sobota, 30 listopada 2024 13:30
Reklama
Reklama

Pary na parkiecie - przewrotki i wpadanie na siebie

TCZEW. Ponad 200 par z całej Polski z 33 klubów rywalizowało w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Turnieju Tańca. Zainteresowanie było tak duże, że publiczność z trudem mieściła się na widowni. Od czasu do czasu na scenie było dramatycznie, gdy któraś z par się przewróciła. Podczas standardów w pewnym momencie pary niemal wpadły na siebie.
Pary na parkiecie - przewrotki i wpadanie na siebie
Największą popularnością cieszyły się zmagania bloku pierwszego i drugiego z uwagi na występujące dzieci (nawet 8- i 9-letnie) oraz młodzież do 13. roku życia. Zainteresowanie było tak duże, że publiczność z trudem mieściła się na widowni. Występy były ze wszystkich stron nagrywane i fotografowane.

Prezencja i... fryzura
Przed występami tancerki i tancerze poprawiali włosy, lakierowali je, żelowali i woskowali. Niektóre pary trenowały ostatni raz tuż za parkietem. Nic dziwnego, w tańcu liczy się nie tylko technika, ale i prezencja oraz pierwsze wrażenie. Ważne jest wszystko - od tanecznego ukłonu przed publicznością do ostatniej sekundy tańca.
- Jesteśmy trochę zdenerwowani – mówili Marcin z Gdańska i Agnieszka z Gdyni. - Jive i rumba to nasze mocne strony. Tańczymy razem już z 8 lat, obecnie w sopockiej „Fali”.
Po każdym występie mamy podbiegały do córek i poprawiały im fryzurę, podawały wodę.
- Kibicuje 12-letniej córce Oli – powiedział nam Zbigniew Grochola. - Taki turniej to większe przeżycie dla rodziców niż dla dzieci. Ola trenuje w Studiu Tańca Piotra Popielarczyka. Bardziej lubi tańce latynoamerykańskie, zwłaszcza sambę. Powinien być finał. Córka tańczy z obecnym partnerem od 4 lat. Zdobyli już klasę taneczną E i niewiele brakuje im do klasy C. Ola wciągnęła się w taniec przez przypadek, przez koleżankę...

Dramaty na scenie
Jedna z mam oglądała z przejęciem popis córki w jednej z młodszych kategorii, ale za to w klasie tanecznej C. Mówiła, że nie jest zdenerwowana, bo to już któreś z kolei zawody.
Martyna trenuje 3 lata. Występuje w pięknej, zielonej sukience. Mama cały czas w gotowości, gdy córka schodzi z parkietu od razu podbiega.
W trzecim bloku - dużo par w kategorii 12-13 lat. Od czasu do czasu na scenie robi się dramatycznie, gdy któraś z par się przewróci. Podczas standardów w pewnym momencie pary niemal wpadły na siebie.
Karolina Hajduk zajęła 6. miejsce w kategorii powyżej 15 lat w grupie E:
- W takich turniejach brałam już udział kilkanaście razy. Najlepiej czułam się w sambie i tangu. Było dużo zawodników...
Piotr Popielarczyk (organizator i szef szkoły tańca), przechodząc rozpoznał swoją uczennicę i jej pogratulował.

Luźniej i do północy
W czwartym bloku zrobiło się dużo luźniej na widowni. Choć startowały bardziej zaawansowane pary. Może dlatego, że na tym etapie pojawiło się mniej członków rodzin?
Rozpoczęło się z dużym opóźnieniem. Zamiast o godz. 18.30 tancerze wystartowali po godz. 20. Poproszono rozgrzewające się pary (tzw. roztańczenie), aby spróbowały tylko po jednym tańcu, bo czas gonił. A do udziału zgłosiło się mnóstwo par. Ostatni pucharowi zwycięzcy odbierali laury po północy...
W półfinałach sambę rozegrano w dwóch rundach tanecznych. W całym czwartym bloku tancerze musieli cały czas mieć się na baczności, bo numery, które kwalifikowały się do kolejnych rund były podawane ciurkiem.
Szkoda, że organizatorzy za każdym razem nie zapowiadali jaki taniec akurat jest wykonany. Dla osób nie obeznanych z tańcem byłoby to dużym ułatwieniem.

Wysoki poziom
Główny sędzia w jury Arkadiusz Ziętowski, prezes Pomorskiego Związku Tańca Sportowego był pod wrażeniem wysokiego poziomu grupy dziecięcej w wieku 8-9 lat.
- Dobrze tańczyły też pary w kategorii 14-15 lat grupy B w trzecim bloku – ocenia Arkadiusz Ziętowski. - Zarówno standard, jak i łacinę (styl latynoamerykański) oceniam bardzo wysoko. Poziom wyszkolenia bardzo pomaga, także opanowanie parkietu. Niemniej liczy się też pierwsze wrażenie, już samo wejście i zejście z parkietu. Są sędziowie, którzy nie są trenerami na co dzień i dla nich pierwsze wrażenie jest bardzo istotne.
Organizatorem turnieju tańca było Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, w którego siedzibie odbywał się konkurs.

