sobota, 23 listopada 2024 14:52
Reklama dotacje rpo
Reklama

Wędrujące dwory Kociewia. Na przestrzeni wieków spotkały się trzy kultury: polska, niemiecka i żydowska

„Wirtualne Muzeum Miasta Dawny Tczew” zaprasza na promocję książki Karola Plata-Nalborskiego „Kraina wędrujących dworów. Z dziejów Bałdowa, Knybawy i Czyżykowa”. Żadna z wymienionych jednostek nie doczekała się jak dotąd szczegółowej monografii swych dziejów. Spotkania autorskie odbędą się w Tczewie oraz Bałdowie.
Wędrujące dwory Kociewia. Na przestrzeni wieków spotkały się trzy kultury: polska, niemiecka i żydowska

Autor: Materiały promocyjne

Pierwsze ze spotkań odbędzie się w środę, 24 kwietnia, o godz. 18.00 w świetlicy wiejskiej w Bałdowie przy ul. Pięknej 1. Głównym tematem będzie zarys dziejów wsi Bałdowo i Knybawa. Drugie spotkanie odbędzie się w czwartek, 25 kwietnia, o godz. 18.00 w auli Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Czyżykowskiej 69 w Tczewie. Głównym tematem będzie zarys dziejów dawnej wsi Czyżykowo.

Na obu spotkaniach będzie można nabyć książkę w promocyjnej cenie 69 zł lub – w przypadku osób, które wsparły wydanie publikacji na Zrzutka.pl – odebrać swoje egzemplarze.


Książka pt. „Kraina wędrujących dworów. Z dziejów Bałdowa, Knybawy i Czyżykowa” to pierwsze, tak obszerne studium dziejów położonych nad strugą Drybok miejscowości Bałdowo (niem. Baldau) i Knybawa (niem. Kniebau) oraz dawnej wsi Czyżykowo (niem. Zeisgendorf), włączonej 1 kwietnia 1908 r. do miasta Tczew. Przygotowana przez Karola Plata-Nalborskiego publikacja to ponad 700 stron cennych informacji, opartych na szerokiej bazie źródłowej, uzupełnionych o archiwalne mapy, zdjęcia i grafiki, obejmujących okres od XIII wieku do lat 60. XX wieku. Monografię wzbogacono licznymi wątkami z zakresu m.in. architektury, budownictwa, archeologii i genealogii.
 

- Z kart dziejowych, w zupełnie niepozornych miejscach, wyłaniają się nieznane lub dawno zapomniane obiekty, wydarzenia i postacie – wyjaśnia autor książki, Karol Plata-Nalborski. – W książce można znaleźć nie tylko suche fakty historyczne, administracyjne czy statystyczne, ale przede wszystkim sporą dawkę ciekawostek i danych o zabytkach (zarówno tych zachowanych, jak i nieistniejących), odkryciach archeologicznych, jak również mieszkańcach (polskich, niemieckich, żydowskich) na przestrzeni kilkuset lat, w tym rodzinach odgrywających kluczową rolę na omawianych obszarach.


 

Tekst i fot. Dawny Tczew



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kabaret Ani Mru-Mru - grafika www NOWY TERMIN Kabaret Ani Mru-Mru - grafika www NOWY TERMIN ZMIANA TERMINU KABARET ANI MRU-MRU w premierowym programie „Mniej więcej” . Przekazujemy komunikat od Organizatora występu Kabaretu Ani Mru Mru – Scena Studio Jacek Pawlewski:W związku z chorobą w rodzinie jednego z członków Kabaretu, występ planowany na 26 października 2024r. zostaje przeniesiony na inny termin – 19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00 Wszystkie zakupione bilety zachowują ważność. W przypadku, gdyby nowy termin Państwu nie odpowiada - bilety można zwrócić. ZWROT BILETÓW:Osoby, które zakupiły bilety online przez system sprzedaży Interticket.pl otrzymają zwrot środków na konto bankowe. Wymagany jest kontakt /e-mail/ z interticket.plosoby, które zakupiły bilety w Kasie CKiS - zapraszamy do kasy po zwrot środków finansowych.osoby, które zakupiły bilety przez inne systemy sprzedaży – biletyna.pl, kupbilecik.pl – prosimy o kontakt e -mail z tymi bileteriamiPrzepraszamy za utrudnienia! ***Historia kabaretu ANI MRU-MRU nie jest długa, bo kabaret nie jest aż taki stary. Powstał tak naprawdę we wrześniu 1999 roku. Skład: Marcin Wójcik, Michał Wójcik oraz Waldemar Wilkołek.Kabaret ANI MRU-MRU wystąpi w Tczewie z najnowszym programem „Mniej więcej”! W nim nowe oblicze kabaretu i nowe niesamowite skecze, których długo nie zobaczycie w telewizji!\\  Nowy termin Kabaretu Ani Mru-Mru19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 19.01.2025 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 19.01.2025 22:00
Reklama
Reklama