sobota, 30 listopada 2024 11:50
Reklama
Reklama

Ukazały się „Teki Kociewskie”

TCZEW. Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie wydał drugi zeszyt rocznika „Teki Kociewskie”. Można je znaleźć nie tylko w bibliotekach i czytelniach regionalnych oraz w internecie.
Każdy zainteresowany wydawnictwem powinien zajrzeć na strony Kociewskiej Biblioteki Internetowej, gdzie nieodpłatnie można pobrać „Teki” w formie pliku PDF (www.kbi.tczew.pl, zakładka Czasopisma).

Wielkie zainteresowanie
W drugim zeszycie „Tek Kociewskich” zamieszczono materiały pokonferencyjne z II Nadwiślańskich Spotkań Regionalnych, które odbyły się w październiku ubiegłego roku. Oprócz referatów, zamieszczono także artykuły nadesłane przez uczestników, zapis dyskusji oraz relacje z działalności oddziału w 2008 r.
- Nowe czasopismo kociewskie cieszy się ogromnym zainteresowaniem czytelników, zwłaszcza internetowych – informuje prezes OK ZK-P Krzysztof Korda. - Z sieci pobrało już je blisko 300 osób. Projekt został dofinansowany przez Samorząd Miasta Tczewa i Samorząd Województwa Pomorskiego.

O przeszłości i teraźniejszości
W zeszycie znajdziemy następujące teksty: „Jak wygląda współczesny pielgrzym? Na przykładzie pątników pielgrzymujących do Sanktuarium Maryjnego w Piasecznie” Kamili Gillmeister, „Cztery pory roku Bernarda Janowicza” Patrycji Hamerskiej, „Kociewsko-kaszubskie meandry pomorskiego regionalizmu w początkach XXI wieku” Michała Kargula, „Wędrówki piesze po Kociewiu” Tadeusza Magdziarza, „Tożsamość mieszkańców pogranicza Kaszub i Kociewia na przykładzie miejscowości Stara Kiszewa; informacja z badań” Magdaleny Świerczyńskiej, „Komenda Powiatowa Policji Państwowej w Tczewie 1921-1939. Powstanie, organizacja i funkcjonowanie” Jakuba Borkowicza, „Drewniane budownictwo ludowe Żuław” Waldemara Gwizdały, „Zabytki małej architektury Tczewa” Krzysztofa Kordy, „Wojna prusko-francuska 1870-1871 w prasie pomorskiej na przykładzie Pielgrzyma” Tomasza Styna, „Na przepięknej Orawie. O współpracy kociewsko-orawskiej” Krzysztofa Kordy, relacja z II Nadwiślańskich Spotkań Regionalnych Michała Kargula, „Odkrywanie nieznanych kociewskich działaczy” Wawrzyńca Mocnego oraz zapis z dyskusji panelowej NSR „Pomorski ruch regionalny w dobie globalizacji”.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ZARĘCZONY POGRĄŻONY. Komediowa farsa o tym czy zaręczyny są początkiem końca mężczyzny? ZARĘCZONY POGRĄŻONY. Komediowa farsa o tym czy zaręczyny są początkiem końca mężczyzny? Już 1 grudnia na deskach Centrum Kultury i Sztuki wspomniana satyra komediowa.Czy zaręczyny mogą okazać się początkiem końca mężczyzny, czy może raczej szansą na nowy życiowy start? Zapraszamy do zawiłości męskiego świata w spektaklu „Zaręczony pogrąŹony”. Niezwykła farsa przyniesie odpowiedzi na to i wiele innych pytań, odkrywając, że nadmiar to prawdziwa przyczyna męskich kłopotów.Jedna kobieta to powód do poważnej refleksji, ale co się stanie, gdy pojawią się dwie, trzy, a może nawet cztery urocze panie naraz? Bohater naszej zwariowanej farsy – zmagając się z zemstą kobiet – wyrusza w niezapomnianą podróż przez męski raj, koedukacyjny czyściec, aż do dna męskiego piekła. Czy zdoła przetrwać tę pełną humoru i niespodzianek wycieczkę?„Zaręczony pogrąŻony” to zabawna włoska komedia w gwiazdorskiej obsadzie. Nie przegap tej piekielnie śmiesznej sztuki, która przeniesie Cię w świat męskich przygód i zaręczonych kłopotów. Sprawdź repertuar i zarezerwuj bilety online.Obsada:Elżbieta Romanowska/Alżbeta LenskaAnna MatysiakKatarzyna SowińskaKarolina NowakowskaTomasz DutkiewiczMikołaj KrawczykCzas trwania spektaklu: około 120 minut z przerwąOrganizator:  ADRIA ART Sp. z o.o.  01.12.2024, 15:00Sala widowiskowa CKiSTczew, ul. kard. Stefana WyszyńskiegoBILETY: 100-160 zł dostępne TYLKO na stronie www.adria-art.pl Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.12.2024 15:00 – Data zakończenia wydarzenia: 01.12.2024 18:00
Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama