Przegląd zespołów dedykowany jest Matce Boskiej Piaseckiej Władczyni Kociewia i rozpoczyna go uroczysta, kociewska msza święta. Tak było i w tym roku. Później przemaszerowano z kościoła do pobliskiej Studzienki. Na czele przemarszu kroczyła dęta orkiestra parafialna Laudate Dominum. Konkursowy przegląd zespołów rozpoczął koncert tej właśnie orkiestry.
Obiecałyśmy, że wygramy
Pogoda tego dnia była bardzo życzliwa dla licznie przybyłych widzów. Wśród nich zauważyliśmy starostę tczewskiego, Witolda Sosnowskiego, zastępcę burmistrza Gniewa, Bogdana Olszewskiego, a nawet wójta gminy Skórcz, Erwina Makiłę.
- Chcemy wszystko dobrze widzieć i słyszeć, dlatego usiadłyśmy na trawie tuż przed sceną – powiedziała nam Marta Oświecimska. – Śpiewam, tańczę i gram na trąbce w zespole „Piaseckie Kociewiaki” już od ponad 8 lat.
- Obiecałyśmy naszemu Kochanemu Janowi Ejankowskiemu, że zrobimy wszystko, aby w tym roku zwyciężyć – dodała Beata Kubaś, która również tańczy i śpiewa w tym samym zespole.
Trzynaście zespołów
Po uroczystych przemowach powitalnych rozpoczęły się konkursowe występy. Przegląd prowadziła z właściwą sobie kociewską werwą niepowtarzalna, żywiołowa i dowcipna Mirosława Moller. Przez scenę przewijało się siedem zespołów taneczno-wokalnych i trzy zespoły wokalne. Oceniało je jury w składzie: dr Marzena Kamińska, Katarzyna Sturmowska i Wiesław Sikora. Natomiast jury w składzie: Brygida Murawska, Ewa Luchowska i Bogdan Olszewski oceniało występy trzech zespołów prezentujących kociewskie skecze. Prezentacje przebiegały bardzo sprawnie i były nagradzane gromkimi brawami.
Wszyscy z niecierpliwością czekali na ogłoszenie wyników.
- Gratulujemy wszystkim bardzo dobrych występów – powiedziała Brygida Murawska, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gniewie. - Mieliśmy sporo kłopotu, aby sprawiedliwie ocenić i nagrodzić poszczególne zespoły (wyniki podajemy niżej).
Zaproszenie na srebrny jubileusz
- Dziękuję wszystkim, a szczególnie moim „Piaseckim Kociewiakom”, prawdziwym ambasadorom Kociewia, za ten wspaniały prezent na jubileusz 25-lecia naszych, piaseckich działań promujących Kociewie - powiedział wzruszony Jan Ejankowski, twórca i niestrudzony szef „Piaseckich Kociewiaków”. – Nasz jubileusz obchodzić będziemy już w grudniu. Wydana zostanie na tę okazję specjalna książka o naszych dokonaniach. Bardzo cieszę się także z tego, że wydana zostanie płyta z nagraniami naszych kociewskich tańców. Szczególnie gorąco pragnę podziękować Jadwidze Mielke, Alicji Samulewskiej i oczywiście Mirce Meller. I zapraszam w grudniu na nasz srebrny jubileusz.
Wyniki przeglądu (sobota)
W XVI Przeglądzie Kociewskich Zespołów Folklorystycznych Ku Czci Władczyni Kociewia (kategoria zespołów taneczno-wokalnych) jury ustaliło kolejność: 1. Piaseckie Kociewiaki; 2. Gzuby z Pelplińskiej Dwójki; 3. Rychłowiaki z Rychławy; 4. Błękitna Wstęga; 5. Kociewie Retro; 6. Świeckie Gzuby ze Świecia nad Wisłą; 7. Gzuby Kociewskie z SCK Starogard Gd.
Szczególnym podziękowaniem wraz z dyplomem uhonorowano Marię Czapiewską, dyrektorkę ZSP nr 2 w Pelplinie.
W kategorii zespołów wokalnych kolejność była następująca: 1. Rodzina ze Zblewa; 2. Skarszewskie Towarzystwo Śpiewacze; 3. Barłożanki z Barłożna w gminie Skórcz.
Jury miało największy kłopot oceniając zespoły wykonujące kociewskie skecze. Wybrnęło z niego „salomonowo” przyznając trzy pierwsze miejsca! Nagrodzeni zostali: Krystyna Tamowicz, Teresa Maliszewska i Kazimierz Leśniewski za skecz „Ślubna przysianga Korduli i Icka”, Emilia Rulińska i Kazimierz Adamski za scenkę „Wyc Kociewski oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pelplinie za scenkę „Mómy ksiandza”.
Cenne nagrody dla zespołów ufundowały przede wszystkim samorządy.
Wyniki przeglądu (niedziela)
V Międzynarodowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych Polski Północnej i Krajów Nadbałtyckich Ku Czci Matki Jedności i Królowej Pomorza odbył się w skwarne, niedzielne popołudnie. Jury pod przewodnictwem prof. Marii Pająkowskiej-Kensik ustaliło klasyfikację zespołów.
Zespoły pieśni i tańca: 1. „Powiśle” Kwidzyn; 2. „Kaszebe” Chojnice oraz Zespół „Czersk” z Czerska; 3. „Kociewie” Starogard Gd. i „Małe Powiśle” Kwidzyn.
Zespoły wokalne: 1. „Bazuny” z Czerska i „Kaszebe” z Chojnic; 2. „Słowinki” z Debrzna i „Nadnerzanki” z Dąbia; 3. „Subkowiaki” z Subków.
Organizatorzy Przeglądu: Parafia pw. Narodzenia NMP w Piasecznie, Piaseczno Folklor Festiwal, Powiatowa i Miejska Biblioteka im. ks. Fabiana Wierzchowskiego w Gniewie.
Reklama
Piaseczno stolicą kociewskiego folkloru - gromkie brawa za śpiew, taniec i muzykę
PIASECZNO. Już po raz 16. spotkały się w Piasecznie (gm. Gniew) zespoły folklorystyczne z całego Kociewia. Bez przesady można powiedzieć, że miejscowość ta jest sierpniową stolicą kociewskiego folkloru.
- 25.08.2009 00:00 (aktualizacja 13.08.2023 22:00)
Napisz komentarz
Komentarze