wtorek, 7 maja 2024 14:41
Reklama
Reklama
Reklama

Wystawa na 100-lecie Klubu „Wisła” Tczew. Tradycja, historia i dokonania zasłużonego klubu

Wystawę upamiętniającą dokonania Klubu Sportowego „Wisła” Tczew można oglądać na placu przed Dworcem PKP. 22 marca dokonano jej uroczystego otwarcia. Symbolicznie przecinali wstęgę obecni sportowcy klubu oraz weterani, którzy trenowali z niemałymi sukcesami przed laty.
Wystawa na 100-lecie Klubu „Wisła” Tczew. Tradycja, historia i dokonania zasłużonego klubu

Autor: Artur Wirkus

Otwarcia wystawy dokonali m.in. Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa; starosta Mirosław Augustyn, Roman Szlagowski oraz prezes Damian Mielewczyk.

Damian Mielewczyk jest bokserem wagi półśredniej. Notkę o nim możemy znaleźć m.in. w wikipedii, która podaje: „Pięściarz MKS „Wisła” Tczew. Brązowy medalista Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Ostrołęce. Zdobywca pierwszego miejsca na Międzynarodowym Turnieju Bokserskim w Kłajpedzie na Litwie, pierwszego miejsca na Międzynarodowym Turnieju Bokserskim im. Aleksego Antkiewicza w Słupsku oraz pierwszego miejsca na Międzynarodowym Turnieju Bokserskim im. Józefa Kruży w Tczewie”.


Na ekspozycję uliczną składa się 26 tablic, na których widnieją osoby, które tworzyły klub przez dziesięciolecia, jak i wielkie dokonania najsławniejszych zawodników „Wisły” jak np. Mariana Stawickiego, piłkarza ręczny, króla strzelców,grającego w II lidze w latach 971 – 1974. W II lidze w 1974 grali także piłkarze: śp. Lech Stoliński, Mirosław Augustyn czy Tadeusz Sojka. Od nich zaczęła się trwająca do dziś passa sportowa tczewskich piłkarzy i piłkarek ręcznych.

 


- Cieszę się, że mogę uczestniczyć w 100-leciu klubu, będąc do tego czynnym zawodnikiem klubu, który zawsze był wierny barwom biało-czerwonym – mówił Mirosław Augustyn. - Cieszę się, że przybyło tak wiele osób. Jest i Leszek Kosedowski, Roman Ormianin, Marian Stawicki, Piotr Domanek, Zenon Drewa... Dziękuję tym wszystkim, którym zawdzięczamy, że to 100-lecie będzie honorowane przez cały rok, że zaczynamy od wystawy. Ale do tego wszystkiego byli potrzebni ludzie.


 

Namawiano na wydrukowanie sobie pamiątek z informacjami o klubie, bo wówczas zachowają się one na długo.

 


- 26 plansz, jak 26 punktów w meczu na 100-lecie KS „Wisła” Tczew – stwierdził autor wystawy Józef Ziółkowski z Fabryki Sztuk. - Kapitanem drużyny był Zenon Drewa, sędzią głównym Wojciech Wiernik, komentatorem Marian Stawicki, a sekundantem Ryszard Kruża. Zmaganiom przyglądali się pracownicy Fabryki Sztuk, z dyrektor Alicja Gajewską. W 100-letniej działalności było jak zawsze z prądem i pod prąd. Co widać jak się tworzy taką wystawę. Dzisiaj dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania. Klubowi zaś życzę, by było zawsze z prądem a nie pod prąd.

 

Podkreślano, że niewiele klubów może cieszyć się ze 100-lecia istnienia. Klub Wisła, jak wspomnieliśmy to tradycje bokserskie. Dlatego też Damian Mielwczyk, który wprowadza „Wisłę” w nowe 100-lecie został uhonorowany Medalem 100-lecia Polskiego Związku Bokserskiego.


 

(tomm)/Fot. Artur Wirkus



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
tczewianin 03.04.2024 17:04
Bardzo cieszy obecność pana prezydenta, świadcząca, że jest blisko spraw zwykłych ludzi. Swego czasu, lata temu tczewska Wisła grała niezły III ligowy futbol i miała wcale liczną grupę kibiców. Zenona Drewę co starsi tczewianie pamiętają jako utalentowanego, młodego futbolistę...a inne sekcje (np. bokserska) wydały solidnych zawodników. Fajnie, że pan prezydent pamięta o zasłużonym tczewskim klubie -baraże (przegrane niestety) o II ligę w 70 -tych latach ub. wieku z Jagiellonią Białystok i Wisłą Płock, o mały włos(jedną bramkę ), sukcesy bokserów ...jak pamiętam - wicemistrzostwo Europy Janusza S. trochę się tego uzbierało ...o kolejarskiej Unii też wypada niekiedy przypomnieć ...to były czasy !!:))

mieszkaniec 04.04.2024 11:23
Psychiatrę kiedy ostatnio odwiedziłeś tczewianin?

Reklama