18 uczniów wyjechało do naszych zachodnich sąsiadów pod opieką dwóch nauczycielek – Marii Jakubowskiej i Marii Kosmacz.
Nie tylko zwiedzanie...
W czasie wymiany dzieci nocują w domach swoich niemieckich koleżanek i kolegów, spotykają się codziennie w szkole, uczestniczą w przygotowanych zajęciach, realizują projekty, wspólnie wyjeżdżają na wycieczki i bawią się na popołudniowych imprezach. Pierwszego dnia przywitano ich w szkole śniadaniem, później pani dyrektor opowiadała o szkole i mieście. Potem odbyły się gry i zabawy integracyjne, które miały pomóc poznać nowych przyjaciół. Młodzież udała się do parku wodnego, a drugiego dnia zwiedzała Hamburg (m. in. Stare Miasto z ratuszem i kościołem św. Michała). Pogoda sprzyjała spacerom po mieście. Trzeciego dnia była wycieczkę i projekt pt. „Rzeka”. Uczestnicy pojechali autobusem wzdłuż Łaby, zwiedzali zabytkową cegielnię, przepłynęli na wyspę Krautsand, gdzie odbył się piknik, wspólne zabawy na piasku i podziwianie przepływających statków. W drodze powrotnej pojechali do miasta Glückstadt, gdzie poznawali tajemnice „Happy-Town”.
Podziwiali pracę modelarzy
Odbyły się też lekcje plastyki - każdy uczestnik własnoręcznie pomalował i ozdobił bawełnianą koszulkę. Pomysły były różne, od symboli charakterystycznych dla Polski i Niemiec, po własne imiona, nazwy miast i serduszka. Te specjalne farby do malowania na tkaninie wystarczyło przeprasować, aby je utrwalić. Później tak ozdobione koszulki można prać nawet w pralce. Przed południem grupa pojechała po raz drugi do Hamburga, gdzie oglądała m. in. Muzeum Miniaturowych Kolejek - na trzech kondygnacjach można było podziwiać makiety różnych miast z całego świata oraz pomysłowość modelarzy, którzy do ich budowy użyli setki tysięcy wagoników linii kolejowych, budynków i postaci. W czasie ekspozycji regularnie zmienia się oświetlenie, co powoduje powstawanie efektu miasta za dnia i miasta w nocy. Młodzież odbyła jeszcze podróż statkiem po porcie i oglądała słynną dzielnicę spichrzów. Wzięła też udział w polsko - niemieckim wieczorze przy grillu, zabawach i dobrej muzyce.
Będzie rewizyta
W sobotę czekało na uczestników wiele różnych atrakcji, np. zwiedzanie ogrodu zoologicznego, czy Parku Safari. W niedzielę, ostatniego dnia pobytu, dzieci realizowały program przygotowany specjalnie dla nich przez rodziny gospodarzy. Podczas wieczornego pożegnania uczniowie wymienili numery telefonów komórkowych i adresy mailowe, by pozostać w kontakcie do czasu rewizyty, czyli przyjazdu uczniów niemieckich do Tczewa pod koniec września br. Dla nauczycielek przygotowano specjalny program wieczorny, w trakcie którego m. in. oglądano film w klubie filmowym oraz oklaskiwano operę kameralną Giovanniego Paisiello „Król Teodor w Wenecji”. Wymiana nie mogłaby się odbyć bez finansowego wsparcia warszawskiego biura Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży, które współfinansuje te spotkania od 20 lat.
Napisz komentarz
Komentarze