Wystawę zorganizowali: Centralne Muzeum Morskie, Ambasada Republiki Litewskiej oraz Konsulat Republiki Litewskiej w Gdańsku.
Miejsca znane i nieznane
Wystawa składa się z 50 wielkoformatowych fotografii, przedstawiających wciąż nie odkryte piękno naszego wschodniego sąsiada. Zdjęcia pokazują zarówno miejsca doskonale znane – jak Stare Miasto Wilna, czy rzekę Niemen – ale także mniej popularne. Fotografie zostały wykonane w ubiegłym roku, w okresie między majem a październikiem. Nie było by w nich nic szczególnego, gdyby nie sposób wykonania. Autor – Marius Jovaisa, przedsiębiorca, podróżnik i fotograf - aby pokazać krajobraz ojczystego kraju w najbardziej efektowny sposób, postanowił wykonać zdjęcia z lotu ptaka.
- Jovaisa wzbijał się w powietrze 51 razy, sześcioma różnymi środkami transportu powietrznego, m. in. balonem, śmigłowcem i polskim samolotem Wilga – mówiła Teresa Boguszewska, wicedyrektor Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. - Spędził w powietrzu prawie 90 godzin, wykonując blisko 20 tys. zdjęć. Dzięki spojrzeniu z lotu ptaka miejsca znane zyskały nowe oblicze, np. założenie architektoniczne Starego Miasta w Wilnie. Odsłoniły się też miejsca szerzej nie znane, ale interesujące, jak Diabelski Dół o wyjątkowych właściwościach biogeologicznych.
Ziemia bliska i nam
Autor zdjęć doszedł do słusznego wnioski, że litewski krajobraz w niczym nie ustępuje krajobrazom bardziej popularnych, chętniej odwiedzanych przez turystów miejsc.
- Wystawa jest niesamowita nie tylko z uwagi na geniusz autora, ale również ze względu na piękno ziemi, którą przedstawiają – zauważył poseł Tadeusz Aziewicz, przewodniczący polsko-litewskiej grupy parlamentarnej. - Ziemi bliskiej wielu z nas, bo pewnie i w Tczewie żyje wielu ludzi, którzy z tamtych okolic na Pomorze przyjechali. Litwa jest naszym strategicznym partnerem w Unii Europejskiej i łączą nas coraz lepsze więzi.
Tczew ma bliskie związki z Litwą poprzez wieloletnią współpracę z miastem partnerskim Birżai.
- Bardzo często tam bywamy, również goście z Litwy bywają u nas podczas Dni Tczewa – przypomniał wiceprezydent Zenon Drewa. - Odbywają się także wymiany młodzieży. Ta wystawa jest dla mnie nowym odkryciem Litwy.
- Po obejrzeniu fotografii zapraszam państwa na Litwę, bo to naprawdę piękny kraj – dodał konsul honorowy Republiki Litewskiej w Gdańsku Józef Poltrok.
Wystawę można oglądać w Muzeum Wisły do 20 stycznia przyszłego roku.
250 fotografii
Album z 250 fotografiami Mariusa Jovaisy można nabyć w siedzibie Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku lub poprzez stronę internetową www.cmm.pl.
Reklama
U Giedymina z lotu ptaka - „Niewidziana Litwa” w Muzeum Wisły
TCZEW. Sześć środków transportu powietrznego, 51 wzbić w powietrze, 90 godzin lotów i blisko 20 tysięcy fotografii – tak w liczbach prezentuje się wystawa zdjęć Mariusa Jovaisy pt. „Niewidziana Litwa” w Muzeum Wisły.
- 19.12.2008 00:00 (aktualizacja 13.08.2023 18:48)
Napisz komentarz
Komentarze