Reklama
sobota, 8 lutego 2025 16:02
Reklama
Reklama

Dla jednych czas nadziei, a dla innych - złudzeń

PSL w konfrontacji z brutalną siłą komunistów (1945 – 1947).
Dla jednych czas nadziei, a dla innych - złudzeń

Powrót latem 1945 r. Stanisława Mikołajczyka, byłego premiera rządu na uchodźctwie, do kraju i objęcie przez niego teki wicepremiera i ministra rolnictwa w Tymczasowym Rządzie Jedności Narodowej spowodował widoczne zmiany na ówczesnej scenie politycznej. Organizowane pod jego kierownictwem Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) burzyło swojego rodzaju porządek panujący dotychczas w zdominowanej przez komunistów przestrzeni publicznej.

W krótkim czasie PSL stało się największą legalnie działającą partią opozycyjną w kraju (jedyną obok dużo mniejszego Stronnictwa Pracy). Nowe ugrupowanie polityczne stało się dla ogromnej części społeczeństwa wyrazicielem nadziei na zmianę polityki wewnętrznej i zewnętrznej państwa, na odsunięcie komunistów od władzy. Pomimo, iż PSL było partią o programie chłopskim, to uzyskało poparcie wielu różnych środowisk. Wszystkie te czynniki spowodowały to, że w maju 1946 r. stronnictwo Stanisława Mikołajczyka posiadało już ok. 800 000 członków, stając się największym ugrupowaniem politycznym w ówczesnej Polsce.

Władzy raz zdobytej...

Władze komunistyczne zdając sobie sprawę z rosnącej popularności PSL postanowiły nie pozostawać bezczynne. W myśl słów Władysława Gomułki: „Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy”, wydały brutalną wojnę Polskiemu Stronnictwu Ludowemu. Walkę, w której nie cofano się przed naciskami politycznymi, aresztowaniami, a nawet morderstwami. Jeden z „frontów” tej wojny przebiegał również w powiecie tczewskim.

Pierwsze struktury Polskiego Stronnictwa Ludowego na ziemi tczewskiej powstały w listopadzie 1945 r., na skutek rozłamu we władzach powiatowych Stronnictwa Ludowego (SL). Z kierownictwa SL odszedł wówczas prezes jej lokalnych struktur Paweł Pucek, były starosta, wraz z 10 innymi działaczami. Po opuszczeniu szeregów Stronnictwa Ludowego „renegaci” rozpoczęli organizacje władz powiatowych PSL. Za datę powstania nowej partii na ziemi tczewskiej możemy uznać 16 listopada 1945 r. Tego dnia w sali Gimnazjum Koedukacyjnego w Tczewie odbyło się zebranie organizacyjne PSL.

Niestety, źródła, do których dotarł autor, nie pozwalają na przedstawienie dokładnego przebiegu omawianego spotkania. Jedyne, dość enigmatyczne, wzmianki o nim pochodzą ze sprawozdań Komitetu Powiatowego (KP) Polskiej Partii Robotniczej (PPR) w Tczewie. Z tego powodu trudno ocenić ich wiarygodność. Według nich w zebraniu zorganizowanym w sali tczewskiego gimnazjum, pod przewodnictwem Pawła Pucka, mieli przede wszystkim uczestniczyć „goście z miasta Tczewa”, a samo spotkanie miało zakończyć się „niepowodzeniem PSL”.

Najliczniejsze ugrupowanie

Bez względu na to, czy faktycznie konferencja ta była fiaskiem, to sama organizacja struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego w powiecie tczewskich przebiegała pomyślnie. Prezesem Zarządu Powiatowego (ZP) PSL został wybrany Paweł Pucek. Bardzo dynamicznie postępował wzrost liczebny nowej partii. Należy wspomnieć, iż nastąpił duży napływ członków do PSL z SL. Według niektórych źródeł już w grudniu 1945 r. Polskie Stronnictwo Ludowe miał posiadać ok. 1000 członków w całym powiecie. Dla porównania w tym samym miesiącu, działająca od marca 1945 r., PPR miała ich tylko ok. 470. Ludowcy rozpoczęli organizowanie struktur swojej partii we wszystkich gminach powiatu. Na przykład 13 stycznia 1946 r. na zebraniu w Subkowach lokalni członkowie stronnictwa utworzyli komórki w Brzuścach, Czarlinie i Waćmierzu. Do najaktywniejszych działaczy PSL w pierwszych miesiącach jej działania należeli: Jan Zieliński (gmina Godziszewo), Feliks Zieliński (gmina Pelplin), Włodzimierz Kucharski (gmina Janowo), Jan Szaradiński (gmina Subkowy), Walenty Jędrysiak (gmina Opalenie), Łucjan Wałaszewski (gmina Małe Walichnowy), Jan Klein (gmina Gniew), Konrad Wyczyński (gmina Morzeszczyn), Bronisław Lewandowski (gmina Tczew). Już w połowie 1946 r. lokalne struktury partii Pawła Pucka osiągnęły ok. 1500–1700 członków, stając się najliczniejszym ugrupowaniem politycznym w powiecie tczewskim.

Bez wpływu na sprawowanie władzy

Pomimo jednak ciągle wzrastających szeregów, a także ogromnego poparcia społecznego, udział Polskiego Stronnictwa Ludowego we władzach powiatu został zupełnie zmarginalizowany przez komunistów. W styczniu 1946 r. PSL w 49-osobowej Powiatowej Radzie Narodowej otrzymał tylko 2 mandaty (wydzielone z puli SL). Natomiast w Miejskich Radach Narodowych Tczewa, Pelplina oraz Gniewu ludowcy nie posiadali oficjalnie żadnego przedstawiciela. Dużo lepszą sytuację możemy zaobserwować na poziomie gmin. Członkowie PSL piastowali stanowiska podwójtów (w gminach: Tczew–Wieś, Opalenie, Subkowy), a nawet wójta (gmina Janowo). Ludowcy posiadali również swoich oficjalnych reprezentantów w niektórych Gminnych Radach Narodowych. Takie celowe „niedowartościowanie” Polskiego Stronnictwa Ludowego we wszystkich gremiach decyzyjnych administracji terenowe oznaczało pozbawienie wpływu największej partii w powiecie na sprawowanie władzy. Jedyną instytucją samorządową, nad która ludowcy sprawowali kontrolę był Powiatowy Urząd Ziemski w Tczewie.

Władze komunistyczne w powiecie nie ograniczały się jednak wyłącznie tylko do ograniczania wpływów PSL w radach narodowych. Co najmniej od listopada 1945 r. trwała brutalna akcja propagandowa skierowana przeciwko Polskiemu Stronnictwu Ludowemu. W listopadzie 1945 r. na spotkaniu międzypartyjnym (PPR, PPS, SL) Jan Milewski, ówczesny burmistrz Tczewa, miał stwierdzić: „Gdyby PSL było stronnictwem demokratycznym chętnie byśmy z nimi współpracowali. PSL pod płaszczykiem demokracji chce stworzyć placówkę reakcyjną, która by miała dostęp do stronnictw demokratycznych i mogła je rozbić”. Na organizowanych w powiecie wiecach atakowano Polskie Stronnictwo Ludowe jako ugrupowanie niedemokratyczne.

Milicja i szkalowanie ludowców

Do walki z PSL wykorzystywano również szeroko pojęty aparat represji. Np. w raporcie Posterunku MO w Subkowach za kwiecień 1946 r. czytamy: „Polskie Stronnictwo Ludowe miało zebranie dnia 7.4.46 r. Członków wszystkich na tym zebraniu było koło 20-tu, dużo im przeszkodziliśmy i na końcu nie dałem za daleko w politykę wchodzić […] U ludność nastrój  jest niezły, tylko PSL wtrąca się i agituje i zapisuje do swojej partii, nie wszystka ludność się zapisuje, ale część poszła po ich stronie, dużo po naszej namowie odeszło”. Warto nadmienić, iż sami milicjanci byli stale indoktrynowani przeciwko PSL. Na szkoleniach politycznych realizowano takie tematy jak np. „Szkodliwa polityka PSL dla Polski”. W jednym z ówczesnych sprawozdań MO możemy przeczytać, iż milicjanci: „z nienawiścią  patrzą na PSL jak im się wspomina”.

Ataki na struktury Polskiego Stronnictwa Ludowego w powiecie tczewskim wzmogły się w czasie kampanii związanych ze sfałszowanymi - Referendum Ludowym (30 czerwca 1946 r.) i wyborami do Sejmu Ustawodawczego (1946–1947). Na organizowanych przez partie tzw. „bloku demokratycznego” (PPR, PPS, SL, SD) masówkach nadal ukazywano przed zebranymi PSL jako ugrupowanie „wrogie”, ekspozyturę obcych wywiadów. Sam Jan Andrysiak, wówczas I sekretarz KP PPR w Tczewie, tak wspominał przebieg jednego z przeprowadzonych z okazji Referendum Ludowego wieców: „Przemawiałem wówczas 45 minut i przedstawiłem, że ten PSL–owski program jest dobry, tylko tam jest w środku coś innego, tak jak w tej fabryce wody sodowej, gdzie w środku robi się bimber. Tak samo ich program jest taki, mówią co innego, a co innego robią. Tam się słucha łobuzów i innych wrogów Polski Ludowej”. Duża część prowadzonej akcji agitacyjnej opierała się na szkalowaniu ludowców. Samo Polskie Stronnictwo Ludowe nie było w stanie odpowiedzieć na „zarzuty” partii „demokratycznych”. Akcja propagandowa PSL została w dużej mierze sparaliżowana przez działalność komunistów i zdominowanej przez nich administracji lokalnej. Struktury powiatowe PSL, pomimo iż były najliczniejsze, były jednak za słabe by bronić się skutecznie przed agresorami wspieranymi przez aparat państwowy.

Represje i aresztowania

Obie kampanie wzmogły również działalność powiatowych organów represji. Zebrania PSL były rozbijane. Zdarzały się również przypadki aresztowań działaczy tejże partii. Np. w dniach 24 – 26 czerwca 1946 r. na terenie gminy Gniew funkcjonariusze MO aresztowali 9 przedstawicieli Polskiego Stronnictwa Ludowego. Sam Paweł Pucek, prezes ZP PSL w Tczewie, był w omawianym przez nas okresie aresztowany dwukrotnie (w czerwcu 1946 r. przez MO, w grudniu 1946 r. przez UB). Niestety, posiadane przez nas materiały nie pozwalają na dokładniejsze określenie skali represji stosowanych wobec członków Polskiego Stronnictwa Ludowego w powiecie tczewskim. O atmosferze tamtych dni może jednak świadczyć fragment sprawozdania Komisariatu Miejskiego w Tczewie z sierpnia 1946 r., w którym czytamy, iż: „PSL nie ma żadnego wpływu wywierania wpływów politycznych na naszych milicjantów, bo gdy zaszedł wypadek aresztowania, czy przytrzymania członka PSL – a zobaczyli w niego legitymację partyjną, to musiałem obronić, aby milicjanci nie zrobili mu krzywdy”.

Likwidacja opozycji

Brutalne kampanie 1946 r. spowodowały kryzys w strukturach Polskiego Stronnictwa Ludowego. Już w sierpniu 1946 r. KP PPR w Tczewie informował władze wojewódzkie tejże partii o tym, że: „Daje się zaobserwować przypływ członków z PSL do SL”. Najprawdopodobniej odpływ ludzi do Stronnictwa Ludowego nie był wówczas jeszcze masowy. Należy pamiętać, że we wrześniu 1946 r. PSL posiadał w swoich szeregach jeszcze ok. 1500 członków. Następne miesiące miały okazać się jednak kluczowe. Bardzo brutalna kampania wyborcza do Sejmu Ustawodawczego spowodowała, iż od października do grudnia 1946 r. mamy do czynienia z masowym odpływem członków z szeregów Polskiego Stronnictwa Ludowego. Kolejne koła przestawały istnieć. Nie jesteśmy w stanie dokładnie określić przebiegu rozpadu stronnictwa kierowanego przez Pawła Pucka. Ogromne trudności sprawia nam stwierdzenie, które koła uległy samorozwiązaniu, a które przestały istnieć na skutek nakazów administracyjnych. Niektóre źródła podają również, iż w listopadzie 1946 r. w powiatowych strukturach PSL doszło do rozłamu. Posiadany przez nas materiał źródłowy nie pozwala nam na zweryfikowanie tych informacji. Ostatecznie w grudniu 1946 r. w jednym ze sprawozdań KP PPR czytamy, iż: „PSL na terenie naszego powiatu uważamy za zlikwidowane”. Najprawdopodobniej jednak na początku 1947 r. w powiecie tczewskim istniała jeszcze mała grupka działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Nie mogła ona jednak już liczyć na poparcie społeczeństwa, które zostało zastraszone przez władze komunistyczne. Sfałszowane wybory sejmowe z 19 stycznia 1947 r. otwierały nowy etap rządów w Polsce. Okres w którym nie było miejsca na żadną, choćby najmniejszą opozycję.

Komuniści pogwałcili wszelkie normy prawne

Polskie Stronnictwo Ludowe przez ponad rok było dla ogromnej części społeczeństwa powiatu tczewskiego nadzieją na zasadnicze zmiany w państwie. Chciało widzieć w partii Stanisława Mikołajczyka zwycięzcę konfrontacji z władzami komunistycznymi. Niestety, nie było ono wstanie tego starcia wygrać. PSL w powiecie tczewskim w walce politycznej stosowało metody charakterystyczne dla państwa demokratycznego, które w konfrontacji z brutalną siłą i pogwałceniem wszelkich norm prawnych nie mogły dać zwycięstwa. Wraz z likwidacją lokalnych struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego skończył się na tym terenie pewien okres. Dla jednych czas nadziei, a dla innych złudzeń.

Autor jest doktorantem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Tytuł i śródtytuły pochodzą od redakcji.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

prawda czasu 12.08.2012 12:07
Nie wiadomo co robią, a zarabiąją 1,5 mln zł rocznie !! W siedzibie Ministerstwa Rolnictwa działa fundacja finansowana przez panstwo w ktorej aż się roi od prominentnych działaczy PSL !!

Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie ***CLOSTERKELLERClosterkeller posiada swój własny, łatwo rozpoznawalny styl, dzięki czemu zdecydowanie wyróżnia się od innych zespołów w pierwszej lidze polskiego rocka. Choć gra muzykę nieco trudniejszą i bardziej ambitną, a jego najmocniejszą stroną są specyficzne ciężkie i mistyczne utwory (takie jak "Violette", "Cisza w jej domu", "Ogród półcieni" czy "Viridiana"), ma na koncie także przeboje, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego rocka ("Władza", "Agnieszka", "Scarlett", "Na krawędzi", "W moim kraju" czy niezwykła ballada "Czas komety").Zespół jest nieprzerwanie bardzo aktywny koncertowo od ponad 30 lat, a jednak każdy ich koncert brzmi energetycznie i świeżo tak jakby czas o nich zapomniał. Nie inaczej będzie na trasie Abracadabra Tour 2024, podczas której zespół oprócz swoich największych przebojów zaprezentuje przedpremierowo próbkę materiału, który w przyszłości znajdzie się na kolejnym - jedenastym już - albumie studyjnym.***STATE OF MINDZespół State of Mind powstał w marcu 2021 r. Muzyka zespołu to mikstura rockowo -metalowych brzmień z kobiecym wokalem oraz dużą ilością muzycznych pejzaży, malowanych dźwiękami instrumentów klawiszowych. Teksty zespołu poruszają tematy uniwersalne, takie jak poszukiwanie sensu, miłości, samotności i wewnętrznego odkrywania siebie, co w całości staje się podróżą przez różnorodne emocje, od euforycznych wzlotów po melancholijne i introspektywne momenty.Dzięki swojej charyzmie zespół na scenie tworzy atmosferę bliskości, zachowując jednocześnie intensywność rockowego koncer Closterkeller + State of Mind - koncert8 lutego 2025 godz. 19:00BILETY: Przedsprzedaż - 60 zł , w dniu koncertu - 70 zł /sprzedaż na bramce/https://www.biletomat.pl/.../closterkeller-state-of-mind.../Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.02.2025 19:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.02.2025 21:00
ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
Reklama
Reklama