sobota, 30 listopada 2024 11:44
Reklama
Reklama

Świat zaklęty w obrazach

TCZEW. Dzieła 23 artystów na wystawie „Tczewskie spojrzenia na świat”. Na taki wernisaż tczewianie czekali bardzo długo. Do specjalnie przygotowanej galerii w budynku Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły przybyła większość z 23 prezentujących tu swoje prace plastyków. Tylu artystów na jednej wystawie Tczew widział 11 lat temu!
Świat zaklęty w obrazach
Przy okazji ww. ekspozycji tczewskie Centrum Wystawiennicze obchodziło swój mały jubileusz. To była już 70. wystawa zorganizowana pod okiem dyrektor placówki Alicji Gajewskiej.

Podziękowali mistrzowi
Wszyscy artyści prezentujący swoje prace są blisko związani z naszym miastem. Zgodnie z tematem „Tczewskie spojrzenia na świat” pokazali to co tczewianom bliskie oraz zupełnie obce. Wśród prac znalazły się portrety, akty, martwa natura, pejzaże, a nawet rzeźby. Wernisaż okazał się doskonałą okazją do podziękowania osobom, którym tczewska kultura i malarstwo zawdzięczają bardzo wiele. Szczególne słowa padły pod adresem Janusza Mokwy, instruktora sekcji plastycznych.
- Dziękujemy, że pozwalasz nam realizować swoje marzenia – mówili podopieczni artysty. Janusz Mokwa także zaprezentował kilka swoich obrazów.
Dlaczego Tczew musiał czekać na to wydarzenie tyle lat? Komisarz wystawy Krystyna Dems uważa, że zorganizowanie podobnej imprezy nie jest trudne, ale wymaga odpowiedniej organizacji.
 – O wiele łatwiej jest porozumieć się z jednym artystą, niż ustalić wspólny termin dla tak dużej liczby malarzy. Do tego dochodzą sprawy przygotowania odpowiednio dużej sali.

Artyści na różnym poziomie
I tak po latach udało się spełnić wszystkie ww. warunki. Zgodnie z przysłowiem „apetyt rośnie w miarę jedzenia” dyrektor Centrum już dziś obiecuje miłośnikom malarstwa, że na następne podobną ekspozycję nie pozwoli czekać tak długo.
- Ostatni raz tak duża wystawa w naszym mieście miała miejsce w 1997 r. w Tczewskim Domu Kultury – przypomniała Alicja Gajewska. – Mam nadzieję, że zorganizowanie kolejnej nie pochłonie tak dużo czasu. Chciałabym, aby co najmniej raz na trzy lata udało nam się zorganizować podobny wernisaż, być może z jeszcze większą liczbą artystów.
Każdy adept malarstwa i rzeźby, który odwiedził wernisaż potwierdzi, że spotkanie w takim gronie było doskonałą okazją do wymiany poglądów i zdobycia cennych wskazówek. Pozostali goście będą mogli podziwiać ekspozycję do 13 grudnia.
- Zgromadzone prace mogę określić jako różne – podsumowała poziom artystyczny wydarzenia Krystyna Dems. – Są osoby, które prezentują bardzo wysoki poziom techniczny, ale są też i słabsze, które dopiero zaczynają swoją przygodę z malarstwem.

„Erotyki” ze statków
Ciekawe dzieła prezentuje Rafał Buczkowski, jeden z młodszych zaproszonych na wystawę malarzy. Głównym tematem jego prac są kobiety, które przedstawia na portretach. Czy w ten sposób autor chciał przekazać swoje spojrzenie na świat?
- To chyba za dużo powiedziane – wyjaśniał Rafał Buczkowski. – Przez długi czas nie miałem kontaktu z malarstwem. Pewnego dnia sięgnąłem po ołówek i narysowałem dwa portrety kobiet. Ołówkiem, kreskami można pokazać odmienność twarzy, nie tylko te kulturowe. Ludzie mają wypisane swoje życie na twarzy, a za pomocą odpowiedniej faktury można to wyeksponować.
Wyjątkowym dopełnieniem ekspozycji są rzeźby o tematyce erotycznej Władysława Weremki. Większość z nich powstaje na statkach, a część nigdy z nich nie wraca.
- Pływanie na statkach i obcowanie w gronie mężczyzn powoduje, że tematyka tych rzeźb jest taka, a nie inna (śmiech), chociaż są tu też prace pokazujące płacz i cierpienie – tłumaczył artysta. - Niestety, nie wszystkie prace mogę zabierać ze statku, ponieważ wolno nam brać tylko 40 kg bagażu.

Wystawa i 23 artystów
Rafał Buczkowski, Stanisław Buczkowski, Jolanta Bukowska, Paweł Galiński, Zofia Gąsiorowska, Maria Jaworzańska, Katarzyna Kaczyńska, Jarosław Kukowski, Teresa Masłowska, Aleksandra Mocny, Janusz Mokwa, Barbara Motyl-Tecław, Irena Ociepka, Grzegorz Walkowski, Ewa Rogalewska-Kukowska, Anna Rogowska, Jerzy Tatarczuk, Piotr Wegiera, Władysław Weremko, Ewa Wons, Lech Rachon, Bożena Wendt, Natalia Podraza.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ZARĘCZONY POGRĄŻONY. Komediowa farsa o tym czy zaręczyny są początkiem końca mężczyzny? ZARĘCZONY POGRĄŻONY. Komediowa farsa o tym czy zaręczyny są początkiem końca mężczyzny? Już 1 grudnia na deskach Centrum Kultury i Sztuki wspomniana satyra komediowa.Czy zaręczyny mogą okazać się początkiem końca mężczyzny, czy może raczej szansą na nowy życiowy start? Zapraszamy do zawiłości męskiego świata w spektaklu „Zaręczony pogrąŹony”. Niezwykła farsa przyniesie odpowiedzi na to i wiele innych pytań, odkrywając, że nadmiar to prawdziwa przyczyna męskich kłopotów.Jedna kobieta to powód do poważnej refleksji, ale co się stanie, gdy pojawią się dwie, trzy, a może nawet cztery urocze panie naraz? Bohater naszej zwariowanej farsy – zmagając się z zemstą kobiet – wyrusza w niezapomnianą podróż przez męski raj, koedukacyjny czyściec, aż do dna męskiego piekła. Czy zdoła przetrwać tę pełną humoru i niespodzianek wycieczkę?„Zaręczony pogrąŻony” to zabawna włoska komedia w gwiazdorskiej obsadzie. Nie przegap tej piekielnie śmiesznej sztuki, która przeniesie Cię w świat męskich przygód i zaręczonych kłopotów. Sprawdź repertuar i zarezerwuj bilety online.Obsada:Elżbieta Romanowska/Alżbeta LenskaAnna MatysiakKatarzyna SowińskaKarolina NowakowskaTomasz DutkiewiczMikołaj KrawczykCzas trwania spektaklu: około 120 minut z przerwąOrganizator:  ADRIA ART Sp. z o.o.  01.12.2024, 15:00Sala widowiskowa CKiSTczew, ul. kard. Stefana WyszyńskiegoBILETY: 100-160 zł dostępne TYLKO na stronie www.adria-art.pl Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.12.2024 15:00 – Data zakończenia wydarzenia: 01.12.2024 18:00
Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama