Na koncercie, konkursie i wystawie stawiły się rzesze zarówno młodych, jak i starszych fanów twórczości Obywatela GC. Oto fotoreportaż z tego - co trzeba zaznaczyć! - jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych bieżącego roku.
Festiwalowe nagrody
● I miejsce (nagroda Prezydenta Miasta Tczewa) jury przyznało „Zielonym Ludkom”.
● Grand Prix - nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego - oraz nagrodę fanklubu „Republika Marzeń” zdobyła grupa „Phantom Taxi Ride”.
● Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Gdańska przypadła „Pomidorom”.
-------------------------------------------------------------------------------------------
Głównym punktem festiwalowego programu był IV Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Do koncertu finałowego zakwalifikowało się pięć zespołów: Zielone Ludki, Londyn, Phantom Taxi Ride, Pomidory i Saluminesia. Każdy z wykonawców zaprezentował dwa utwory z repertuaru G. Ciechowskiego, a nie - jak dotychczas - jeden. „Pomidory” (na zdjęciu) zagrały dla przykładu „Mamonę” oraz „Gawędę o skrzypku i diable”.
Najpierw Małgorzata Hegele, następnie Małgorzata Michalska, a rok temu - Malwina Kalińska. Choć poprzednie edycje konkursu należały do solistek, pierwsze miejsce zajęli tym razem panowie. „Zielone Ludki” (na zdjęciu) zachwyciły jurorów swoimi interpretacjami „Tak, tak to ja” oraz „Śmierć na pięć”.
Swoim występem zainaugurowała koncert Monika Śmiełowska z I LO - szkoły, w której uczył się Grzegorz Ciechowski. Fanka twórczości Obywatela GC zaśpiewała „Białą Flagę”.
Poczynaniom młodych artystów, jak co roku, przyglądały się osoby najbliższe Grzegorzowi: jego mama - Helena Ciechowska, oraz siostra - Aleksandra Krzemińska. Na widowni zasiedli również jego znajomi z lat szkolnych, m.in. poseł Jan Kulas. Zaproszeni goście na pewno się nie nudzili, ponieważ - jak zapewniał Józef Golicki - organizator festiwalu, do koncertu finałowego zakwalifikowali się tylko najciekawsi wykonawcy, „tacy którzy do twórczości Ciechowskiego podeszli w sposób bardzo indywidualny, którzy zaproponowali własne interpretacje jego utworów”. Pośród wybranych znalazł się m.in. zespół Phantom Taxi Ride (na zdjęciu).
W ramach festiwalu, w budynku Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły, otwarta została wystawa fotografii przedstawiających Grzegorza Ciechowskiego - na co zwrócił uwagę Józef Ziółkowski, komisarz wystawy - nie jako artystę i legendę, ale zwyczajnego człowieka. O narodzinach Grzegorza opowiedziała podczas wernisażu jego matka, Helena Ciechowska (na zdjęciu po prawej, po lewej - siostra Aleksandra Krzemińska): - Grzesiu, kiedy przyszedł na świat, był taaaki duży! Ważył 5,5 kg! Oczy dobrze otworzył dopiero po tygodniu, zupełnie jak kot.
Jazzowe interpretacje piosenek Ciechowskiego wykonał zespół Adama Wendta (na zdjęciu). Tczewski saksofonista współpracował z Grzegorzem Ciechowskim przy nagraniu jego solowej płyty pt.: „Tak, tak to ja”. Poza tym był kolegą Grzegorza, z którym wspólnie muzykował jeszcze w latach 70.
Do późnych godzin wieczornych grali Harmidersi, nowa grupa Sławomira Ciesielskiego, byłego perkusisty Republiki.
Fot. Krzysztof Dulny/portalpomorza.pl
Reklama
W hołdzie Grzegorzowi Ciechowskiemu - ósmy „IN MEMORIAM” na dziedzińcu „Fabryki Sztuk”
TCZEW. Józef Golicki po raz kolejny zrobił kawał dobrej roboty! Choć w zmienionej formule i w innym niż zwykle miejscu, VIII Festiwal Grzegorza Ciechowskiego udał się.
- 01.09.2009 00:00 (aktualizacja 13.08.2023 22:00)
Napisz komentarz
Komentarze