Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się nie w tczewskim amfiteatrze, a w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły - scena stanie na dziedzińcu, w budynku Fabryki Sztuk otwarta zostanie wystawa. Jak zapewnia Józef Golicki, organizator festiwalu, jest to fajne, „klimatyczne” miejsce.
Wystąpią najlepsi
Głównym punktem festiwalowego programu będzie IV Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Do koncertu finałowego zakwalifikowało się pięć zespołów: Zielone Ludki, Londyn, Phantom Taxi Ride, Pomidory i Saluminesia. Każdy z wykonawców zaprezentuje dwa utwory z repertuaru G. Ciechowskiego, a nie - jak dotychczas - jeden.
- Tym razem pokażemy tylko najciekawszych wykonawców, takich, którzy do twórczości Ciechowskiego podeszli w sposób bardzo indywidualny, którzy zaproponowali własne interpretacje utworów - przekonuje Józef Golicki. - Są to zespoły młode, ale znane. Ich utwory pojawiają się na antenach ogólnokrajowych, część ma już na koncie pierwsze płyty.
Zanim jednak swoje interpretacje utworów Ciechowskiego zaprezentują biorące udział w konkursie zespoły, na scenie pojawi się Monika Śmiełowska, której akompaniować będą dwaj koledzy. Wszyscy są uczniami trzeciej klasy I LO im. M. Skłodowskiej-Curie - szkoły, którą ukończył G. Ciechowski. Monika zaśpiewa „Białą flagę”.
Między poszczególnymi występami swoje umiejętności zaprezentują młodzi tczewscy D.J-e, tworzący nowe utwory na bazie twórczości Ciechowskiego.
Będzie i jazz
W drugiej części piątkowego koncertu na scenie pojawią się kolejno Bajzel, zespół Adama Wendta i Harmidersi. Bajzel to człowiek-orkiestra, wykonawca, który brzmi jak kilkuosobowy zespół. Artysta przy użyciu różnych instrumentów i sampli wykonuje własne kompozycje, a podczas recitalu, który odbędzie się w trakcie obrad jury konkursowego, zaprezentuje również utwory Grzegorza Ciechowskiego. Harmidersi natomiast to nowa formacja, w której gra m.in. Sławomir Ciesielski - członek zespołu Republika.
- Harmidersi grają fantastyczną muzykę - rekomenduje Józef Golicki.
Jazzowe interpretacje piosenek Ciechowskiego (w krótkim półgodzinnym koncercie) wykona zespół Adama Wendta. Tczewski saksofonista współpracował z G. Ciechowskim przy nagraniu jego solowej płyty pt.: "Tak, tak to ja". Poza tym był kolegą Grzegorza, z którym wspólnie muzykował jeszcze w latach 70.
- Być może w przyszłym roku udałoby się rozwinąć projekt jazzowy, zapraszając wielu tuzów tego gatunku muzycznego i przygotowując duży samodzielny koncert - zastanawia się organizator.
Wizualizacje do całego Festiwalu przygotowuje tczewianin Robert Turło - reżyser, specjalista od filmu animowanego, wideoklipów, laureat wielu festiwali w kraju i za granicą (Nowy Jork, Cannes).
Program
28 sierpnia (piątek), godz. 20.00 - Paryż Moskwa przez Londyn - koncert zespołu LONDYN, after party, klub „Tromba”, Tczew, ul. Kołłątaja 9, wstęp 10 zł.
29 sierpnia (sobota), godz. 19.30 - otwarcie wystawy „Grzegorz Ciechowski na niepublikowanych fotografiach”, Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły, Tczew, ul. 30 Stycznia 4.
29 sierpnia (sobota), godz. 20.00 - IV Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego, dziedziniec Centrum Wystawienniczego.
Uczestnicy konkursu piosenek G. Ciechowskiego zagrają utwory: Trzeba uśpić psa; Zapytaj mnie czy Cię kocham; Mamona; Gawęda o skrzypku i diable; Nie pytaj o Polskę; Nie pokonasz miłości; Dar dla pana B.; Synonimy; Tak, tak to ja; Śmierć na pięć.
Zespoły biorące udział w konkursie powalczą o nagrody:
● Grand Prix (6000 zł) - nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego;
● I Miejsce (4000 zł) - nagroda Prezydenta Miasta Tczewa;
● Nagroda Specjalna (2000 zł) Prezydenta Miasta Gdańska;
● Nagroda Specjalna (1000 zł) Starosty Tczewskiego;
● Nagroda fanów „Republiki” i Grzegorza Ciechowskiego.
Poczynaniom artystów przyglądać będzie się jury w składzie: Sławomir Ciesielski - perkusista, kompozytor, członek „Republiki” i autor niektórych jej przebojów; Adam Wendt - czołowy polski saksofonista, laureat konkursów improwizacji jazzowej, współpracował z Grzegorzem Ciechowskim przy nagraniu jego solowej płyty pt. „Tak, tak to ja”; Grzegorz Sieradzki - członek fanklubu „Republiki” od 1982 r., współorganizator tegorocznego Dnia Białej Flagi w Toruniu; Adam Przybyłowski - gitarzysta, dyrygent, animator kultury, współpracował z Grzegorzem Ciechowskim w tzw. tczewskim okresie.
Reklama
Obywatel GC na gitarę i… saksofon. IV Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego
TCZEW. Wystąpią najlepsi. Będzie i jazz. W najbliższy weekend, 28-29 sierpnia, odbędzie się ósmy „IN MEMORIAM” Festiwal Grzegorza Ciechowskiego: w zmienionej formule oraz w innym niż dotychczas miejscu.
- 28.08.2009 00:00 (aktualizacja 13.08.2023 22:00)
Napisz komentarz
Komentarze