sobota, 30 listopada 2024 13:26
Reklama
Reklama

Familiada - grali jak z nut. Łotwa na ludowo, Izrael na rockowo

TCZEW. XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Rodzinnej „Familia” - rodziny grały i śpiewały jak z nut. W jury zasiadła legendarna Joanna Rawik. Publiczności spodobał się występ trzech sióstr – Justyny, Urszuli i Ani, czyli tercetu rodzinnego z Makówki.
Familiada - grali jak z nut. Łotwa na ludowo, Izrael na rockowo
Choć Grand Prix nie przyznano, jury miało niełatwe zadanie z wyłonieniem laureatów – poziom występujących zespołów był w tym roku wyjątkowo wyrównany.

Przesłuchania konkursowe odbyły się w miniony piątek w sali Centrum Kultury i Sztuki. W sobotę z kolei, w parku za budynkiem CKiS, odbył się koncert laureatów połączony z rodzinnym piknikiem.

Cieplej niż… w Nowosybirsku
Przymiotnik „rodzinny”, jak co roku, zdominował wszystko to, co wiązało się z „Familią” i nie tylko dlatego, że zgodnie z regulaminem przynajmniej połowa członków każdego zespołu musi być ze sobą spokrewniona. Rodzinna atmosfera panowała wśród publiczności, rodzinna była też konferansjerka, którą prowadziła Jolanta Jank z córką Karoliną.
- Cieszę się, że możemy się spotkać przy tak miłej i sympatycznej pogodzie, bo nie zgodzę się, że jest chłodno i nie przyjemnie. Zanim tutaj przyszedłem specjalnie sprawdziłem w internecie prognozę pogody i muszę państwu powiedzieć, że w Nowosybirsku jest minus 15 stopni – żartował dyrektor festiwalu Ludwik Kiedrowski.
W eliminacjach wystartowało 10 zespołów, w tym dwa zagraniczne – z Izraela i Łotwy. Cztery zespoły debiutowały w festiwalowych zmaganiach. W jury, pod przewodnictwem dyrektora CKiS Tadeusza Żmijewskiego, zasiedli: pieśniarka i aktorka Joanna Rawik, prof. muzyki Grzegorz Sud, ekspert muzyczny i akustyczny ks. Paweł Rąbca, wiceprezes Fundacji Domu Kultury Urszula Giełdon, redaktorka TVP3 Gdańsk Maria Kańska, pianista Szymon Melosik oraz wirtuoz harmonijek ustnych Mieczysław Borkowski.

Za kunszt pojedzie do Izraela
Przewodniczący jury tegoroczny festiwal zaliczył do udanych, ale Grand Prix ostatecznie nie przyznano.
- Wynikało to z braku zespołu, który nas jakoś wyjątkowo zachwycił – wyjaśnił Tadeusz Żmijewski.
Pierwszą nagrodę przyznano ex aequo Familii H.P. (zespół rodziny Hoduniów i Piskorskich) ze Starogardu Gdańskiego oraz zespołowi rodziny Wicek z Gdyni. Rodzice, Anna i Jacek Wicek, pochodzą z Tczewa, gdzie pierwsze muzyczne kroki stawiali w Harcerskiej Orkiestrze Dętej grając na trąbkach. Specjalnie na potrzeby festiwalu po raz pierwszy wystąpili wspólnie z dziećmi, grającą na klawiszach 11-letnią Kasią i 17-letnim gitarzystą Krzysztofem. Za kunszt wokalno-językowy wyróżniono Elżbietę Piskorską, która w ramach nagrody specjalnej pojedzie na 7 dni do Izraela. Nagrodę ufundowały władze okręgu Lev Hasharon, miasta partnerskiego Tczewa.
- Jestem wzruszony koncertami, na których bywam od wielu lat i na które z radością przyjeżdżam – powiedział ich przedstawiciel Gabi Zvati.

Łotwa na ludowo, Izrael na rockowo
Zagranicznymi uczestnikami festiwalu były dwa zespoły. Pierwszy - „Malinowy Dzwon” - to 7-osobowy najlepszy zespół seniorów na Łotwie. Rok temu zdobył w Tczewie Grand Prix, a tym razem panie musiały się zadowolić wyróżnieniem. Na scenie pojawił się także zespół z Lev Hasharon. Szóstka chłopaków grających covery rockowych gwiazd podczas koncertu wykonała kawałek Guns’n’Roses „Live and let die”. Umiejętności muzycznych z pewnością im brakuje, ale nadrabiają to entuzjazmem i radością z grania. Publiczności spodobał się zwłaszcza występ trzech sióstr – Justyny, Urszuli i Ani, czyli tercetu rodzinnego z Makówki. Dziewczyny wykonały brawurowo - a capella! - ludową piosenkę rosyjską. W swoim repertuarze mają także pieśni ukraińskie, białoruskie, w tym sakralne. Gościem festiwalu był Mieczysław Borkowski, wirtuoz-samouk harmonijek ustnych z Podlasia, mający na koncie występy w USA. Australii i w całej Europie.
- Mówią o mnie Kresowiak, bo od ośmiu lat nie pracuję i często piwo na krechę biorę – zapewniał z uśmiechem na ustach pan Mieczysław, który podczas festiwalu zasiadł także w składzie jury. - Finowie nazywają granie na harmonijce heblowaniem pyska, co zaraz zademonstruję.
Organizatorem Festiwalu Familia jest Fundacja Domu Kultury, przy wsparciu samorządu miasta Tczewa oraz Centrum Kultury i Sztuki.


Nagrody i wyróżnienia regulaminowe:
- I nagroda regulaminowa: Familia H.P. (zespół rodziny Hoduniów i Piskorskich) ze Starogardu Gd. oraz zespół rodziny Wicek z Gdyni;
- II nagroda regulaminowa: „Tercet Rodzinny z Makówki”;
- III nagroda regulaminowa: „Lubichowskie Kociewiaki” z Lubichowa. Zespół otrzymał także Puchar Przechodni;
- wyróżnienie I: zespół „Malinowy Dzwon” z Aizkraukle (Łotwa);
- wyróżnienie II: zespół „Piaseckie Kociewiaki” z Piaseczna (nagroda marszałka Senatu Bogdana Borusewicza);
- wyróżnienie III: zespół rodziny Dworakowskich z Tczewa.
Nagrody specjalne:
- Jacek Dworakowski - za kunszt muzyczny;
- Elżbieta Piskorska - za kunszt wokalno-językowy.
Wyróżnienia:
- zespół „Tabor” z Olsztyna;
- zespół „De-Tonacja” ze Starego Miasta;
- zespół „Lev Hasharon” (Izrael);
Nagrody Grand Prix nie przyznano.







Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ZARĘCZONY POGRĄŻONY. Komediowa farsa o tym czy zaręczyny są początkiem końca mężczyzny? ZARĘCZONY POGRĄŻONY. Komediowa farsa o tym czy zaręczyny są początkiem końca mężczyzny? Już 1 grudnia na deskach Centrum Kultury i Sztuki wspomniana satyra komediowa.Czy zaręczyny mogą okazać się początkiem końca mężczyzny, czy może raczej szansą na nowy życiowy start? Zapraszamy do zawiłości męskiego świata w spektaklu „Zaręczony pogrąŹony”. Niezwykła farsa przyniesie odpowiedzi na to i wiele innych pytań, odkrywając, że nadmiar to prawdziwa przyczyna męskich kłopotów.Jedna kobieta to powód do poważnej refleksji, ale co się stanie, gdy pojawią się dwie, trzy, a może nawet cztery urocze panie naraz? Bohater naszej zwariowanej farsy – zmagając się z zemstą kobiet – wyrusza w niezapomnianą podróż przez męski raj, koedukacyjny czyściec, aż do dna męskiego piekła. Czy zdoła przetrwać tę pełną humoru i niespodzianek wycieczkę?„Zaręczony pogrąŻony” to zabawna włoska komedia w gwiazdorskiej obsadzie. Nie przegap tej piekielnie śmiesznej sztuki, która przeniesie Cię w świat męskich przygód i zaręczonych kłopotów. Sprawdź repertuar i zarezerwuj bilety online.Obsada:Elżbieta Romanowska/Alżbeta LenskaAnna MatysiakKatarzyna SowińskaKarolina NowakowskaTomasz DutkiewiczMikołaj KrawczykCzas trwania spektaklu: około 120 minut z przerwąOrganizator:  ADRIA ART Sp. z o.o.  01.12.2024, 15:00Sala widowiskowa CKiSTczew, ul. kard. Stefana WyszyńskiegoBILETY: 100-160 zł dostępne TYLKO na stronie www.adria-art.pl Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.12.2024 15:00 – Data zakończenia wydarzenia: 01.12.2024 18:00
Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama