udziale społeczności lokalnych w procesie konsultacyjnym. Jesteśmy na początku prac projektowych, a to najlepszy moment, żeby mieszkańcy zapoznali się z planowaną lokalizacją naszych inwestycji, uzyskali odpowiedzi na pytania i przekazali sugestie dotyczące planowanych inwestycji PSE – wyjaśnia dyrektor Joanna Zając z Centralnej Jednostki Inwestycyjnej PSE, która nadzoruje proces konsultacji.

 

Ze względu na utrzymujące się zagrożenie epidemiczne, inwestor zadbał o bezpieczeństwo uczestników. Każdy odwiedzający punkt informacyjny otrzyma środki ochronne, istnieje również możliwość wcześniejszego umówienia się na konkretną godzinę.

 

Miejsce powstania linii

 

- Projektowanie nowych stacji i linii energetycznych to oczywiście duże wyzwanie: społeczne, środowiskowe i inżynierskie. Dla PSE bardzo istotny jest dialog z mieszkańcami i poznanie lokalnych uwarunkowań – wyjaśnia Józef Strojny, ekspert PSE. - Projektanci starają się wytyczyć trasy przede wszystkim z dala od zwartej zabudowy mieszkaniowej. Linie prowadzi się często przez tereny leśne oraz działki rolne.

 

- Im linia znajduje się bliżej aglomeracji i silnie zurbanizowanych przedmieść dużych miast, tym większym wyzwaniem jest jej projektowanie – dodaje Józef Strojny.

 

Podczas konsultacji mieszkańcy zapoznają się z wcześniej przygotowanymi przez projektantów propozycjami przebiegów linii. Wszystkie uwagi zgłaszane przez władze samorządowe oraz mieszkańców zostaną szczegółowo przeanalizowane pod kątem możliwości ich uwzględnienia. Efektem będzie wytyczenie ostatecznych przebiegów linii, dla których inwestor będzie się ubiegał o tzw. decyzję środowiskową. W kolejnym etapie wystąpi do wojewody o decyzję lokalizacyjną i pozwolenie na budowę.

 

Energetyczne Pomorze

 

Zgodnie z założeniami Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, morskie farmy wiatrowe na Bałtyku dostarczą aż 11 GW mocy. Inwestycja jest ważnym elementem transformacji energetycznej kraju. Ma zapewnić Polsce coraz większy udział odnawialnych źródeł energii. Potencjał morza Bałtyckiego jest w tym zakresie ogromny. Dla porównania, największa
w Polsce elektrownia na węgiel brunatny jest w stanie wyprodukować zaledwie połowę tej mocy. Żeby jednak energia trafiła do obiorców na terenie centralnych i południowych województw, konieczne jest wybudowanie nowych stacji elektroenergetycznych i linii najwyższych napięć, dzięki którym możliwy będzie przesył zielonej energii w głąb kraju.

 

***

Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA są operatorem systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce. Odpowiada za bilansowanie i bezpieczną pracę krajowego systemu elektroenergetycznego oraz niezawodne działanie sieci przesyłowej. Spółka zarządza liniami najwyższych napięć 400 kV oraz 220 kV o łącznej długości ponad 15 tys. km oraz 109 stacjami elektroenergetycznymi, służącymi do przetwarzania i rozdziału energii elektrycznej.

PSE S.A. aktywnie uczestniczą w transformacji rynku energii i wdrażają nowoczesne rozwiązania odpowiadające na wyzwania przyszłości. Spółka należy do największych operatorów sieci przesyłowej w Europie i uczestniczy w zarządzaniu wspólnym, synchronicznym systemem elektroenergetycznym.

 

 

KONSULTACJE Z MIESZKAŃCAMI

Przedstawiciele PSE SA zapraszają na spotkania informacyjne dot. budowy stacji elektroenergetycznych i linii najwyższych napięć umożliwiających odbiór energii z morskich farm wiatrowych. Odbędą się one w miejscowościach:

 

• Gm. Cedry Wielkie - 21 września (wtorek) 2021 r. w godz. od 15:00 do 19:00

Rewalidacyjno-Wychowawczym ,,Żuławski Słonecznik" (była szkoła podstawowa)

w miejscowości Giemlice

 

• Gm. Kolbudy - 27 września (poniedziałek) 2021 r. w godz. od 16:00 do 19:00

w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Buszkowach, ul. Leśna Góra 7

 

• Gm. Pruszcz Gdański - 22 września (środa) 2021 r. w godz. od 15:00 do 19:00

w świetlicy wiejskiej w Jagatowie

 

• Gm. Przywidz - 28 września (wtorek) 2021 r. w godz. od 9:00 do 13:00 w OSP Jodłowno, ul. Kasztanowa 21, 83-047 Jodłowno

 

• Gm. Suchy Dąb - 20 września (poniedziałek) 2021 r. w godz. od 15:00 do 19:00 w świetlicy wiejskiej w miejscowości Krzywe Koło oraz 21 września (wtorek) 2021 r. w godz. od 9:00 do 13:00 w świetlicy wiejskiej w miejscowości Steblewo (w budynku byłej szkoły)

 

• Gm. Tczew - 22 września (środa) 2021 r. w godz. od 15:30 do 19:00 w świetlicy wiejskiej w Miłobądzu, ul. Pamięci Narodowej 9

 

• Gm. Trąbki Wielkie - 20 września (poniedziałek) 2021 r. w godz. od 15:00 do 19:00

w świetlicy wiejskiej w Kleszczewie, ul. Szkolna 1 (w pobliżu skrzyżowania - ul. Skarszewskej i ul. Szkolnej przy sklepie), 21 września (wtorek) 2021 r. w godz. od 9:00 do 13:00 w świetlicy wiejskiej w miejscowości Klępiny (w centrum wsi) oraz 21 września (wtorek) 2021 r. w godz. od 15:00 do 19:00 w świetlicy wiejskiej w miejscowości Trąbki Małe. Umówienie spotkania pod numerem infolinii: 887 778 992 lub adresem e-mail: [email protected]

Więcej na : https://pomorzedajemoc.pse.pl

 

opr. (tomm)/PSE Centralna Jednostka Inwestycyjna



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zapraszamy na Orszak Trzech Króli w Gniewie! PODAJEMY PROGRAM Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie wraz z Gminą Gniew serdecznie zapraszają wszystkich Mieszkańców Miasta i Gminy Gniew na obchody Święta Trzech Króli, które odbędą się, 6 stycznia 2025 roku. Uroczystości rozpoczną się Mszą Świętą o godzinie 11:00 w Kościele pw. św. Mikołaja w Gniewie. Po mszy wyruszy kolorowy orszak, który przejdzie ulicami miasta, niosąc radość i śpiew. Dla wszystkich uczestników przygotowano wiele atrakcji. Po orszaku, w Sali Kameralnej, odbędzie się wręczenie nagród w konkursie na najpiękniejszy strój orszakowy oraz wyjątkowy Koncert Kolęd zespołu „De Colores”, który wprowadzi zebranych w świąteczny nastrój. „De Colores” to gniewski zespół w którym grają: Piotr Schulz, Marek Kaffka oraz Wiesław Igielski. Muzycy często zajmują się oprawą muzyczną mszy świętych, a także licznych wydarzeń organizowanych na terenie gminy oraz poza nią. Ponadto podczas koncertu będzie można ogrzać się wyjątkową, zimową herbatą. Uczestnicy obchodów Święta Trzech Króli obdarowani zostaną koronami, które nawiązują do królewskiej wędrówki mędrców ze Wschodu. Przed koncertem rozdane zostaną także śpiewniki, dzięki którym uczestnicy wydarzenia głośno i wesoło oznajmią dobrą nowinę. Dla uczestników orszaku przewidziane są konkursy. Zachęcamy do uczestnictwa nie tylko rodziny z dziećmi, choć te mają duże pole do popisu, biorąc udział w konkursie na najlepiej przebraną rodzinę. Ciekawymi i kolorowymi strojami, nawiązującymi do jasełkowej tradycji, pochwalić się będą mogły także grupy zorganizowane. Za udział w konkursie przewidywane są ciekawe nagrody.Przebierajcie się i przybywajcie! Organizatorami wydarzenia są: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie, Gmina Gniew, Parafia pw. Św. Mikołaja w Gniewie oraz Fundacja Orszak Trzech Króli.ATRAKCJE PO ORSZAKU: Sala Kameralna Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie:Wręczenie nagród dla uczestników orszakuPoczęstunek ciepłą herbatą 12:15 – Wyjątkowy koncert zespołu De ColoresKONKURS Z NAGRODAMIZapraszamy do udziału w konkursie na najciekawsze stroje! Zainspirujcie się jasełkową tradycją.Zachęcamy do udziału zarówno rodziny, jak i grupy zorganizowane.Nagrody czekają! Organizatorzy:Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w GniewieGmina GniewParafia pw. Św. Mikołaja w GniewieFundacja Orszak Trzech KróliPrzebierzcie się, dołączcie do wspólnego świętowania i przeżyjcie ten wyjątkowy dzień razem z nami!Data rozpoczęcia wydarzenia: 06.01.2025 11:03 – Data zakończenia wydarzenia: 06.01.2025 14:00
26.12.2024 - 6.01.2025 - Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne Od 20 grudnia 2024 r. do 6 stycznia 2025 r. skwer Kuracyjny w Sopocie zamieni się w miejsce, gdzie każdy poczuje wyjątkową atmosferę świątecznego czasu. W Sopockim Miasteczku Świąteczno-Noworocznym na mieszkańców i gości będzie czekać moc atrakcji.– Serdecznie zapraszam do Sopockiego Miasteczka Świąteczno-Noworocznego – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu. – To wyjątkowe miejsce, gdzie spotkamy się, aby wspólnie cieszyć się nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, które sprawią, że przedświąteczny czas będzie pełen ciepła i radości, a w nowy rok wejdziemy w doskonałych nastrojach. Szczególnie zapraszam na świąteczno-noworoczne spotkanie w sobotę, 21 grudnia o godz. 16.00. Bądźmy przez chwilę razem, złóżmy sobie życzenia, nacieszmy się świąteczną atmosferą.Świąteczny klimat, koncerty i aktywności sportoweW piątek, 20 grudnia o godz. 14.00 prezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim uroczyście otworzy Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne. Na ustrojonych przez dzieci choinkach zostaną zapalone światełka. Wspólnie zaśpiewamy kolędy.W kolejnych dniach na sopocian i gości czeka mnóstwo atrakcji. Lodowisko, karuzela, wirtualna podróż z Mikołajem oraz magiczne projekcje na latarni to tylko niektóre z atrakcji. Dla miłośników aktywności fizycznych przygotowano “Bieg Renifera” ze świątecznymi przeszkodami oraz zajęcia sportowe. W programie znalazły się także spektakle teatralne, koncerty gwiazd i lokalnych artystów oraz animacje dla dzieci.Smaki świąt i prezenty pod choinkęW miasteczku nie zabraknie pysznych, świątecznych przysmaków, rozgrzewających napojów i słodkości, które będzie można skosztować w stoiskach gastronomicznych. Jeśli ktoś szuka prezentu dla najbliższych, na stoiskach w arkadach będzie można kupić m.in. gustowną biżuterię, pamiątki, wyjątkowe wyroby sopockich artystów i ręcznie robione czapki.Rodzinny sylwesterW sylwestrowe popołudnie na skwerze Kuracyjnym zaplanowano rodzinne pożegnanie 2024 roku. Zacznie się już o godz. 13.00 od przedstawienia „Szkolne przygody Tosi i Plastusia” oraz bajkowego koncertu dla dzieci. O godz. 14.45 rozpocznie się zabawa dla dzieci. Będą wspólne tańce i animacje w wykonaniu cyrkowej grupy Mosaic. Dorośli będą się bawić przy muszli koncertowej od godz. 17.00 do godz. 21.00.Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne – PROGRAM:28 grudnia (sobota)Scena w muszli koncertowej przy molo11.00 – Noworoczne postanowienie – relaksacyjne ćwiczenia z rehabilitantem z Uzdrowiska Sopot12.00 – Tanecznym krokiem w nowy rok – zumba z Sopocianami Zawsze w Formie15.00 – Finał rodzinnego konkursu na najładniejszą choineczkę15.00 – pokaz na lodowisku30 grudnia (poniedziałek)Scena w muszli koncertowej przy molo11.00 – Noworoczne postanowienie – relaksacyjne ćwiczenia z rehabilitantem z Uzdrowiska Sopot12.00 – Tanecznym krokiem w nowy rok – zumba z Sopocianami Zawsze w Formie31 grudnia (wtorek)Scena w muszli koncertowej przy molo13.00-17.00 – Sylwester dla dzieci13.00 – „Szkolne przygody Tosi i Plastusia” – spektakl dla dzieci Teatru Czwarte Miasto14.00 – Bajkowy koncert dla dzieci – Ewa Walczak i Marcin Słabowski z Teatru Muzycznego14.45 – Sylwester dla dzieci (muzyka i animacje cyrkowej grupy Mosaic)17.00-21.00 – FISZ dj set & ROS addiction (tempoWdół set) & SICCO (perkusjonalia)1 stycznia (środa)WEJŚCIE NA PLAŻĘ NR 2312.00 – Noworoczne morsowanie (zbiórka o 11.30)4 stycznia (sobota)Skwer Kuracyjny (POD ARKADAMI)12.00 – 16.00 Animacje dla dzieci6 stycznia (poniedziałek)14.00 – Warsztaty bębniarskie dla dzieci, pokaz LED – grupa cyrkowa Mosaic16.00 – Świąteczno-noworoczny koncert Piotra KosewskiegoCodziennie od godz. 16.00 świąteczne projekcje na latarni organizowane przez SOT.Oferta handlowo-gastronomicznaStoiska czynne:20-23.12 oraz 25.12-6.01 w godz. 12.00-21.0024.12 w godz. 12.00-14.00Domki i stoiska:Nr 1 – golonka w kapuście, kiełbasa z grilla, ziemniak w przyprawach, czekolada na gorąco, grzaniec;Nr 2 – pączucie, frytki, pajda, kulki serowe, kurczaki, zapiekanki, corn dog, grzane wino, grzaniec, ciepłe napoje;Nr 3 – pączucie, frytki, pajda, kulki serowe, kurczaki, zapiekanki, corn dog, grzane wino, grzaniec, ciepłe napoje;Nr 4 – gofry z dodatkami, zapiekanki, hot dog, gorące napoje i wino;Nr 5 – gofry z dodatkami, zapiekanki, hot dog, gorące napoje i wino;Nr 6 – oscypki, sery gazdowskie, chleb ze smalcem, wełniane wyroby z PodhalaNr 7 – bigos, pierogi, kiełbasa, kaszanka, frytki, czekolada, grzaniec, kiełbasa i kaszanka z grillaNr 8 – Bar Przystań – zupa rybna, grzanki z serem i łososiem, grzane piwo/winoNr 9 – polskie wina ekologiczne z truskawki, wiśni, aronii, gruszki, porzeczki, bzu, dzikiej róży, jarzębiny, śliwki; grzańceNr 10 – rozgrzewające herbaty, belgijskie czekolady, kawa w wydaniu zimowym, grzane wino;Nr 11 – rozgrzewające herbaty, belgijskie czekolady, kawa w wydaniu zimowym, grzane wino;Nr 12 – wina mołdawskie z brzoskwini, granatu, ananasa, wiśni, gruszki, poziomki, grzane wina z wiśni, brzoskwini, ananasa, poziomki;Nr 13 – domek SOT;Nr 14 – hot dog z oscypkami, drwal z ciągnącym się serem, hot dog z kapustą i boczkiem;Nr 15 – pamiątki z Sopotu, drobna biżuteria;Nr 16 – oryginalne ciepłe czapki;Nr 17 – oryginalna biżuteria;Nr 18 – oryginalna biżuteria;Nr 19 – gorące napoje, grzaniec, pajda;Nr 20 – oryginalne rękodzieło artystyczne, drobne upominki i pamiątki z logo Sopotu;Nr 21 – punkt Sheraton Hotel;Nr 22 – kaszanka duszona na kiszonej kapuście, smażone ziemniaki z sosem czosnkowym, bigos staropolski, żurek na zakwasie, golonka duszona w piwie, pajda ze smalcem, gorąca czekolada z bitą śmietaną, grzaniec z goździkami, churrosy;Nr 23 – Cafe Bike – gorące napoje;Nr 24 – grzane wino, gofry, hot dog, belgijska czekolada, zapiekanki, kawa.Arkady lewe – 7 stoisk z pamiątkami, 7 stoisk z bursztynemOrganizatorami Miasteczka są Miasto Sopot i MOSiR Sopot.Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.12.2024
Olka Szczęśniak w nowym programie ''Ola z Zielonego Wzgórza" - stand-up Dalsze losy paranoiczki z Częstochowy. Kupiłam wymarzony dom na wzgórzu! Wiem, jakie pytanie Wam się teraz nasuwa: Jak ona to ogrzeje?! I czy kupiła za 10% wartości? Czy ktoś tam umarł? Dowiecie się jak przyjdziecie! Będzie dużo nawiązań do poprzednich programów.  Dlaczego żart o goleniu krocza był tak ważny? Jak dzieci wpływają na relacje przyjaciółek? Nie zabraknie dylematów moralnych, tragicznych wypadków i tematów dla przedsiębiorców. Zapraszam. - Olka Szczęśniak Wraz ze stand-uperką na scenie pojawi się pojawi się support. Organizatorzy wydarzenia zwrócili się z apelem: Występ tylko dla widzów pełnoletnich.Prosimy o wyciszenie telefonów na czas występu.Całkowity zakaz nagrywania występu w formie audio i video. Osoby nagrywające, będą wypraszane z sali i zostaną wobec nich wyciągane konsekwencje prawne za naruszanie praw autorskich.Bilet nie daje prawa do przeszkadzania występującym.Ze względu na komfort widowni : Organizator zastrzega sobie prawo do wyproszenia osoby zakłócającej przebieg wydarzenia, bez możliwości zwrotu za bilety.Kupując bilet akceptujesz powyższe warunki.  Olka Szczęśniak w nowym programie „Ola z Zielonego Wzgórza” - stand-up10.01.2025, godz. 19:00Sala widowiskowa CkiSTczew, ul. kard. St. WyszyńskiegoBilety: 100 zł dostępne TYLKO na kupbilecik.pl  Data rozpoczęcia wydarzenia: 10.01.2025 19:00 – Data zakończenia wydarzenia: 10.01.2025 21:35
Reklama
Reklama