sobota, 30 listopada 2024 00:55
Reklama
Reklama

Piękne dźwięki w „dobrej sali”

TCZEW. Koncert ku pamięci ofiar zbrodni katyńskiej. Rzadko kiedy tczewianie mają okazję posłuchać muzyki w wykonaniu klasowej orkiestry kameralnej, jaką niewątpliwie jest Sinfonietta Cracovia. Jeszcze rzadziej mogą podziwiać w akcji wirtuoza batuty, w tym przypadku czołowego europejskiego dyrygenta Jerzego Maksymiuka.
Piękne dźwięki w „dobrej sali”
Taką niecodzienną okazję mieszkańcy Tczewa mieli w ostatni poniedziałek w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Koncert został zorganizowany przez Urząd Miejski, a patronat honorowy objął nad nim poseł Maciej Płażyński.

Penderecki i inni
- Czy państwo mnie słyszycie? – zapytał dyrygent widzów siedzących na chórze. – Tak? To znaczy, że to dobra sala.
Krakowscy muzycy rozpoczęli występ od wykonania utworu „Dolorosa”, autorstwa samego Jerzego Maksymiuka, z dominującą linią kontrabasu.
- Teraz będziemy grać trochę szybciej, żeby temperatura się podniosła – zapowiadał dyrygent, a z instrumentów popłynęły nuty „Koncertu na orkiestrę smyczkową” Grażyny Bacewicz, utworu, który jest uznawany za jedno z najwybitniejszych dzieł polskiej muzyki XX wieku.
- Orkiestra jest jak statek na wzburzonym morzu bez sternika – stwierdził prowadzący koncert Ludwik Kiedrowski.
Okręt „pod banderą” Sinfonietta Cracovia popłynął także w stronę twórczości Krzysztofa Pendereckiego, z którego wielu znakomitych dzieł wybrano „Chaconne”, utwór powstały po śmierci Jana Pawła II, wchodzący w skład „Polskiego Requiem”, którego poszczególne części są poświęcone najważniejszym postaciom lub wydarzeniom z nowożytnej historii kraju. Na zakończenie wieczoru zabrzmiała „Symfonia Kameralna (kwartet nr 8)” Dymitra Szostakowicza, napisana przez rosyjskiego kompozytora (z polskimi korzeniami) w zaledwie cztery dni.

„100 lat” od jubilata dla jubilata
- Nasze myśli biegły w stronę Katynia, Charkowa i Miednoje – powiedział po koncercie ks. prałat Stanisław Cieniewicz. – Ja pomyślałem też o Szpęgawsku, gdzie zamordowano 7 tys. synów ziemi kociewskiej.
- To wykonanie było tak uduchowione i zastanawiam się, czy pan profesor nie miał być czasem księdzem? – zapytał Jerzego Maksymiuka ks. prałat. – Ale nie żałuję, że rozminął się pan z powołaniem, bo znalazł pan swoje miejsce w muzyce.
Poniedziałkowe spotkanie z muzyką na wyjątkowo wysokim poziomie było również okazją do złożenia życzeń ks. dziekanowi, który właśnie w poniedziałek obchodził 68. urodziny. Ks. Cieniewicz z rąk władz samorządowych otrzymał bukiety kwiatów, a od krakowskich artystów i Jerzego Maksymiuka (który sam obchodził urodziny 9 kwietnia) muzyczne „100 lat”.

„Kameraliści Krakowscy”
Sinfonietta Cracovia jest zaliczana do czołowych polskich i europejskich zespołów kameralnych. Zespół, w zależności od doboru repertuaru, powiększany jest do składu symfonicznego ze stałą grupą dętą, którą współtworzą najwybitniejsi polscy muzycy młodego pokolenia. Sinfonietta Cracovia - nazwa ta pojawiła się na początku 1994 r., stała się miejską instytucją kultury pod patronatem Prezydenta Miasta i otrzymała status Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Duża w tym zasługa ówczesnych władz miasta oraz Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich, którzy zdecydowanym poparciem nowej jakości w muzyce przyczynili się do powstania najmłodszej krakowskiej orkiestry.

Kompozytor i dyrygent
Jerzy Maksymiuk (ur. 9 kwietnia 1936 r. w Grodnie) studiował kompozycję, fortepian oraz dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina) w Warszawie. W latach 1970-72 był dyrygentem Teatru Wielkiego w Warszawie. W 1972 r. stanął na czele zespołu złożonego z członków Warszawskiej Opery Kameralnej, który od 1984 r. nosi nazwę  Sinfonia Varsovia - Polska Orkiestra Kameralna. W latach 1983-93 kierował BBC Scottish Symphony Orchestra w Glasgow. Podjął też współpracę z English National Opera. Jest promotorem muzyki współczesnej. Przez wiele lat współtworzył „Warszawską Jesień” jako członek komisji repertuarowej Festiwalu.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama