Wystawa zatytułowana „Wewnątrz” to wspólny projekt dziesięciu artystów związanych z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pokazano ich obrazy, instalacje, animacje i sztukę video.
W archiwum pamięci
Skąd tytuł wystawy?
- Wewnątrz – to znaczy w archiwum pamięci, w ścisku zapamiętanych obrazów – pisze w eseju o sztuce „wewnętrznej” jeden z współautorów wystawy Roman Gajewski. - Wewnątrz – to między pytaniami; artystom „wewnętrznym” sfera pytań jest bliższa niż sfera odpowiedzi i rozstrzygnięć. Zawieszeni między idealizmem a sceptycyzmem, między „wczoraj” i „dzisiaj”, bliskością a obcością, mikro- a makrokosmosem. Wmieszani w to, co jest i to, jak powinno być. (…) Wewnętrzny znaczy podskórny: pod skórą własną oraz pod skórą rzeczy i faktów. Wewnętrzny, a więc schowany, zasłonięty. I tylko ten, co chowa decyduje co i jak bardzo odsłonić. (…) Artysta „wewnętrzny”, z natury liryczny i sentymentalny, łatwo się uzależnia: zajmuje go wtedy świat nieobecności, utraty, oznaczanie pustki po ludziach, rzeczach, miejscach, smakach i zapachach.
Wewnętrzna, prywatna, intymna
- Jest to dziesiąta wystawa sztuki współczesnej w krótkiej historii Centrum Wystawienniczego, nie licząc wystaw związanych z Festiwalem „Zdarzenia” – przypomniała dyrektor Centrum Alicja Gajewska. - Swoje prace wystawiają mistrzowie i uczniowie. Są osoby bardzo znane ze znacznym dorobkiem artystycznym i ci, którzy swoją drogę artystyczną dopiero rozpoczynają. Życzę im, aby dogonili swoich mistrzów, a może nawet przegonili. Wystawa jest prezentem gwiazdkowym dla mieszkańców Tczewa i turystów, którzy nas odwiedzają.
Jak powiedział Przemysław Łopaciński – jeden z współautorów wystawy – pojęcie sztuki wewnętrznej nie jest nowe, choć częściej spotykamy się ze sztuką prywatną lub intymną.
- Dla mnie sztuka wewnętrzna ma wyraźny kłopot, aby rozstać się ze swoim twórcą – dodał Łopaciński. - To sztuka, która karmi się autotematyzmem i wydaje się chwilami, że inaczej nie potrafi. To sztuka, która lubi monochromaty – łagodnie zestawione szarości, czernie i biele, bo nie lubi krzyczeć, woli szeptać. Ale potrafi też zaskoczyć zdecydowaną barwą, ostrym zestawieniem.
Wystawa będzie czynna do 18 stycznia.
Mistrzowie i uczniowie
Łukasz Butowski - w czerwcu 2007 r. obronił dyplom z malarstwa w pracowni prof. Teresy Miszkin, z aneksami z litografii w pracowni prof. Zbigniewa Gorlaka oraz rysunku w pracowni prof. Romana Gajewskiego. Pracuje w ASP jako asystent w pracowni litografii.
Roman Gajewski - jest kierownikiem Pracowni Rysunku Wieczornego. W 1998 r. współorganizował Galerię Rysunku Akademii Sztuk Pięknych „Nowa Oficyna” w Gdańsku; w 2000 r. inicjował działalność Stowarzyszenia Artystycznej Inicjatywy. Współzałożyciel Galerii „Na Wieży” w Gdańsku.
Agnieszka Gawędzka - studiuje grafikę i intermedia na ASP w Gdańsku.
Zbigniew Gorlak - jest kierownikiem Pracowni Litografii na ASP w Gdańsku.
Agnieszka Korejba - studiowała na gdańskiej ASP, dyplom uzyskała w pracowni prof. Teresy Miszkin. Promotorem aneksu z zakresu grafiki warsztatowej był prof. Zbigniew Gorlak, a rysunku prof. Roman Gajewski.
Anna Królikiewicz - studia na Wydziale Malarstwa gdańskiej ASP ukończyła wyróżnionym dyplomem w pracowni prof. Hugona Laseckiego w 1993 r. Pracuje na tej uczelni jako asystentka w pracowni rysunku. W latach 2001-2002 i 2002-2003 prowadziła pracownie: Kompozycji Rysunku, Ilustracji i Symboliki Koloru na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Bilkent w Ankarze w Turcji.
Przemysław Łopaciński - studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki w gdańskiej ASP. Dyplom w pracowni prof. Romana Gajewskiego w 2000 r. Od 2002 r. zatrudniony w macierzystej uczelni na Wydziale Malarstwa w pracowni rysunku. Brał udział w kilkunastu prezentacjach indywidualnych i zbiorowych. Uprawia rysunek, malarstwo, instalacje.
Jan Misiek - uprawia malarstwo, collage i grafikę książkową. Brał udział w 60 wystawach indywidualnych, m.in. w Holandii, Niemczech, Włoszech, na Litwie, udział w wystawach zbiorowych we Francji, Niemczech, Hiszpanii.
Teresa Miszkin - jest kierownikiem Pracowni Podstaw Malarstwa i Rysunku. Tytuł profesora uzyskała w 1994 r. Od 2002 r. jest dziekanem Wydziału Malarstwa i Grafiki gdańskiej ASP.
Janina Rudnicka - profesor ASP w Gdańsku, jest kierownikiem Pracowni Rysunku na Wydziale Rzeźby. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Wielokrotnie wyróżniana i nagradzana w konkursach rzeźbiarskich. Otrzymała m. in. w 1999 r. I nagrodę podczas Międzynarodowego Sympozjum Rzeźby w drewnie w Trricciola we Włoszech oraz I miejsce w Międzynarodowym Biennale Rzeźby w Drewnie w Condrieu we Francji.
Reklama
Wystawa sztuki współczesnej „Wewnątrz” - dzieła, które szepczą, a nie krzyczą
TCZEW. W Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły można oglądać prace autorów, którzy są specjalistami „od robaków uporczywych, od osadów na zawsze, obrazów, co głęboko zapadły i drzazg, co utkwiły”. Tacy są po prostu artyści „wewnętrzni”.
- 22.12.2008 00:00 (aktualizacja 12.08.2023 08:48)
Napisz komentarz
Komentarze