„Wykrzesać” wszystkie rezerwy
Rozmawiamy z Karoliną Wilk (14 lat) i Pawłem Obrockim (17 lat) z Klubu „Fama” Sopot - zwycięzcami w kat. powyżej 15 lat kl. B w stylu latino (zdobywcy Pucharu Prezydenta Tczewa).
- Jak wam się tańczyło?
P. Obrocki: – Dość ciężko. 6 tańców to bardzo duży wysiłek. Pod koniec musieliśmy „wykrzesać” z siebie wszystkie rezerwy.
- A jaki taniec wyszedł najlepiej?
P. Obrocki: – Mi jiv’a.
K. Wilk: - Mi najlepiej wychodziła samba. Razem tańczyliśmy już na ok. 10 turniejach. Tańczę 8 rok, a Paweł 11 lat. W Tczewie razem jesteśmy po raz drugi. Ale Paweł jeździ do Tczewa na turnieje od lat.
- Lubicie tu przyjeżdżać?
- P. Obrocki: – Podczas tutejszych konkursów panuje specyficzny klimat. Bardzo lubię atmosferę na tym turnieju. Te balkony, doping publiczności, po której widać, że lubi taniec. Podoba mi się, że sędziowie mają swoje miejsca na scenie, bo dzięki temu z góry widzą wszystko dokładnie co dzieje się na parkiecie. Sama sala jest także doskonale przygotowana do tańca.
- A jakie nagrody i wyróżnienia macie na koncie?
- K. Wilk: - Zdobyliśmy Mistrzostwo Okręgu Województwa Pomorskiego.

Wyniki w „starszych” kategoriach
● kat. pow. 15 lat, kl. B w stylu latino: 1. Paweł Obrocki, Karolina Wilk, Klub „Fala” Sopot; 2. Adam Bluj, Anna Grabowska, Dance&Dance Toruń; 3. Bartosz Kołecki, Monika Dacz, Estela Olsztyn.
● kat. pow. 15 lat, kl. B w stylu standardowym: 1. Tomasz Jędruszewski, Dominika Porzezińska, Klub „Fala” Sopot; 2. Łukasz Majewski, Karolina Łopoata, Dance&Dance Toruń; 3. Łukasz Wyszykiewicz, Joanna Kamińska, Finezja Poznań.

Miejsca tczewian
● kat. 12-13 lat, kl. E: 3. Damian Gawrych, Adrianna Szyszka;
● kat 14-15 lat, kl. D: 2. Filip Kuncewicz, Aleksandra Grochala, 3. Dominik Rogocki, Marta Kaszubowska;
● kat. pow. 15 lat, kl. D: 2. Miłosz Knopik, Daria Gromowska.
Wszyscy prezentowali się w stylu kombinacja 8T. Tancerze z Tczewa ćwiczą w ST Stakato Tczew - Studio Tańca Piotra Popielarczyka,
Tczewianie wywalczyli też czołowe lokaty w kategoriach młodszych (do 7 lat i 8-9 lat)






Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ZARĘCZONY POGRĄŻONY. Komediowa farsa o tym czy zaręczyny są początkiem końca mężczyzny? ZARĘCZONY POGRĄŻONY. Komediowa farsa o tym czy zaręczyny są początkiem końca mężczyzny? Już 1 grudnia na deskach Centrum Kultury i Sztuki wspomniana satyra komediowa.Czy zaręczyny mogą okazać się początkiem końca mężczyzny, czy może raczej szansą na nowy życiowy start? Zapraszamy do zawiłości męskiego świata w spektaklu „Zaręczony pogrąŹony”. Niezwykła farsa przyniesie odpowiedzi na to i wiele innych pytań, odkrywając, że nadmiar to prawdziwa przyczyna męskich kłopotów.Jedna kobieta to powód do poważnej refleksji, ale co się stanie, gdy pojawią się dwie, trzy, a może nawet cztery urocze panie naraz? Bohater naszej zwariowanej farsy – zmagając się z zemstą kobiet – wyrusza w niezapomnianą podróż przez męski raj, koedukacyjny czyściec, aż do dna męskiego piekła. Czy zdoła przetrwać tę pełną humoru i niespodzianek wycieczkę?„Zaręczony pogrąŻony” to zabawna włoska komedia w gwiazdorskiej obsadzie. Nie przegap tej piekielnie śmiesznej sztuki, która przeniesie Cię w świat męskich przygód i zaręczonych kłopotów. Sprawdź repertuar i zarezerwuj bilety online.Obsada:Elżbieta Romanowska/Alżbeta LenskaAnna MatysiakKatarzyna SowińskaKarolina NowakowskaTomasz DutkiewiczMikołaj KrawczykCzas trwania spektaklu: około 120 minut z przerwąOrganizator:  ADRIA ART Sp. z o.o.  01.12.2024, 15:00Sala widowiskowa CKiSTczew, ul. kard. Stefana WyszyńskiegoBILETY: 100-160 zł dostępne TYLKO na stronie www.adria-art.pl Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.12.2024 15:00 – Data zakończenia wydarzenia: 01.12.2024 18:00
Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama