sobota, 23 listopada 2024 17:51
Reklama
Reklama

O pomorskich lasach na przestrzeni dziejów

„Abyście w puszczach naszych szkód nie czynili... Gospodarka leśna w województwie pomorskim w latach 1565-1772”, to tytuł książki dr Michała Kargula, którą promowano w piątek, 14 grudnia, w Fabryce Sztuk. Książki ciekawej, choć jak zauważył sam autor - o dość hermetycznej tematyce.
O pomorskich lasach na przestrzeni dziejów

Publikacja powstała na bazie doktoratu prezesa Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Tczewie (oraz absolwenta Technikum Leśnego w Tucholi), obronionego na Uniwersytecie Gdańskim w 2009 r. pod kierunkiem prof. Józefa Arno Włodarskiego.

Cezura czasowa wiąże się z datą pierwszej lustracji województwa pomorskiego, która dostarczyła ogromnej liczby informacji na temat życia gospodarczego dóbr królewskich (w 1565 r.) oraz pierwszym rozbiorem Polski (1772 r.) i początkiem pruskiego etapu dziejów gospodarki leśnej. Autor przedstawia charakterystykę tej gałęzi gospodarki w lasach królewskich, kościelnych, szlacheckich i miejskich.

- Książka jest ponadczasowa - podkreślił w laudacji Krzysztof Korda, wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego. - Autor zajął się tematyką trudną i obecnie niepopularną. Niewielu badaczy zajmowało się gospodarką leśną, a na Pomorzu nie było dotąd monograficznego opracowania tematu w badanym okresie. Przed Kargulem tematyką tą zajmował się tylko prof. Wacław Odyniec, zmarły przed 13 laty. To dzieło będzie jeszcze żyło przez wiele lat.

Publikacja została atrakcyjnie wydana, na dobrej jakości papierze i w twardej oprawie. Zawiera m. in. reprodukcje map, słownik pojęć leśnych i przelicznik miar i wag.

- Nowoczesna gospodarka leśna to nie jest wcale pomysł pruski - mówił dr Michał Kargul. - Lasy Pomorza nie były wcześniej spustoszone, a od średniowiecza, nie licząc zmniejszenia  areału, zachowały się w dobrym stanie do dzisiaj. Prusacy przyszli więc na gotowe, bo proces zalesiania dokonywał się w XVI i XVII wieku.

Autorowi debiutu gratulowali starosta Józef Puczyński, przewodniczący Rady Powiatu Piotr Odya i dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Urszula Wierycho. Wszyscy życzyli… kolejnych książek.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kabaret Ani Mru-Mru - grafika www NOWY TERMIN Kabaret Ani Mru-Mru - grafika www NOWY TERMIN ZMIANA TERMINU KABARET ANI MRU-MRU w premierowym programie „Mniej więcej” . Przekazujemy komunikat od Organizatora występu Kabaretu Ani Mru Mru – Scena Studio Jacek Pawlewski:W związku z chorobą w rodzinie jednego z członków Kabaretu, występ planowany na 26 października 2024r. zostaje przeniesiony na inny termin – 19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00 Wszystkie zakupione bilety zachowują ważność. W przypadku, gdyby nowy termin Państwu nie odpowiada - bilety można zwrócić. ZWROT BILETÓW:Osoby, które zakupiły bilety online przez system sprzedaży Interticket.pl otrzymają zwrot środków na konto bankowe. Wymagany jest kontakt /e-mail/ z interticket.plosoby, które zakupiły bilety w Kasie CKiS - zapraszamy do kasy po zwrot środków finansowych.osoby, które zakupiły bilety przez inne systemy sprzedaży – biletyna.pl, kupbilecik.pl – prosimy o kontakt e -mail z tymi bileteriamiPrzepraszamy za utrudnienia! ***Historia kabaretu ANI MRU-MRU nie jest długa, bo kabaret nie jest aż taki stary. Powstał tak naprawdę we wrześniu 1999 roku. Skład: Marcin Wójcik, Michał Wójcik oraz Waldemar Wilkołek.Kabaret ANI MRU-MRU wystąpi w Tczewie z najnowszym programem „Mniej więcej”! W nim nowe oblicze kabaretu i nowe niesamowite skecze, których długo nie zobaczycie w telewizji!\\  Nowy termin Kabaretu Ani Mru-Mru19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 19.01.2025 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 19.01.2025 22:00
Reklama
Reklama