piątek, 23 maja 2025 14:11
Reklama

Leasing ciągnika siodłowego – czy można odliczyć podatek VAT

Leasing jest szczególnie opłacalnym rozwiązaniem, gdy zamierzasz pozyskać dla swojej firmy bardzo drogie, specjalistyczne pojazdy, których nabycie w inny sposób okazałoby się zbyt trudne i kosztowne. Za popularną formą finansowania przemawiają też korzyści podatkowe. Sprawdź, czy możesz odliczyć podatek VAT w przypadku leasingu ciągników siodłowych.
Leasing ciągnika siodłowego – czy można odliczyć podatek VAT

Rodzaj leasingu a kwestie podatkowe

To, co stanowi koszt uzyskania przychodu po stronie leasingobiorcy, zależy od wybranej formy finansowania. W przypadku leasingu operacyjnego przedsiębiorca ma prawo zaliczyć do kosztów podatkowych całą opłatę wstępną, a także wszystkie raty leasingowe i wydatki związane z bieżącą eksploatacją pojazdu (np. na zakup paliwa). Jeśli jednak właściciel firmy zawarł umowę leasingu finansowego, koszt uzyskania przychodu stanowią przede wszystkim odpisy amortyzacyjne. Ponadto część odsetkowa raty oraz codzienne koszty użytkowania obniżają podstawę opodatkowania.

Prawo do odliczania VAT od rat leasingowych

Jeżeli podatnicy (w tym przypadku przedsiębiorcy) wykonują działalność opodatkowaną VAT, a leasingowane ciągniki siodłowe są wykorzystywane w tej działalności, przysługuje im prawo do odliczenia VAT naliczonego i wykazanego na fakturze dokumentującej raty leasingowe. W przypadku wydatków związanych z pojazdami można zasadniczo odliczyć 50% kwoty podatku wynikającej z otrzymanej faktury. Jednakże w niektórych przypadkach istnieje szansa odliczania 100% podatku VAT – przedmiot umowy leasingu musi być przeznaczony wyłącznie do użytku firmowego.

Na podstawie art. 86a ust. 4 ustawy o VAT pojazdy uznaje się za wykorzystywane jedynie do działalności gospodarczej podatnika, jeśli sposób ich wykorzystywania, zwłaszcza na określonych przez podatnika zasadach ich używania, potwierdzony dodatkowo prowadzoną ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą albo jeżeli konstrukcja takich pojazdów nie pozwala ich użytkowanie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą bądź powoduje, że przeznaczenie ich do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług, ciągnik siodłowy mieści się w grupie ciągników drogowych. Pojazd ten został zaprojektowany co do zasady do ciągania naczepy połączonej z nim za pomocą siodła i do niego nie stosuje się ustawowych ograniczeń przy rozliczeniach (np. ograniczenia do 50%). Przedsiębiorcy przysługuje zatem pełne prawo do odliczenia VAT od wydatków na leasingowane ciągniki siodłowe.

Raty leasingu a koszty uzyskania przychodu

Z punktu widzenia przepisów o podatku od towarów i usług, umowa leasingu operacyjnego jest umową o świadczenie usług. W określonym czasie jedna ze stron – leasingobiorca – używa przedmiot stanowiący własność leasingodawcy, a podstawowa forma wynagrodzenia za opisaną usługę to czynsz (rata). Raty leasingowe są kosztem uzyskania przychodu leasingobiorcy, o ile dany przedmiot używa się w działalności gospodarczej, a ponoszone z tego tytułu koszty służą osiągnięciu przychodu.

Leasing ciągnika siodłowego to bardzo wygodna forma pozyskania pojazdu dla firmy. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba zastanowić się, który jego rodzaj okaże się korzystniejszy – operacyjny czy finansowy. Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia rozliczenia podatku VAT. W przypadku leasingu ciągnika siodłowego można odliczyć 100% VAT, ciesząc się z korzyści finansowych dla swojego przedsiębiorstwa.

 

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Krótkie metraże Davida Lyncha w Tczewie! W repertuarze sześć filmów wybitnego reżysera Krótkie metraże Davida Lyncha w Tczewie! W repertuarze sześć filmów wybitnego reżysera Zobaczcie, jak wybuchały płomienie ognia, który towarzyszyć będzie fanom kina na całym świecie przez kolejne dekady, w wyjątkowym zestawie sześciu krótkometrażowych filmów Davida Lyncha z początków jego kariery. Szkice pomysłów, które później zachwycą w „Miasteczku Twin Peaks” i „Zagubionej autostradzie” – niepohamowana twórcza odwaga i kreatywność czasów studenckich reżysera. To także pierwsze współprace Lyncha z Pieńkową Damą, Hawkiem czy Harrym Deanem Stantonem. Każdy z filmów jest poprzedzony krótkim wstępem samego reżysera, który w anegdotyczny i typowy dla swojego humorystycznego stylu wypowiedzi sposób, przybliża historie ich powstawania.Zestaw pokazuje również zróżnicowanie artystycznych zainteresowań Lyncha. Znajdziecie tu m.in. poklatkową malarską animację „Sześciu mężczyzn, którym robi się niedobrze (sześć razy)”, oniryczną, awangardową adaptację snu w „Alfabecie”, slapstickową komedię o ludzkiej wspólnocie przełamującej bariery językowe w „Kowboju i Francuzie” oraz hołd złożony braciom Lumière w „Złych przeczuciach po złym czynie”. Program:Sześciu mężczyzn, którym robi się niedobrze (sześć razy) / Six Man Getting Sick (Six Times) / reż David Lynch / USA / 1967 / 4’ + wstęp reżyseraAlfabet / The Alphabet / reż. David Lynch / USA / 1968 / 4’ + wstęp reżyseraBabcia / The Grandmother / reż. David Lynch / USA / 1970 / 34’ + wstęp reżyseraKaleka I & II / The Amputee I & II / reż. David Lynch / USA / 1973 / 4’ & 5’ + wstęp reżyseraKowboj i Francuz / The Cowboy and the Frenchman / reż. David Lynch / Francja / 1988 / 26’ + wstęp reżyseraZłe przeczucia po złym czynie / Premonitions Following an Evil Deed (Lumière) / reż. David Lynch / Francja / 1995 / 1’ + wstęp reżysera *Tekst kuratorski: Marcin Prymas; Redakcja: Karolina Sienkiewicz  Projekcja Krótkie metraże Davida Lyncha: 1966-1995Całość trwania zestawu + wstępy Davida Lyncha: 93 minuty.25.05.2025r, godz. 16.00Sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztukiul. kard. St. Wyszyńskiego 10 w TczewieWstęp wolny! Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.05.2025 16:00 – Data zakończenia wydarzenia: 25.05.2025 18:00
Ruszają zapisy na zawody biegowe dla dzieci na stadionie lekkoatletycznym! Ruszają zapisy na zawody biegowe dla dzieci na stadionie lekkoatletycznym! Tczewskie Centrum Sportu i Rekreacji zaprasza dzieci i młodzież na Biegowy Puchar im. Kazimierza Zimnego, urodzonego w Tczewie wybitnego polskiego lekkoatlety, medalisty letnich Igrzysk Olimpijskich w biegu na 5000 metrów. Zawody zaliczane są do cyklu biegów dla dzieci i młodzieży Puchar Pomorza. To doskonała okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności, pokonać własne ograniczenia i poczuć prawdziwą sportową atmosferę!Zawody odbędą się 7 czerwiec br. na Stadionie Miejskim im. Alfonsa Guzińskiego (ul. Bałdowska 11, Tczew)Zawody rozpoczną się o godz. 10.00. Będą rozgrywane w grupach wiekowych od 5 do 18 lat na 200 m, 400 m i 800 m (biegi majtka, marynarza, admirała, chorążego itd.).Zawody są otwarte dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych, więc każdy znajdzie coś dla siebie! Nie liczy się tylko wynik – liczy się dobra zabawa, sportowa rywalizacja i wspólne przeżywanie emocji! Organizator przewiduje medale pamiątkowe dla wszystkich biegaczy!Zapisać można się online do 5.06.2025: https://elektronicznezapisy.pl/event/12790.htmlb) lub w biurze zawodów 7.06.2025 od godz. 8.00 do 15 minut przed każdą wyznaczoną godziną startu danej kategorii wiekowej.Przypominamy, że wymagane jest, aby zawodnicy do 13-tego roku życia pojawili się na zawodach z rodzicem bądź opiekunem prawnym.Niepełnoletni zawodnicy powyżej 13-tu lat, którzy nie mogą pojawić się z opiekunem, powinni dostarczyć do biura zawodów kartę zgłoszeniową podpisaną przez rodzica bądź opiekuna prawnego (karta dostępna na stronie https://elektronicznezapisy.pl/event/12790/clients.html po zakończeniu rejestracji). Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.06.2025 08:00 – Data zakończenia wydarzenia: 07.06.2025 13:30
Reklama