piątek, 29 listopada 2024 21:55
Reklama
Reklama

Ukrywana pamięć?

22 marca w Wielki Piątek 1940 roku funkcjonariusze niemieckiej III Rzeszy dokonali rytualnego mordu na elicie Polaków z terenów Gdańska oraz Pomorza. Brutalny mord miał miejsce w lesie niedaleko niemieckiego obozu śmierci KL Stutthof.
  • Źródło: Gazeta Tczewska
Ukrywana pamięć?

Niemcy przeprowadzili krwawe egzekucje na Polakach, którzy zasłużyli się w krzewieniu polskości na terenie Gdańska i Pomorza. Sposób mordu był bardzo podobny do tego, jaki miał miejsce w Katyniu, czyli strzałem w tył głowy nad wykopem, który następnie został zasypany, a na miejscu posadzono drzewa tak, aby ślad po polskich patriotach zaginął. Na szczęście zbrodnia została po wojnie odkryta. Niestety późniejsze lata spowodowały, iż o miejscu kaźni systematycznie zapominano. Dopiero kilka lat temu, z inicjatywy Pana Czesława Czyżewskiego, miejsce zaczęło odzyskiwać należną pamięć o zamordowanych działaczach Gdańska i Pomorza. Obecnie mord jest już określany jako Pomorski Katyń. 

Dlaczego przywołałem ten smutny fakt? Ponieważ 13 kwietnia przypada Dzień Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Mord na elicie polskiej dokonany przez ruskich bandytów w podobny sposób, jak to miało miejsce w lesie w Stutthofie, czyli strzałem w tył głowy. W ten sposób wymordowano pond 20 tysięcy Polaków. Fakt ten został również upamiętniony w Tczewie poprzez stworzenie Panteonu Katyńskiego. Inicjatywa bardzo chwalebna i potrzebna dla krzewienia postaw patriotycznych. Jednak nie rozumiem, czym się kierują włodarze miasta wskazując miejsca pamięci? Panteon Katyński powstał przy ulicy Królowej Marysieńki na samym końcu za szkołą. Nie rozumiem wyboru takiego miejsca dla upamiętnienia tak ważnego i traumatycznego wydarzenia dla nas Polaków, jakim był mord Katyński. Panteon schowany w kącie, w jakimś przypadkowym miejscu. Nie jest to jedyny przypadek w Tczewie. Pomnik Ofiar Stalinizmu, na którym widnieje tablica „Ofiarom Terroru Stalinowskiego - Patriotom Polskim, Którzy za Ojczyznę Złożyli Ofiarę Życia w latach 1922-1956 r.” znajduje się na końcu starego parku (na marginesie, doprowadzonego do stanu, iż wymaga rewitalizacji), pomijając fakt miejsca, to znajduje się w zapuszczonym otoczeniu, który pozostawia bardzo wiele do życzenia. Następne miejsce w Tczewie, które upamiętnia bardzo ważny fakt w dziejach naszego kraju i miasta to pomnik „Solidarności”. Tczew był bardzo silnym ośrodkiem antykomunistycznym, a opozycja działająca w mieście miała swój wkład w obalenie komunizmu w Polsce. Temu w zasadzie jest poświęcony ten pomnik. Niestety, jak poprzednie miejsca pamięci, umiejscowiony w kącie w parku Kopernika, który jak wiadomo chyba trudno nazwać parkiem, ze względu na swój stan uwłaczający godności bohaterom tamtych czasów.     

Mógłbym wymienić jeszcze kilka przykładów, ale już te pokazują, że w Tczewie jest coś nie tak. Polscy bohaterowie nie mają należnego godnego miejsca. Jednak pomnik oprawców, jakimi byli i są ruscy barbarzyńcy mają godne, wypielęgnowanie miejsce w przestrzeni miasta i gdyby nie inicjatywa bliżej nie określonych osób, które zdemontowały czerwoną gwiazdę, zapewne widniałaby na pomniku do dzisiaj.   

Wydaje mi się, że nie jest to przypadek? W Tczewie miejsca pamięci związane z postawami patriotycznymi jakoś są dziwnie pochowane po kątach? Dlaczego? Ja chyba znam odpowiedź.

 

[email protected]

https://www.facebook.com/olek.wojciechowski.1829


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama