sobota, 30 listopada 2024 13:37
Reklama
Reklama

Opowieść o żydowskiej dziewczynie - Yentl Singera

TCZEW. Spektakl Yentl - na podstawie utworu „Yentl, chłopiec z jesziwy” noblisty Isaaca Bashevisa Singera - można uznać za bardzo udaną zapowiedź III Festiwalu Edukacyjnych Form Teatralnych, będącego przeglądem teatrów muzycznych.
Opowieść o żydowskiej dziewczynie - Yentl Singera
Aktorka Anna Dzionek-Kwiatkowska wspaniale zagrała monodramę, dając popis umiejętności wokalnych, a zrazem aktorstwa dramatycznego.

Salwy braw
Przy okazji tczewskiej odsłony spektakl miał swoje 25. urodziny - 25. raz został wystawiony na deskach polskiego teatru. Dla twórców przedstawienie było ostatnim sprawdzianem przed występem na festiwalu w Gdyni, którego wybrane utwory prezentowane były w Tczewie.
Publiczność niezbyt licznie zgromadziła się w sali Centrum Kultury i Sztuki, mimo że cena nie była aż tak wygórowana (15 zł). Widzowie zrekompensowali to jednak twórcom wielokrotnymi brawami. Ale, co podkreślali zarówno reżyser Paweł Kruk, jak i sama artystka, robili to z wyczuciem, tak by umożliwić grę aktorską i jak najmniej przeszkadzać w przedstawieniu. Za to na końcu Anna Dzionek musiała dwukrotnie żegnać się z publicznością.

Życie w cieniu mężczyzn
„Bywają historię, o których powiedzielibyśmy: to nie może się wydarzyć, ale przecież zapisano w księdze: wszystko jest możliwe. A jeżeli coś nie stanie się w rzeczywistości, to możemy to wyśnić. Jeżeli nie zdarzy się jednemu, przydarzy się drugiemu, jeżeli nie dziś to jutro, jeżeli nie za rok, to za sto lat. Nieważne, komu i kiedy. Wszystko jest możliwe”. Tym cytatem z Tory zaczęła się monodrama, opowiadająca historię żydowskiej dziewczyny nie godzącej się na życie w cieniu mężczyzn. Było to motto, a zarazem pointa utworu.
Yentl wylewa obficie swe żale śpiewem i długimi wywodami w mieszkaniu stylizowanym na początek XX wieku: – Pamiętam jaki los przygotowano żydowskiej dziewczynie: prać,  gotować, pilnować dzieci... To było jej zadanie. A chłopiec czytał uczone księgi. Zgłębiał tajemnice wszechświata!
Yentl przywdziewa męski strój, nawet mimo zakazu zamieszczonego w Torze (nie przywdziewaj stroju płci przeciwnej!), wkłada perukę, pali fajkę, aby upodobnić się do ojca, by w końcu rozpocząć studia w żydowskiej szkole w męskim przebraniu. Udaje się jej oszukać wszystkich, a nawet wyjść za mąż (!). W końcu jednak prawda w dramatycznych okolicznościach (Yentl zakochuje się w koledze z uczelnianej ławki) zostaje przez nią samą wyjawiona.
Być może dziś historia jest nieco przebrzmiała, ale dalej potrafi zaciekawić.

Najpierw film Barbrą Streisand
Pierwotnie opowiadanie zostało przeniesione na ekran, filmem z pamiętną rolą Barbry Streisand. Piosenki skomponowane przez Francuza Michela Legranda i śpiewane przez holywoodzką gwiazdę zostały nagrodzone Oscarem.
Tym bardziej można docenić spektakl, operujący uproszczoną formą, grą w jednej scenerii, przy monologu i śpiewie jednej aktorki. Pomocą służą aktorce tylko muzyka i gra świateł.
- Myślę, że to przypadek, iż akurat ta mała forma zaistniała jako początek festiwalu, ale to bardzo piękna historia – podkreślił reżyser Paweł Kruk. – Myślę, że trudno byłoby w warunkach tczewskiej sali zrealizować występ z większym składem aktorskim. Brak zawodowych świateł nie pozwolił na pełne oddanie klimatu. Mam nadzieję, że światła mimo to pomogły oddać nastrój. Założeniem było przedstawienie emocji za pomocą śpiewu, tak by był to śpiew duszy. Anna Dzionek jest od 6 lat na scenie. Sam jestem aktorem dramatycznym, wielokrotnie brałem udział w śpiewanych spektaklach muzycznych w teatrze. Trudność polega na tym, że wszystko trzeba wyrazić słowem i dołożyć emocje wyrażone śpiewem. Z drugiej strony to dzieło pomyślane do gry przy użyciu muzyki.

Niesamowite doświadczenie
Przygotowanie do długich scen muzycznych i dramatycznych aktorce Annie Dzionek zajęło sporo czasu.
- Barbra Streisand nie ma zaznaczonych wskazówek dla wykonawcy w piosenkach, poza tym słynie z tego, że nie ma pieśni prostych – powiedziała Anna Dzionek-Kwiatkowska. – Zderzenie z monodramem jest niezwykle trudne, tym bardziej że specjalizuję się w muzyce. To niesamowite doświadczenie! Nasz teatr jest w tej chwili w remoncie i gramy na gościnnych występach. Każdy z tych 25. spektakli był inny. Dużo zależy od tego jakie emocje „opanowują” aktora danego dnia.
Zgrzytem, który mógł doprowadzić nawet do przerwania spektaklu (aktorka powiedziała nam, że się nad tym zastanawiała) była impreza weselna w Restauracji Millenium, skutecznie przeszkadzająca hałasem. Biesiadne dźwięki towarzyszyły widowni przez całe przedstawienie...
       
Reżyser z Węgier
Prapremiera przedstawienia Yentl odbyła się 10 lat temu w Budapeszcie. Prawa do utworu należące do Barbary Streisand uzyskał węgierski reżyser Tibor Mikros, który przekazał je Teatrowi Muzycznemu w Łodzi. Artysta jest absolwentem prawa i filozofii. Dramaturgii uczył w Warszawie, w teatrze Józefa Szajny.
Miklos jest specjalistą od muzycznych widowisk teatralnych wyreżyserował m.in. w 1972 r. rock-operę Jesus Christ Superstar Andrew Lloyda Webbera w wersji koncertowej we własnym przekładzie. W 1979 r. założył Teatr Rockowy, cieszący się dużą popularnością.
Przełożył na węgierski libretta 18. musicali i rock oper, m.in. Evitę, Nędzników i West Side Story. Zaadaptował na scenę teatru muzycznego wiele znanych utworów literackich (m.in. Robin Hooda, Annę Kareninę, Czerwony Młyn, Nana). Od 20. lat prowadzi muzyczny Teatr Piccolo, w którym narodziło się wiele młodych talentów.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ZARĘCZONY POGRĄŻONY. Komediowa farsa o tym czy zaręczyny są początkiem końca mężczyzny? ZARĘCZONY POGRĄŻONY. Komediowa farsa o tym czy zaręczyny są początkiem końca mężczyzny? Już 1 grudnia na deskach Centrum Kultury i Sztuki wspomniana satyra komediowa.Czy zaręczyny mogą okazać się początkiem końca mężczyzny, czy może raczej szansą na nowy życiowy start? Zapraszamy do zawiłości męskiego świata w spektaklu „Zaręczony pogrąŹony”. Niezwykła farsa przyniesie odpowiedzi na to i wiele innych pytań, odkrywając, że nadmiar to prawdziwa przyczyna męskich kłopotów.Jedna kobieta to powód do poważnej refleksji, ale co się stanie, gdy pojawią się dwie, trzy, a może nawet cztery urocze panie naraz? Bohater naszej zwariowanej farsy – zmagając się z zemstą kobiet – wyrusza w niezapomnianą podróż przez męski raj, koedukacyjny czyściec, aż do dna męskiego piekła. Czy zdoła przetrwać tę pełną humoru i niespodzianek wycieczkę?„Zaręczony pogrąŻony” to zabawna włoska komedia w gwiazdorskiej obsadzie. Nie przegap tej piekielnie śmiesznej sztuki, która przeniesie Cię w świat męskich przygód i zaręczonych kłopotów. Sprawdź repertuar i zarezerwuj bilety online.Obsada:Elżbieta Romanowska/Alżbeta LenskaAnna MatysiakKatarzyna SowińskaKarolina NowakowskaTomasz DutkiewiczMikołaj KrawczykCzas trwania spektaklu: około 120 minut z przerwąOrganizator:  ADRIA ART Sp. z o.o.  01.12.2024, 15:00Sala widowiskowa CKiSTczew, ul. kard. Stefana WyszyńskiegoBILETY: 100-160 zł dostępne TYLKO na stronie www.adria-art.pl Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.12.2024 15:00 – Data zakończenia wydarzenia: 01.12.2024 18:00
Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama