sobota, 24 maja 2025 08:15
Reklama

Zbrodnia z Archiwum X. Nadal nie wiemy kto zabił Wandę Kołodziejek...

Tajemnica zabójstwa 74-letniej Wandy Kołodziejek, która została zamordowana 3 sierpnia 1989 r. do tej pory nie została odkryta. Znaleziono ją martwą w wannie we własnym mieszkaniu, w bloku przy ul. Konarskiego 9 c w Tczewie. Zwłoki znaleziono 4 sierpnia ’89.
Zbrodnia z Archiwum X. Nadal nie wiemy kto zabił Wandę Kołodziejek...

Autor: Archiwium/Z. Mocny

Przyczyną zgonu było uduszenie. Złamanie kości gnykowej i m.in. Żeber wykazała późniejsza obdukcja. Obecnie sprawą zajmuje się policyjna grupa tzw. Archiwum X z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Prowadzone są działania operacyjne, ale kryminalnie nie chcą zdradzić szczegółów. Dowiedzieliśmy się, że akta sprawy trafiły do jednej z prokuratur. Czasu na rozwiązanie sprawy jest coraz mniej. Niedługo minie 31 lat od tej wstrząsającej zbrodni, która została popełniona w bloku przy samej głównej ulicy os. Czyżykowo.

Reklama

Ostatni raz widziana żywa...

Z przeprowadzonego śledztwa wynika, że ostatni raz widziano ją żywą w czwartek 3 sierpnia, pomiędzy godz. 11.00 a 12.00. Tego dnia odwiedziła ją jej opiekunka, jak podają media - Nina, która opiekowała się kobietą, sprzątała jej mieszkanie i robiła drobne zakupy. Tego samego dnia pani Wanda, ofiara zbrodni dzwoniła do bratanka lub siostrzeńca. Zagadkowy wydaje się fakt, że był on wtedy szefem tczewskiej prokuratury, który uczestniczył także w oględzinach miejsca zbrodni.

Pani Nina 3 sierpnia o godz. 11.00 zapukała do drzwi swojej podopiecznej, ale nikt nie odpowiadał na wezwania. Przyniesiony nawóz do kwiatów został zawieszony na klamce mieszkania, lecz opiekunka za jakiś czas stwierdziła, że widnieje ona tam nadal, co bardzo ją zaniepokoiło. Zaczęła dopytywać lokatorów blokowiska czy widzieli czasem panią Wandę. Usłyszała od sąsiadów, że wróciła do domu.

Pani Nina postanowiła wejść do mieszkania Pani Wandy przy użyciu dodatkowych kluczy. Wewnątrz panował porządek, co zdaniem śledczych nie było naturalne, bo zamordowana np. Zawsze pozostawała buty odrzucone na bok, w nieładzie. Do tego balkon był otwarty. Pani Wandy w pokojach nie było, wobec czego opiekunka sprawdziła łazienkę - i tam dokonała makabrycznego odkrycia. Ciało nosiło ślady uduszenia i było zanurzone w płytkiej wodzie w wannie. Późniejsze śledztwo wykazało, że pękniętą kość gnykową, co było bezpośrednią przyczyną uduszenia.

Dodajmy, że teza o uduszeniu nie była wcale oczywista. Z uwagi na fakt, że nie odnaleziono śladów walki początkowo zakładano wypadek w wannie.

 

Kim był zegarmistrz? Czy chodziło tylko o rabunek?

Okazało się, że skradziono pieniądze i biżuterię. Zdaniem śledczych swojego oprawcę denatka najprawdopodobniej dobrze znała, gdyż nie doszło do włamania. Nie miała też w zwyczaju wpuszczania osób, których nie znała. Była osobą bardzo ostrożną. Miała też w zwyczaju nie przyjmować klientów o tej samej godzinie. Zależało jej by nikt nie kojarzył ludzi, którzy ją odwiedzali.

Pani Wanda gdy żyła parała się handlem. Pytanie czy zabójstwo miało związek z podejmowaną pracą nadal pozostaje otwarte. Nie było to jednak najzwyklejsze handlowanie, bo sprzedawała pamiątki, które udało jej się kupić podczas zagranicznych wojaży. Drobiazgi takie jak biżuteria oraz waluta obca też skupowała, a następnie sprzedawała drożej. Zbrodnia mogła mieć zatem podłoże rabunkowe, gdyż z mieszkania zniknęły złote monety, złota biżuteria i prawdopodobnie pieniądze, co jednak trudno teraz ustalić po tylu latach...

Kolejną zagadką śledztwa jest rola tajemniczego „zegramistrza” partnera interesach, o którym nie mówiła zbyt dobrze. Kim był ów „zegarmistrz” nadal pozostaje zagadką do rozwikłania.

Niestety ówcześni sąsiedzi nie wiedzą nic o sprawie. Można podejrzewać, że zamordowana znała swojego oprawcę, bo w mieszkaniu nie odnaleziono śladów włamania, co więcej drzwi były podobno otwarte.

Pojawiają się pogłoski na temat sprawy. Wszystkich ciekawi alibi pani Niny (była tylko rano, a do mieszkania weszła później). Nadal poszukiwani są świadkowie. Kryminalni skupiali się podczas wznowionego śledztwa na złotych przedmiotach, które zostały skradzione, bo mogły pojawić się na czarnym rynku i teoretycznie mogłyby doprowadzić do sprawcy. Przypomnijmy, że jednym z bardziej charakterystycznych przedmiotów był szwajcarski zegarek...

Niestety brak sukcesów ze strony grupy z Komendy Wojewódzkiej z Gdańska skłania raczej do wniosku, że zbrodnia ta pozostanie niewykryta...

 

 

Wawrzyniec Mocny

Żródło: Facebook/KWP Gdańsk



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mulder 22.05.2020 10:06
Ciekawa sprawa. Fajnie napisany tekst. Oby sprawa się wyjaśniła i oby nie doszło do przedawnienia. Jedno jest pewne zabił ją ktoś kto ją znał...

Reklama
Czytelnik 22.05.2020 11:41
Panie/Pani Mulder, daj Boże, aby po upływie ponad 30 lat, sprawca (sprawcy) tamtej okrutnej zbrodni został schwytany i osądzony. A tym bardziej, aby nie doszło do jej przedawnienia. Daj Boże! Zapewniam, że w tej sprawie jesteśmy zgodni. Jednocześnie chciałbym Panu/Pani zwrócić uwagę, że w przypadku notatki na temat m***stwa - nie wypada używać określenia: "fajnie napisany tekst". Po prostu - nie wypada!

Czytelnik 22.05.2020 05:01
Przeczytałem treść powyższej notatki. Wskazanym byłoby, aby jej autor, jak najszybciej zapoznał się z zasadami pisowni języka polskiego, przynajmniej w stopniu elementarnym. Czynności operacyjne w omawianej sprawie, prowadzone przez funkcjonariuszy z tzw. Archiwum X KW Policji w Gdańsku, są bardzo istotne. Ale niemniej ważne, jest również odpowiednie (w sensie poprawności językowej) informowanie o tym społeczeństwa, także na portalach internetowych.

Krótkie metraże Davida Lyncha w Tczewie! W repertuarze sześć filmów wybitnego reżysera Krótkie metraże Davida Lyncha w Tczewie! W repertuarze sześć filmów wybitnego reżysera Zobaczcie, jak wybuchały płomienie ognia, który towarzyszyć będzie fanom kina na całym świecie przez kolejne dekady, w wyjątkowym zestawie sześciu krótkometrażowych filmów Davida Lyncha z początków jego kariery. Szkice pomysłów, które później zachwycą w „Miasteczku Twin Peaks” i „Zagubionej autostradzie” – niepohamowana twórcza odwaga i kreatywność czasów studenckich reżysera. To także pierwsze współprace Lyncha z Pieńkową Damą, Hawkiem czy Harrym Deanem Stantonem. Każdy z filmów jest poprzedzony krótkim wstępem samego reżysera, który w anegdotyczny i typowy dla swojego humorystycznego stylu wypowiedzi sposób, przybliża historie ich powstawania.Zestaw pokazuje również zróżnicowanie artystycznych zainteresowań Lyncha. Znajdziecie tu m.in. poklatkową malarską animację „Sześciu mężczyzn, którym robi się niedobrze (sześć razy)”, oniryczną, awangardową adaptację snu w „Alfabecie”, slapstickową komedię o ludzkiej wspólnocie przełamującej bariery językowe w „Kowboju i Francuzie” oraz hołd złożony braciom Lumière w „Złych przeczuciach po złym czynie”. Program:Sześciu mężczyzn, którym robi się niedobrze (sześć razy) / Six Man Getting Sick (Six Times) / reż David Lynch / USA / 1967 / 4’ + wstęp reżyseraAlfabet / The Alphabet / reż. David Lynch / USA / 1968 / 4’ + wstęp reżyseraBabcia / The Grandmother / reż. David Lynch / USA / 1970 / 34’ + wstęp reżyseraKaleka I & II / The Amputee I & II / reż. David Lynch / USA / 1973 / 4’ & 5’ + wstęp reżyseraKowboj i Francuz / The Cowboy and the Frenchman / reż. David Lynch / Francja / 1988 / 26’ + wstęp reżyseraZłe przeczucia po złym czynie / Premonitions Following an Evil Deed (Lumière) / reż. David Lynch / Francja / 1995 / 1’ + wstęp reżysera *Tekst kuratorski: Marcin Prymas; Redakcja: Karolina Sienkiewicz  Projekcja Krótkie metraże Davida Lyncha: 1966-1995Całość trwania zestawu + wstępy Davida Lyncha: 93 minuty.25.05.2025r, godz. 16.00Sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztukiul. kard. St. Wyszyńskiego 10 w TczewieWstęp wolny! Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.05.2025 16:00 – Data zakończenia wydarzenia: 25.05.2025 18:00
Ruszają zapisy na zawody biegowe dla dzieci na stadionie lekkoatletycznym! Ruszają zapisy na zawody biegowe dla dzieci na stadionie lekkoatletycznym! Tczewskie Centrum Sportu i Rekreacji zaprasza dzieci i młodzież na Biegowy Puchar im. Kazimierza Zimnego, urodzonego w Tczewie wybitnego polskiego lekkoatlety, medalisty letnich Igrzysk Olimpijskich w biegu na 5000 metrów. Zawody zaliczane są do cyklu biegów dla dzieci i młodzieży Puchar Pomorza. To doskonała okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności, pokonać własne ograniczenia i poczuć prawdziwą sportową atmosferę!Zawody odbędą się 7 czerwiec br. na Stadionie Miejskim im. Alfonsa Guzińskiego (ul. Bałdowska 11, Tczew)Zawody rozpoczną się o godz. 10.00. Będą rozgrywane w grupach wiekowych od 5 do 18 lat na 200 m, 400 m i 800 m (biegi majtka, marynarza, admirała, chorążego itd.).Zawody są otwarte dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych, więc każdy znajdzie coś dla siebie! Nie liczy się tylko wynik – liczy się dobra zabawa, sportowa rywalizacja i wspólne przeżywanie emocji! Organizator przewiduje medale pamiątkowe dla wszystkich biegaczy!Zapisać można się online do 5.06.2025: https://elektronicznezapisy.pl/event/12790.htmlb) lub w biurze zawodów 7.06.2025 od godz. 8.00 do 15 minut przed każdą wyznaczoną godziną startu danej kategorii wiekowej.Przypominamy, że wymagane jest, aby zawodnicy do 13-tego roku życia pojawili się na zawodach z rodzicem bądź opiekunem prawnym.Niepełnoletni zawodnicy powyżej 13-tu lat, którzy nie mogą pojawić się z opiekunem, powinni dostarczyć do biura zawodów kartę zgłoszeniową podpisaną przez rodzica bądź opiekuna prawnego (karta dostępna na stronie https://elektronicznezapisy.pl/event/12790/clients.html po zakończeniu rejestracji). Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.06.2025 08:00 – Data zakończenia wydarzenia: 07.06.2025 13:30
Reklama