sobota, 30 listopada 2024 00:40
Reklama
Reklama

Niecodzienna płyta "Ajagore” z Prońko i Możdżerem

TCZEW. W hołdzie Romanowi Landowskiemu - „Ajagore” nagra niecodzienną płytę. W projekcie mają wziąć udział artyści o uznanych nazwiskach, jak choćby pianista Leszek Możdżer czy wokalistka Krystyna Prońko.
Niecodzienna płyta "Ajagore” z Prońko i Możdżerem
22 sierpnia ub. roku zmarł Roman Landowski - poeta, prozaik i publicysta, regionalista kociewski, Honorowy Obywatel Miasta Tczewa. Teraz do Jego tekstów tczewski zespół „Ajagore” tworzy muzykę na płytę. W tym ambitnym projekcie mają wziąć udział artyści o uznanych nazwiskach, jak choćby pianista Leszek Możdżer czy wokalistka Krystyna Prońko.

„Ajagore” chce wydać płytę w tym roku. Dotychczas przygotowali ok. 75 proc. materiału. Ten niecodzienny pomysł, mający także promować Tczew i Kociewie, spodobał się radnym z  Komisji Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Rady Miejskiej w Tczewie. Radni byli za wsparciem tego artystycznego przedsięwzięcia. Również radni z komisji finansowo-budżetowej poparli ich projekt. Zespół może się ubiegać o środki w czerwcowej  korekcie budżetu miasta. Wcześniej należałoby ustalić formę przyznania dotacji i wysokość wsparcia.  

Wspólne przedsięwzięcie
To piękna inicjatywa w hołdzie Romanowi Landowskiemu. Ta płyta może „pracować” na jubileusz 750-lecia Tczewa już w tym roku. Zrobią ją zawodowcy i zaproszą gości o uznanych nazwiskach. To nie są wykonawcy grający „plastikową” muzykę. W zamyśle muzyków, wspólne przedsięwzięcie z miastem (bo na to potrzeba sporych środków) sprawi, że nazwy Tczew, Kociewie i Landowski wyjdą daleko poza Tczew.
- Świetni fachowcy, zawodowcy – rekomendował muzyków Ajagore Tadeusz Żmijewski, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. – Współpracujący choćby z takimi nazwiskami jak Krystyna Prońko czy Grażyna Łobaszewska. To jest rdzennie tczewski zespół. Wielokrotnie korzystałem z ich wykonawstwa.

Promocja przed promocją
- Dziękujemy za możliwość prezentacji – mówił Leszek Barwik, menedżer zespołu. - Dziś zespół wraca do swoich korzeni, do płyty pt. „Ajagore”.  Ta niebanalna folkowa produkcja świadczy o profesjonalizmie grupy. Propozycja nagrania płyty z tekstami Romana Landowskiego nie powinna budzić kontrowersji. To najważniejszy literat naszego regionu, a jego teksty są ponadczasowe, jednocześnie uniwersalne i tkwiące głęboko w Kociewiu.
Muzycy „Ajagore” występowali na czołowych festiwalach w kraju, uczestniczyli w programach telewizyjnych, nagrywali w profesjonalnych studiach, występowali z orkiestrą. Ich wszechstronność jest dużym atutem. Tytuł roboczy płyty to „Szukając źródeł”, wzięty z wiersza. Jest duża szansa, aby twórczość Landowskiego i Kociewia trafiła do szerokiego kręgu ludzi nie tylko w Polsce. Będziemy zaszczyceni gdybyśmy mogli razem przeprowadzić tę ideę.

Nie tylko książki
Zespół chciałby wydać płytę w nakładzie 5 tys. egzemplarzy.
- W ten sposób płyta dotrze do większej liczby osób – uzasadnia Leszek Barwik. - Miasto miałoby gadżet promocyjny. Im wyższy nakład, tym niższy koszt jednostkowy płyty. Chcemy grać w wielu miejscach. Jest pomysł trasy koncertowej po miastach partnerskich Tczewa. Koszt wytłoczenia płyty to ok. 30 tys. zł. Poza tym Leszek Możder potrzebuje studia z fortepianem.
- Przy książkach mówimy o zakupie, nie o dofinansowaniu. Czyli w grę wchodziłby zakup płyt, a jeśli to promocja to poprzez Biuro Promocji Miasta - zauważyła radna Brygida Genca.
- Patrząc na nazwiska, widać że to wielkie przedsięwzięcie, które warto poprzeć – stwierdził radny Mirosław Augustyn. - Promocja miasta płytą w ramach 750-lecia to świetny pomysł.
- Na pewno to cenna inicjatywa – dodał Kazimierz Smoliński. - Niezależnie od naszych decyzji zespół swoje zrobi.
- Idea bardzo piękna, a zarazem jest gwarancja wysokiego poziomu artystycznego – powiedziała Grażyna Antczak. - Promocja poprzez płytę jest dobrym pomysłem. W przeszłości nie wszystkie gadżety były udane.
„Ajagore” mają wspomóc tacy artyści jak: Krystyna Prońko, Grażyna Łobaszewska, Leszek Możdżer, kwartet Jorgi, Grzegorz Nagórski, aktor Dariusz Siastacz. Nie jest to jedyny zespół ubiegający się o wsparcie finansowe od miasta, ale trudno stawiać ich propozycję artystyczna na równi np. ze szkolnym zespołem.

Nie tylko literat
Roman Landowski (ur. 1937 w Świeciu nad Wisłą, zm. 22 sierpnia 2007 r. w Tczewie). Był m.in. księgarzem, bibliotekarzem i edytorem. Założył w Tczewie teatr poezji i publicystyki Scena Literacka „Propozycje”. Jeden z założycieli Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej, Kociewskiego Kantoru Edytorskiego oraz Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Sugestia”. Kierował redakcją „Kociewskiego Magazynu Regionalnego”. Autor „Bedekera Kociewskiego”. W dorobku literackim ma 14 książek, w tym: trzy powieści, dwa wznawiane zbiory baśni i podań pomorskich, trzy tomiki poetyckie oraz kilka książkowych publikacji eseistycznych. W 2003 r. Rada Miejska Tczewa przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

npunjoy 02.04.2012 10:57
qrSwu4 <a href="http://bbwrxvkkwhsn.com/">bbwrxvkkwhsn</a>, [url=http://yqhhyzqdujxh.com/]yqhhyzqdujxh[/url], [link=http://rvxkjjmkkgik.com/]rvxkjjmkkgik[/link], http://xbbjvojotxri.com/

egtzphvnd 02.04.2012 10:57
q7NpOs <a href="http://upeznrllxpui.com/">upeznrllxpui</a>, [url=http://xflnshjmutul.com/]xflnshjmutul[/url], [link=http://nlogtywotvao.com/]nlogtywotvao[/link], http://vawabpzzeeod.com/

andzej 29.05.2011 12:12
pozdrowienia dla leszka wisni

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama