Czasem dochodzi do zdarzenia, które prowadzi do utraty dochodów. Jednym z najczęstszych powodów takiego stanu rzeczy są wypadki drogowe, w wyniku których poszkodowany staje się czasowo niezdolny do pracy. W trakcie rekonwalescencji, pracownik otrzymuje odpowiednio obniżone wynagrodzenie, a tym samym traci część zarobków. W wielu przypadkach osobom zatrudnionym, które ucierpiały w wypadku i przebywają na zwolnieniu, przysługuje odszkodowanie z tytułu utraconych dochodów. Dziś szerzej omawiamy ten temat. Jeśli podejrzewasz, że masz prawo dochodzić odszkodowania tego typu, zachęcamy do lektury.
Utracone dochody i zarobki można odzyskać w ramach odszkodowania
Bez względu na to, czy poszkodowany w wypadku drogowym jest zatrudniony na umowę o pracę, umowę zlecenie czy umowę o dzieło, może dochodzić odszkodowania za dochód, utracony wskutek wypadku. Zazwyczaj wysokość takiego świadczenia wynosi 20% kwoty, stanowiącej dotychczasowe wynagrodzenie pracownika. Pozostałe 80% jest bowiem wypłacane w ramach zwolnienia chorobowego. Przebywając na zwolnieniu lekarskim, osoba poszkodowana poddaje się leczeniu i nie jest w stanie wykonywać pracy zawodowej. W związku z tym, że jej dochody ulegają 20-procentowemu zmniejszeniu, może ona czuć się dodatkowo pokrzywdzona.
Naprawa szkody leży po stronie sprawcy szkody lub też jego ubezpieczyciela. To do nich poszkodowany powinien się zgłosić wraz z dokumentacją, potwierdzającą zasadność wnioskowanej kwoty. Tu pojawia się problem: nie zawsze udaje się dokładnie wskazać wysokość utraconego wynagrodzenia. Bywa, że kwota jest trudna do wyliczenia: dla ustalenia wysokości odszkodowania konieczne okazuje się obliczenie dziennej stawki utraconego zarobku. W niektórych przypadkach dochód utracony należy udowodnić, powołując się na wyciągi z rachunków bądź deklaracje podatkowe. Rekompensata za utracone korzyści wymaga skrupulatnej analizy sprawy i indywidualnego podejścia. Najważniejsza informacja to fakt, że odszkodowanie powypadkowe często obejmuje utracony dochód i w zdecydowanej większości przypadków dochody zostają wyrównane.
Przerażają Cię formalności? Odszkodowanie za utracony zarobek wywalczą prawnicy
W dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych związanych z utraconymi dochodami, kluczowe okazuje się udowodnienie poniesionej straty. Wskazanie konkretnej kwoty to zadanie osoby poszkodowanej, więc jak łatwo można się domyślić, część osób z góry rezygnuje z walki o należne środki. Chcąc uniknąć dodatkowych stresów i problematycznych rozmów z ubezpieczycielem, pracownicy świadomie odpuszczają – to duży błąd! Tymczasem do dyspozycji osób, chcących otrzymać odszkodowanie z tytułu utraconych dochodów, pozostają doświadczeni prawnicy. W AIF Kancelarii pracują specjaliści od odszkodowań różnego typu. Pomoc w uzyskaniu odszkodowania za utracone dochody to dla nich czysta formalność. Więcej informacji można znaleźć bezpośrednio na stronie Centrum Pomocy Odszkodowawczej: www.tuodszkodowania.pl – sprawdź, jakie świadczenie Ci przysługuje i skorzystaj ze wsparcia fachowców.