Rodzaj leasingu a kwestie podatkowe
To, co stanowi koszt uzyskania przychodu po stronie leasingobiorcy, zależy od wybranej formy finansowania. W przypadku leasingu operacyjnego przedsiębiorca ma prawo zaliczyć do kosztów podatkowych całą opłatę wstępną, a także wszystkie raty leasingowe i wydatki związane z bieżącą eksploatacją pojazdu (np. na zakup paliwa). Jeśli jednak właściciel firmy zawarł umowę leasingu finansowego, koszt uzyskania przychodu stanowią przede wszystkim odpisy amortyzacyjne. Ponadto część odsetkowa raty oraz codzienne koszty użytkowania obniżają podstawę opodatkowania.
Prawo do odliczania VAT od rat leasingowych
Jeżeli podatnicy (w tym przypadku przedsiębiorcy) wykonują działalność opodatkowaną VAT, a leasingowane ciągniki siodłowe są wykorzystywane w tej działalności, przysługuje im prawo do odliczenia VAT naliczonego i wykazanego na fakturze dokumentującej raty leasingowe. W przypadku wydatków związanych z pojazdami można zasadniczo odliczyć 50% kwoty podatku wynikającej z otrzymanej faktury. Jednakże w niektórych przypadkach istnieje szansa odliczania 100% podatku VAT – przedmiot umowy leasingu musi być przeznaczony wyłącznie do użytku firmowego.
Na podstawie art. 86a ust. 4 ustawy o VAT pojazdy uznaje się za wykorzystywane jedynie do działalności gospodarczej podatnika, jeśli sposób ich wykorzystywania, zwłaszcza na określonych przez podatnika zasadach ich używania, potwierdzony dodatkowo prowadzoną ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą albo jeżeli konstrukcja takich pojazdów nie pozwala ich użytkowanie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą bądź powoduje, że przeznaczenie ich do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.
Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług, ciągnik siodłowy mieści się w grupie ciągników drogowych. Pojazd ten został zaprojektowany co do zasady do ciągania naczepy połączonej z nim za pomocą siodła i do niego nie stosuje się ustawowych ograniczeń przy rozliczeniach (np. ograniczenia do 50%). Przedsiębiorcy przysługuje zatem pełne prawo do odliczenia VAT od wydatków na leasingowane ciągniki siodłowe.
Raty leasingu a koszty uzyskania przychodu
Z punktu widzenia przepisów o podatku od towarów i usług, umowa leasingu operacyjnego jest umową o świadczenie usług. W określonym czasie jedna ze stron – leasingobiorca – używa przedmiot stanowiący własność leasingodawcy, a podstawowa forma wynagrodzenia za opisaną usługę to czynsz (rata). Raty leasingowe są kosztem uzyskania przychodu leasingobiorcy, o ile dany przedmiot używa się w działalności gospodarczej, a ponoszone z tego tytułu koszty służą osiągnięciu przychodu.
Leasing ciągnika siodłowego to bardzo wygodna forma pozyskania pojazdu dla firmy. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba zastanowić się, który jego rodzaj okaże się korzystniejszy – operacyjny czy finansowy. Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia rozliczenia podatku VAT. W przypadku leasingu ciągnika siodłowego można odliczyć 100% VAT, ciesząc się z korzyści finansowych dla swojego przedsiębiorstwa.