sobota, 30 listopada 2024 11:55
Reklama
Reklama

Czwarta Srebrna Kreska dla Roberta Turło

TCZEW. Jury XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA Kraków 2008 kolejny raz wyróżniło tczewianina Roberta Turło - twórcę filmów animowanych dla dzieci. Tym razem Srebrna Kreska przypadła mu za bajkę „W odmętach kosmosu, czyli gdzie jest księżyc”.
Czwarta Srebrna Kreska dla Roberta Turło
OFAFA jest festiwalem, w którym spotykają się amatorzy, profesjonaliści i studenci szkół artystycznych. Tegoroczną Srebrną Kreskę wspólnie z tczewianinem odbierało łódzkie studio Anima-Pol, w którym wyprodukowano „W odmętach kosmosu”.
Miłośnicy twórczości Roberta Turło znajdą w tym filmie jego charakterystyczną kreskę, od której nieco odszedł podczas pracy nad ostatnią serią o „Misiu Fantazym”. Także kolorowe postacie, dokazujące na planach pełnych efektów graficznych.

Jak narodził się pomysł
Robert Turło w 2001 r., wspólnie z synem Julkiem, stworzył film „Kosmiczna Gra”. Była to fantazja na temat kosmosu, tajemniczej gry, w której uczestniczy szereg postaci. Wszystko to opatrzone dziecięcą, ożywioną kreską jego syna. Wykorzystano też głos Julka do stworzenia ścieżki dźwiękowej do animacji. Twórcy nie spodziewali się sukcesu, był to raczej eksperyment i zabawa formą niż film, który zdobywałby laury. Tymczasem posypały się nagrody. Srebrna Kreska i Nagroda Publiczności w 2001 r. na festiwalu OFAFA w Krakowie oraz „Wyróżnienie za poszukiwanie nowych dróg animacji dla dzieci” podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu (nagroda za opracowanie plastyczne).

Kosmiczna Gra wraca
Potem była praca na dwoma odcinkami Baśni Polskich: „Lodowa Góra” i „O królewnie zaklętej w żabę” (na które również spadł deszcze nagród) i 13 odcinków „Misia Fantazego”.
R. Turło zachęcony dobrymi recenzjami i uznając „Kosmiczną Grę” za dobry pomysł na fajną, nietypową serię dla dzieci, próbował zaoferować film TVP. Niestety, telewizja nie zdecydowała się na ten krok. Produkowanie animacji dla dzieci wciąż nie jest w Polsce zbyt popularne, a do tego kosztowne. Mimo to z roku na rok z polską animacją jest coraz lepiej.
- W 2004 r. prezes studia Anima-Pol Jadwiga Wendorff zaproponowała powrót do pomysłu z „Kosmicznej Gry”- wspomina Robert Turło. - Była tylko jedna uwaga: nowy film miał być klasyczną animacją z aktorskim dubbingiem i ścieżką dźwiękową. Musieliśmy jednak zakończyć serial o „Misiu Fantazym”, który powstawał w studio Poznańskim, by móc zająć się „Odmętami kosmosu”. Otrzymaliśmy na ten film 50 proc. dofinansowanie z Instytutu Sztuki Filmowej. Częściowo projekt został sfinansowany przeze mnie i Animapol.

Silna konkurencja na OFAFA
Chociaż „W odmętach...” jest w sumie filmem autorskim, to pracowało nad nim 10 animatorów. Interesujące jest, że udało się zaprosić do produkcji tczewskich i gdańskich artystów. Tczewianki: Wiesława Dolina i Ewa Pyzik pomalowały w komputerze sekwencje rysunków, co było bardzo pracochłonne. Krzysztof Różański z Gdańska opracował wspaniałe dekoracje. Całość muzycznie opracował i złożył (także gdańszczanin) Marek Kuczyński z pomocą Cezarego Joczyna.
- Bardzo się cieszę, że udało się zaangażować do pracy nad dubbingiem twórców z tzw. „zielonogórskiego zagłębia kabaretowego” – dodaje filmowiec. - Joanna Kołaczkowska – wcieliła się w Ucznia, Grzegorz Halama w Profesora, a Władysław Sikora w Asystenta. Podczas OFAFA w kategorii filmu dziecięcego była silna konkurencja. Bardzo ciekawe prace stworzyli m.in. Norbert Rasiński - „Król i królik” (zresztą jego praca zakwalifikowała się w 2007 r. na wrześniowy Cartoon Forum Katalonia w Gironie w  Hiszpanii), Andrzej Kukuła – „Kozucha Kłamczucha”, Jan Steliżuk – „Grzyby burzy”i  Anna Kaszuba-Dębska – „Felicjanek 10”.

Będzie kosmiczny serial?
Producenci z Aniam-Pol liczą, że „W odmętach kosmosu”, pomyślany jako pilot serialu w końcu stanie się nim, ale „serialowa klamka” jeszcze nie zapadła. Póki co Robert Turło został zaangażowany do produkcji dwóch kolejnych animacji do nowego 13-odcinkowego cyklu „Baśnie i Bajki Polskie”. Na razie powstają pierwsze kadry bajki „O Czarnym Lichu”. A jeśli chodzi o kolejną część cyklu cały czas trwa „burza mózgów”.
 - Na pewno chcemy by te bajki miały pozytywny przekaz, jakiś morał, by dzieci oglądając nasze filmy nie bały się iść po nich spać – mówi autor. - Dobrze jeśli działały by wychowawczo, a nawet terapeutycznie. Natomiast nie dążymy do epatowania przemocą i złymi emocjami.

Nagrody Roberta Turło
● OFAFA Kraków 2008 – Srebrna Kreska za film „W odmętach Kosmosu, czyli gdzie jest księżyc?”.
● Houston Worldfest Independent Film Festival (2007) - nagroda specjalna jury w kategorii film krótkometrażowy „O królewnie zaklętej w żabę” oraz Bronze Cairo 16th Cairo International Film Festival For Children (2006), Srebrna Kreska OFAFA 2005.
● New York Festival - World Gold Medal (2005) „Lodowa Góra”, Srebrna Kreska OFAFA 2003.
● OFAFA Kraków 2001 - Srebrna Kreska i Nagroda Publiczności “Kosmiczna gra”,
Międzynarodowy Festiwal Filmów Dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu - nagroda za opracowanie plastyczne, wyróżnienie za poszukiwanie nowych dróg animacji dla dzieci.
● Festiwal Wideoklipów “YACH-FILM” – Złoty Yach za najlepszy wideoklip “Hela!” (1998).
● FW “YACH-FILM” – nagroda za najlepszą animację „Oto są” (1997).
● Udział w wystawie “EXPO-92”, Sevilla - film „W.A.L.” (1992).
● Festiwal Filmowy w Cannes - nominacja do nagrody “Złota Palma” w dziedzinie filmu krótkometrażowego dla „W.A.L.” (1991), Festiwal Filmowy “DRABINA”, Gdańsk – Grand Prix.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ZARĘCZONY POGRĄŻONY. Komediowa farsa o tym czy zaręczyny są początkiem końca mężczyzny? ZARĘCZONY POGRĄŻONY. Komediowa farsa o tym czy zaręczyny są początkiem końca mężczyzny? Już 1 grudnia na deskach Centrum Kultury i Sztuki wspomniana satyra komediowa.Czy zaręczyny mogą okazać się początkiem końca mężczyzny, czy może raczej szansą na nowy życiowy start? Zapraszamy do zawiłości męskiego świata w spektaklu „Zaręczony pogrąŹony”. Niezwykła farsa przyniesie odpowiedzi na to i wiele innych pytań, odkrywając, że nadmiar to prawdziwa przyczyna męskich kłopotów.Jedna kobieta to powód do poważnej refleksji, ale co się stanie, gdy pojawią się dwie, trzy, a może nawet cztery urocze panie naraz? Bohater naszej zwariowanej farsy – zmagając się z zemstą kobiet – wyrusza w niezapomnianą podróż przez męski raj, koedukacyjny czyściec, aż do dna męskiego piekła. Czy zdoła przetrwać tę pełną humoru i niespodzianek wycieczkę?„Zaręczony pogrąŻony” to zabawna włoska komedia w gwiazdorskiej obsadzie. Nie przegap tej piekielnie śmiesznej sztuki, która przeniesie Cię w świat męskich przygód i zaręczonych kłopotów. Sprawdź repertuar i zarezerwuj bilety online.Obsada:Elżbieta Romanowska/Alżbeta LenskaAnna MatysiakKatarzyna SowińskaKarolina NowakowskaTomasz DutkiewiczMikołaj KrawczykCzas trwania spektaklu: około 120 minut z przerwąOrganizator:  ADRIA ART Sp. z o.o.  01.12.2024, 15:00Sala widowiskowa CKiSTczew, ul. kard. Stefana WyszyńskiegoBILETY: 100-160 zł dostępne TYLKO na stronie www.adria-art.pl Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.12.2024 15:00 – Data zakończenia wydarzenia: 01.12.2024 18:00
Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama