sobota, 30 listopada 2024 11:28
Reklama
Reklama

U Giedymina z lotu ptaka - „Niewidziana Litwa” w Muzeum Wisły

TCZEW. Sześć środków transportu powietrznego, 51 wzbić w powietrze, 90 godzin lotów i blisko 20 tysięcy fotografii – tak w liczbach prezentuje się wystawa zdjęć Mariusa Jovaisy pt. „Niewidziana Litwa” w Muzeum Wisły.
U Giedymina z lotu ptaka - „Niewidziana Litwa” w Muzeum Wisły
Wystawę zorganizowali: Centralne Muzeum Morskie, Ambasada Republiki Litewskiej oraz Konsulat Republiki Litewskiej w Gdańsku.

Miejsca znane i nieznane
Wystawa składa się z 50 wielkoformatowych fotografii, przedstawiających wciąż nie odkryte piękno naszego wschodniego sąsiada. Zdjęcia pokazują zarówno miejsca doskonale znane – jak Stare Miasto Wilna, czy rzekę Niemen – ale także mniej popularne. Fotografie zostały wykonane w ubiegłym roku, w okresie między majem a październikiem. Nie było by w nich nic szczególnego, gdyby nie sposób wykonania. Autor – Marius Jovaisa, przedsiębiorca, podróżnik i fotograf - aby pokazać krajobraz ojczystego kraju w najbardziej efektowny sposób, postanowił wykonać zdjęcia z lotu ptaka.
- Jovaisa  wzbijał się w powietrze 51 razy, sześcioma różnymi środkami transportu powietrznego, m. in. balonem, śmigłowcem i polskim samolotem Wilga – mówiła Teresa Boguszewska, wicedyrektor Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. - Spędził w powietrzu prawie 90 godzin, wykonując blisko 20 tys. zdjęć. Dzięki spojrzeniu z lotu ptaka miejsca znane zyskały nowe oblicze, np. założenie architektoniczne Starego Miasta w Wilnie. Odsłoniły się też miejsca szerzej nie znane, ale interesujące, jak Diabelski Dół o wyjątkowych właściwościach biogeologicznych.

Ziemia bliska i nam
Autor zdjęć doszedł do słusznego wnioski, że litewski krajobraz w niczym nie ustępuje krajobrazom bardziej popularnych, chętniej odwiedzanych przez turystów miejsc.
- Wystawa jest niesamowita nie tylko z uwagi na geniusz autora, ale również ze względu na piękno ziemi, którą przedstawiają – zauważył poseł Tadeusz Aziewicz, przewodniczący polsko-litewskiej grupy parlamentarnej. - Ziemi bliskiej wielu z nas, bo pewnie i w Tczewie żyje wielu ludzi, którzy z tamtych okolic na Pomorze przyjechali. Litwa jest naszym strategicznym partnerem w Unii Europejskiej i łączą nas coraz lepsze więzi.
Tczew ma bliskie związki z Litwą poprzez wieloletnią współpracę z miastem partnerskim Birżai.
- Bardzo często tam bywamy, również goście z Litwy bywają u nas podczas Dni Tczewa – przypomniał wiceprezydent Zenon Drewa. - Odbywają się także wymiany młodzieży. Ta wystawa jest dla mnie nowym odkryciem Litwy.
- Po obejrzeniu fotografii zapraszam państwa na Litwę, bo to naprawdę piękny kraj – dodał konsul honorowy Republiki Litewskiej w Gdańsku Józef Poltrok.
Wystawę można oglądać w Muzeum Wisły do 20 stycznia przyszłego roku.

250 fotografii
Album z 250 fotografiami Mariusa Jovaisy można nabyć w siedzibie Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku lub poprzez stronę internetową www.cmm.pl.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ZARĘCZONY POGRĄŻONY. Komediowa farsa o tym czy zaręczyny są początkiem końca mężczyzny? ZARĘCZONY POGRĄŻONY. Komediowa farsa o tym czy zaręczyny są początkiem końca mężczyzny? Już 1 grudnia na deskach Centrum Kultury i Sztuki wspomniana satyra komediowa.Czy zaręczyny mogą okazać się początkiem końca mężczyzny, czy może raczej szansą na nowy życiowy start? Zapraszamy do zawiłości męskiego świata w spektaklu „Zaręczony pogrąŹony”. Niezwykła farsa przyniesie odpowiedzi na to i wiele innych pytań, odkrywając, że nadmiar to prawdziwa przyczyna męskich kłopotów.Jedna kobieta to powód do poważnej refleksji, ale co się stanie, gdy pojawią się dwie, trzy, a może nawet cztery urocze panie naraz? Bohater naszej zwariowanej farsy – zmagając się z zemstą kobiet – wyrusza w niezapomnianą podróż przez męski raj, koedukacyjny czyściec, aż do dna męskiego piekła. Czy zdoła przetrwać tę pełną humoru i niespodzianek wycieczkę?„Zaręczony pogrąŻony” to zabawna włoska komedia w gwiazdorskiej obsadzie. Nie przegap tej piekielnie śmiesznej sztuki, która przeniesie Cię w świat męskich przygód i zaręczonych kłopotów. Sprawdź repertuar i zarezerwuj bilety online.Obsada:Elżbieta Romanowska/Alżbeta LenskaAnna MatysiakKatarzyna SowińskaKarolina NowakowskaTomasz DutkiewiczMikołaj KrawczykCzas trwania spektaklu: około 120 minut z przerwąOrganizator:  ADRIA ART Sp. z o.o.  01.12.2024, 15:00Sala widowiskowa CKiSTczew, ul. kard. Stefana WyszyńskiegoBILETY: 100-160 zł dostępne TYLKO na stronie www.adria-art.pl Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.12.2024 15:00 – Data zakończenia wydarzenia: 01.12.2024 18:00
Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama