Wybrałem tylko kilka wydarzeń, które miały miejsce w grudniu, a jest tego naprawdę ogrom:
1 grudnia w Brzeźnicy urodził się Jan Długosz. Kronikarz, kanonik krakowski, historyk, autor dzieła Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego.
5 grudnia 1938 roku drobnicowiec SS Tczew podczas załadunku blachy w basenie Westerplatte w wyniku błędu ładowaczy - utracił stateczność i przewrócił się przy nabrzeżu. 27 grudnia SS Tczew podniesiono i umieszczono w stoczni w Gdyni, gdzie zatopiony posłużył do zablokowania jednego wyjścia z portu w II WŚ.
Również 5 grudnia, ale w 1867 roku urodził się marszałek Polski, Naczelnik Państwa Józef Piłsudski.
7 grudnia 2017 roku, w chińskiej stoczni Yangfan odbyło się przekazanie najnowszego statku zbudowanego dla Polskiej Żeglugi Morskiej m/s Tczew.
8 grudnia 1920 – miała miejsce inauguracja pierwszego roku szkolnego w Szkole Morskiej w Tczewie.
10 grudnia Henryk Sienkiewicz odebrał Literacką Nagrodę Nobla.
Bardzo interesująca data szczególnie w dobie dzisiejszych czasów dla tych, którzy uważają, że Polska ma uczyć się demokracja to 12 grudnia 1505 roku. W Radomiu uchwalono konstytucję praw Nihil Novi. Konstytucja uchwalona przez sejm radomski. Jej nazwę (Nihil Novi sine communi consensu, łac. „nic nowego bez zgody ogółu”) potocznie tłumaczy się, jako „nic o nas bez nas”. Często uważa się za początek wprowadzenia demokracji szlacheckiej w Rzeczypospolitej!
Ciekawa data to 20 grudnia 1990 roku, kiedy Polska została przyłączona do światowego Internetu.
W ten sposób dochodzimy do okresu świątecznego. 24 grudnia urodził się Adam Mickiewicz, a 26 grudnia Szwedzi zakończyli nieudane oblężenie Jasnej Góry. 31 grudnia 1932 roku polscy kryptolodzy odnieśli wieki sukces, Jerzy Różycki, Marian Rejewski i Henryk Zygalski, złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigmy.
Jednak są też smutne dni grudnia i takie, o których chcielibyśmy zapomnieć lub takie, które nie powinny się wydarzyć. 13 grudnia 1981 roku to wprowadzenie stanu wojennego przez zbrodniarzy komunistycznych rękami junty wojskowej. 14 grudnia 1970 roku wybuchają protesty na Wybrzeżu, krwawo stłumione przez reżim komunistyczny. 18 grudnia 1878 urodził się jeden z największych zbrodniarzy w historii świata Józef Stalin, który nigdy za nic nie odpowiedział.
22 grudnia 2001, to dla wielu tczewian bardzo smutna data, a mianowicie data śmierci Grzegorza Ciechowskiego – wybitny polski muzyk rockowy, pianista, flecista, poeta, kompozytor, felietonista, autor tekstów, lider i wokalista zespołu Republika, urodził się w Tczewie.
Oczywiście jest to tylko namiastka tego, co wydarzyło się w grudniu. Przygotowując się do felietonu byłem zdumiony, jak wiele działo się w miesiącu grudniu.
Przy tej okazji naszła mnie również pewna refleksja. Od lat zastanawiam się i nie daje mi to spokoju, co świętują w okresie święta Bożego Narodzenia komuniści, a dzisiaj przemianowani łagodnie na lewicę? W dobie Internetu i portali społecznościowych widać to szczególnie, kiedy obnoszą się swoją radością pozując przy choince czy stole świątecznym? I chyba to w pewnym sensie zrozumiałem.
18 grudnia urodził się Józef Stalin – radziecki rewolucjonista bolszewicki. Święty Mikołaj jest im niepotrzebny, bo mają „dziadka mroza” czy „gwiazdora”. No cóż każdy ma takie święta, jakie sobie w życiu wybrał.
Życzę wszystkim moim Czytelnikom i Mieszkańcom Tczewa
i Powiatu Tczewskiego Zdrowych, Radosnych Świąt.
Napisz komentarz
Komentarze